Trzynaste emerytury z pieniędzy dla osób niepełnosprawnych? List otwarty do wicemarszałka Sejmu

Chodzi o poselski projekt ustawy, który pojawił się kilka dni temu, a zgodnie z którym Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, ma służyć także... finansowemu wsparciu emerytów i rencistów. Powstał list otwarty, pod którym podpisało się kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnościami.
Zobacz wideo

List został skierowany do wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego jako szefa klubu parlamentarnego PiS. "Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację na temat poselskiego projektu ustawy(...)" - czytamy w liście.

Po listem podpisał się dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, ale też przedstawiciele szeregu organizacji, m.in. Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Polskiego Związku Głuchych, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Inicjatywy Obywatelskiej "Chcemy całego życia", Fundacji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami czy Centrum Praw Osób Niepełnosprawnych.

"Nadzieją środowiska osób z niepełnosprawnościami było docelowe stworzenie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia systemowych rozwiązań, m.in. zapewniających asystencję osobistą i opiekę wytchnieniową, a także zatrudnienie wspomagane - nie na zasadach projektowych, ale jako trwałe rozwiązania gwarantowane. Wyrażamy obawy, że przeznaczenie środków z Funduszu na wypłatę dodatkowych emerytur i rent to uniemożliwi" - piszą autorzy listu.

Obawiają się, że jeśli pieniądze z funduszu pójdą na trzynaste emerytury, to środków dla nich zabraknie. A potrzeby osób z niepełnosprawnościami są ogromne i środowisko od lat walczy o większe wsparcie finansowe.

W sprawie zapowiedzi dotyczących przeznaczenia pieniędzy z funduszu dla niepełnosprawnych na emerytury interpelację złożyła posłanka lewicy, Agnieszka Dziemianowicz - Bąk. - Nie zgadzam się na ograniczanie i tak zbyt skromnego wsparcia osób z niepełnosprawnościami! - pisze posłanka na Twitterze.

W swojej interpelacji pyta m.in. o to, jakie szacunkowe środki zostaną przeznaczone z Funduszu Sprawiedliwościowego na wypłatę jednorazowych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów i jaki wpływ będzie mieć ta ustawa na realizację takich programów jak np. "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" czy "Centra Opiekuńczo - Mieszkalne". 

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych to pomysł, który pojawił się na początku 2019 roku. Powstał po protestach w sejmie osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców. To z tego funduszu ma być finansowa choćby opieka wytchnieniowa czy usługi asystentów osób z niepełnosprawnościami. 

Skąd miały pochodzić pieniądze w tym funduszu? Z tzw. daniny solidarnościowej. Chodzi o podatek "od najbogatszych" - od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy.

"Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, zakładający wypłacanie ze środków Funduszu dodatkowych świadczeń dla innych grup społecznych, budzi głęboki niepokój środowiska, każe wątpić w kontynuację programów i realizację obietnic składanych osobom z niepełnosprawnościami" - czytamy na stronie Inicjatywy "Chcemy całego życia".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Trzynaste emerytury z pieniędzy dla niepełnosprawnych? List otwarty do wicemarszałka Sejmu
Zaloguj się
 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe czy prezes pis tez się na to załapie...

 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  PIS uważa że emeryci to osoby niepełnosprawne...jak widać sądzi chyba po swoich kadrach

 • eski57

  0

  - Prezes przeholował z daninami na cele społeczne , niech teraz ma odwagę wystąpić o ich korektę ; 500+ zmniejszyć do 300+ z uwzględnieniem wielkości dochodu – Każda pomoc socjalna powinna być uzależniona od poziomu życia – dochodu . Ograniczyć finansowanie Kościoła – czy biskupi muszą mieszkać w pałacach , zamiast w obszernych kawalerkach , a pałace wynająć niech robią pieniądze … , o Rydzyk przesadza z budownictwem i „produkcją” kadr …, które sekularyzacji społeczeństwa NIE zahamują …. Prezes powinien zrezygnować z kosztownej ochrony – przecenia się i .. , a obaj z premierem mają wartościowe działki niech ich przekazaniem na wiadome cele będzie nauczką za beztroskie rozdawnictwo pieniędzy podatników , a nie szykanie pieniędzy w cudzych portfelach …… trzeba było słuchać ostrzegających , o nie pchać się do władzy , która i tak ; „bez ciebie ojcze nie byłoby tego zwycięstwa” …….

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 0

  Ja, emeryt, proszę o wspieranie mnie z funduszu poselskiego. Albo nie wspieranie, ale też nie korzystanie z wypracowanych przeze mnie pieniędzy na utrzymywanie kk oraz przysłowiowych Banasiów.

 • endrju1521

  Oceniono 5 razy -3

  Postuluję, aby osoby po 70. tym roku życia.

  otrzymywały bezpłatną bankową kartę płatniczą ! ! ! !

  ( obecnie, osoby starsze i niedowidzące powodują

  kolejki przed kasami w marketach)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX