Tomasz Grodzki chce działać, PiS się niepokoi. "Nie może być w kontrze do rządu"

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu zapowiedział, że z pierwszą wizytą zagraniczną uda się do Stanów Zjednoczonych. Pomysł na prowadzenie polityki dyplomatycznej przez wywodzącego się z opozycji szefa Senatu niepokoi Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz wideo

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu z KO, zapowiedział w Radiu ZET, że zamierza udać się w podróż do USA i Brukseli. Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z reporterem TOK FM Rochem Kowalskim zaznacza, że Grodzki nie może zagranicą stawiać tez niezgodnych z polityką gabinetu Mateusza Morawieckiego.

- Są stosunki bilateralne między parlamentami, to element pewnej tradycji, natomiast nigdy takie relacje nie mogą być w kontrze do oficjalnego stanowiska rządu - ocenił rzecznik rządu i dodał, że takie odrębne zdanie Grodzki mógłby przedstawiać na przykład jeśli chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości. 

Zgodnie z przepisami to właśnie Senat, a w szczególności jego marszałek, odpowiada za kontakty z Polonią i Polakami poza granicami kraju.

Orędzie w TVP, a najpierw nietypowy materiał "Wiadomości"

- Zapewniam państwa, że uczynię wszystko, co w mojej mocy, aby korzystając z ogromnego potencjału pań i panów senatorów uczynić z Senatu miejsce, które będzie kuźnią najlepszego prawa - powiedział Grodzki w telewizyjnym orędziu wygłoszonym w TVP.

- Czwartkowe wystąpienie marszałka Senatu napawa pewną nadzieją, że Senat nie będzie izbą obstrukcji - powiedział w piątek wicepremier Jacek Sasin.

Co ciekawe, wcześniej w "Wiadomościach" wyemitowano materiał na temat majątku Tomasza Grodzkiego. Co więcej, powołując się na wpis na Twitterze, zasugerowano, że przed laty nowy marszałek Senatu, jeszcze jako praktykujący chirurg, domagał się łapówki.  - Nie było mowy o żądaniu wpłat na fundację czy gdziekolwiek. Moja osoba mocno zaniepokoiła PiS, więc pewnie pojawią się różne formy oczerniania mnie - powiedział portalowi Gazeta.pl Grodzki.

Nowy marszałek Senatu pochwalił się też na Twitterze, że za jego sprawą do budynku wróciły flagi unijne.

Na to ostro zareagował poprzedni marszałek, Stanisław Karczewski. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM