Senator Grodzki: Aborcja na życzenie jest złym pomysłem

Senator Tomasz Grodzki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" sprzeciwił się liberalizacji prawa aborcyjnego. Dodał, że jest za utrzymaniem kompromisu ws. aborcji, który obowiązuje w polskim prawie.
Zobacz wideo

Tomasz Grodzki w rozmowie z "GW" był pytany m.in o swoją opinię na temat ustawy aborcyjnej. "Jestem za utrzymaniem kompromisu, czyli zapisów obecnej ustawy, czyli legalnej aborcji, kiedy jest zagrożone życie i zdrowie kobiety, kiedy jest nieodwracalnie uszkodzony płód lub kiedy ciąża jest wynikiem przestępstwa" - wskazał w rozmowie z "GW". Jak podkreślił, "biorąc pod uwagę wszystkie aspekty etyczno-moralne, to ogromna tragedia dla kobiety, dla rodziny". "Dlatego należy zrobić wszystko, co jest w mocy polityków, żeby tych aborcji nie było. Ale nie żeby zakazać aborcji w ogóle" - dodał.

"Uważam natomiast, że aborcja na życzenie jest złym pomysłem. W dobie edukacji seksualnej, środków zabezpieczających, w dobie rozwoju medycyny ratującej i utrzymującej w dobrym, pełnowartościowym życiu coraz trudniejsze przypadki tak dramatyczny akt nie powinien być wykonywany na życzenie" - ocenił.

Grodzki w rozmowie z "GW" mówił też o planowanych działaniach ws. zmian w służbie zdrowia. "Zaczniemy od wysłuchania fachowców, potem zrobimy wysłuchanie publiczne. Wreszcie nasza komisja zdrowia przygotowuje inicjatywę ustawodawczą. Przejdzie przez Senat i pójdzie do Sejmu jako inicjatywa Senatu. To ważne, nie jako inicjatywa senatorów, ale Senatu, bo to ma swoją wymowę i instytucjonalną wagę" - powiedział polityk. Jak zaznaczył, "jak pójdzie dobra ustawa do Sejmu, to PiS będzie trudno ją zamrozić czy odrzucić, prawda? Bo musiałby powiedzieć głośno i wyraźnie, że go zdrowie Polaków nie obchodzi".

"Więc będziemy proponować rozwiązania. Nie wiem, czy zawsze, bo to nie jest nasza prerogatywa podstawowa, ale z pewnością często. W sprawie edukacji, praworządności czy mediów publicznych" - podkreślił.

Grodzki był pytany też o procedurę in vitro. "Jestem zdecydowanie za. To dar życia" - zadeklarował. "Ja w swojej krótkiej karierze zajmowałem się chwilę andrologią, czyli leczeniem mężczyzn, którzy nie mogli mieć potomstwa. Widziałem dramaty małżeństw, które pragnęły dziecka z całych sił, a nie były w stanie. Nie mam cienia wątpliwości, że odpowiednio uregulowana prawnie i kontrolowana przez fachowców, prowadzona rzetelnie procedura in vitro powinna być dostępna" - mówił.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Senator Grodzki: Aborcja na życzenie jest złym pomysłem
Zaloguj się
 • werner53

  Oceniono 2 razy 2

  Jesli facet uwaza aborcje za zle rozwiazanie, to niech walczy o zalegalizowanie sterylizacji. Ostatecznie facet po sterylizacji, rowniez zakazana w PL, nie zostanie przyczyna aborcji.

 • matts06

  Oceniono 8 razy 2

  Szczerze to ja chyba mam już dość kompromisów jako wyborca lewicowy. Chyba ostatni raz wsparłem PO, jak w przypadku paktu senackiego. Mam dość POPiSu i słuchania, że jestem "nic nie warty", mimo że dzięki między innymi mnie kolega pani Kidawy, pan Grodzki może teraz zostać marszałkiem, mimo że jego poglądy kompletnie nie są moimi. Jeszcze czytam, że 2lata temu powiedział, że jak PO wróci do władzy, to sprywatyzuje służbę zdrowia. Super... Naprawdę zaczynam żałować, że wsparłem swoim głosem pakt senacki. W maju, w związku z tym pani Kidawa niech szuka w 2turze gdzie indziej głosów poparcia, mój nic nie wart głos jej nie jest jak widać potrzebny.

 • bergg

  Oceniono 8 razy 2

  Nikt katolikom, nie każe usuwać ciąży, ta wiara katolików jakaś taka słaba jest, że aparat represyjny państwa musi ją podpierać

 • endrju1521

  Oceniono 9 razy 1

  Zgodnie z konstytucją, każdy ma prawo do

  DECYDOWANIA O SWOIM ŻYCIU OSOBISTYM ! ! ! ! !

  Płód, jest płodem, nie jest człowiekiem i nie jest fetyszem! ! ! ! ! ! ! ! !

 • getz54

  Oceniono 6 razy 0

  Panie marszałku drogi, mówienie o aborcji na zyczenie, jak o wyborze pizzy, drinka, czy filmu w kinie, jest nieuczciwe. Zadna kobieta nie robi tego z ciekawości, z nudów, czy dla ładnej figury. A juz zupełnym nieporozumieniem jest oddawanie prawa decydowania o tym politykom, zwłaszcza fanatycznej prawicy, pozostającej podobnie jak i pan pod silnym wpływem kościoła katolickiego. To po pierwsze. Po drugie, skąd pan posiada taką wiedzę, ze w tym kraju ma miejsce edukacja seksualna w szkołach, jest szeroki dostęp do środków antykoncepcyjnych, tabletki EllaOne, badań prenatalnych ? Na zachodzie w Unii tak, ale nie w Biskupinie nad Wisłą.
  Mówi pan, ze Senat przygotuje dobrą ustawę.... dobrą dla kogo ? Czy na pewno dla kobiet, bo o ich dobro chodzi przede wszystkim, czy dobrą dla kościoła katolickiego, Godek, Rydzyka, Lordo Iuris ? Po trzecie panie marszałku in vitro. Zapewniam pana, ze nigdy nie uda się panu wypracowac w Senacie odpowiednio uregulowanej prawnie, kontolowanej przez fachowców, prowadzonej rzetelnie procedury in vitro. Dopóki istnieje w tym kraju silny pakt Pana, Wójta i Plebana, do tego nie dojdzie, tak jak nie doszło do napisania wspólnie z kościołem ustawy o pedofilii w kościele katolickim. I wreszcie po czwarte, mówi pan o aborcji na zyczenie, a wkrótce trzeba się będzie zmierzyc z eutanazją na ,,zyczenie,, Takie prawo obowiązuje i stosowane jest juz w wielu krajach Unii. Belgia nawet obnizyła wiek człowieka uprawniający go do skorzystania z tej mozliwości do 16 lat. Czy jest pan przeciwny eutanazji ? Czy popiera pan klauzulę sumienia wśród lekarzy i farmaceutów ? Bo jezeli tak, to mówienie o jakiejkolwiek ustawie dotyczącej aborcji, iv vitro, w tym zapyziałym, katolickim kraju, to propagandowe science fiction. Zniza się poan do poziomu Dudy i Morawieckiego.

 • szpung

  Oceniono 8 razy 0

  Zmuszanie lekarza do wykonywania wyrokow na dzieciah uwazam za przestepstwo. Jesli juz ktos nie chce tak bardzo dziecka to saprzeciez inne metody zapobiegania rodzicielstwu, albo niech skrobie sie sam. Ludzie nie sa az tak glupi jak to sie wydaje czerskim i jesli droga eksterminacji dzieci bedzie zablokowana to szybko znajda wlascwsza droge unkania rodzicielstwa. W kazdym razie do peerelowskiego sredniowiecza w kwestii aborcji nie ma powrotu.

 • 1moco2

  Oceniono 5 razy -1

  Teraz rozumiecie dlaczego pani senator Lidia Staroń nie poparła żadnego z panów doktorów?

 • matts06

  Oceniono 7 razy -1

  Hahah, a czego się spodziewaliście po kandydacie PO? :) Booooże, co za naiwność wśród wyborców PO :) Jesteście niereformowalni, ale i tak za 4lata zagłosujecie znowu na PO, a za parę miesięcy na potępiającą ataki na katolików Kidawę-Błońską :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX