Trzynaste emerytury z pieniędzy dla osób niepełnosprawnych? List otwarty do wicemarszałka Sejmu
List został skierowany do wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego jako szefa klubu parlamentarnego PiS. "Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację na temat poselskiego projektu ustawy(...)" - czytamy w liście.
Po listem podpisał się dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, ale też przedstawiciele szeregu organizacji, m.in. Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Polskiego Związku Głuchych, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Inicjatywy Obywatelskiej "Chcemy całego życia", Fundacji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami czy Centrum Praw Osób Niepełnosprawnych.
"Nadzieją środowiska osób z niepełnosprawnościami było docelowe stworzenie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia systemowych rozwiązań, m.in. zapewniających asystencję osobistą i opiekę wytchnieniową, a także zatrudnienie wspomagane - nie na zasadach projektowych, ale jako trwałe rozwiązania gwarantowane. Wyrażamy obawy, że przeznaczenie środków z Funduszu na wypłatę dodatkowych emerytur i rent to uniemożliwi" - piszą autorzy listu.
Obawiają się, że jeśli pieniądze z funduszu pójdą na trzynaste emerytury, to środków dla nich zabraknie. A potrzeby osób z niepełnosprawnościami są ogromne i środowisko od lat walczy o większe wsparcie finansowe.
W sprawie zapowiedzi dotyczących przeznaczenia pieniędzy z funduszu dla niepełnosprawnych na emerytury interpelację złożyła posłanka lewicy, Agnieszka Dziemianowicz - Bąk. - Nie zgadzam się na ograniczanie i tak zbyt skromnego wsparcia osób z niepełnosprawnościami! - pisze posłanka na Twitterze.
W swojej interpelacji pyta m.in. o to, jakie szacunkowe środki zostaną przeznaczone z Funduszu Sprawiedliwościowego na wypłatę jednorazowych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów i jaki wpływ będzie mieć ta ustawa na realizację takich programów jak np. "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" czy "Centra Opiekuńczo - Mieszkalne".
Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych to pomysł, który pojawił się na początku 2019 roku. Powstał po protestach w sejmie osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców. To z tego funduszu ma być finansowa choćby opieka wytchnieniowa czy usługi asystentów osób z niepełnosprawnościami.
Skąd miały pochodzić pieniądze w tym funduszu? Z tzw. daniny solidarnościowej. Chodzi o podatek "od najbogatszych" - od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy.
"Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, zakładający wypłacanie ze środków Funduszu dodatkowych świadczeń dla innych grup społecznych, budzi głęboki niepokój środowiska, każe wątpić w kontynuację programów i realizację obietnic składanych osobom z niepełnosprawnościami" - czytamy na stronie Inicjatywy "Chcemy całego życia".
DOSTĘP PREMIUM
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"
- Proces Andrzeja Poczobuta dobiega końca. "Wyrok zależy od osobistej decyzji Łukaszenki"
- Wielka Brytania: Siły syryjskiego reżimu po trzęsieniu ziemi zbombardowały miasto kontrolowane przez rebeliantów
- Przeciwnicy Kremla znów zbiorą się w Polsce. Po zjeździe zamierzają tworzyć biura w Kijowie i Warszawie
- Biden: Jeśli Chiny zagrożą naszej suwerenności, będziemy działać, by chronić nasz kraj
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"