Trzynaste emerytury z pieniędzy dla osób niepełnosprawnych? List otwarty do wicemarszałka Sejmu

Chodzi o poselski projekt ustawy, który pojawił się kilka dni temu, a zgodnie z którym Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, ma służyć także... finansowemu wsparciu emerytów i rencistów. Powstał list otwarty, pod którym podpisało się kilkudziesięciu przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnościami.
Zobacz wideo

List został skierowany do wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego jako szefa klubu parlamentarnego PiS. "Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację na temat poselskiego projektu ustawy(...)" - czytamy w liście.

Po listem podpisał się dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, ale też przedstawiciele szeregu organizacji, m.in. Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Polskiego Związku Głuchych, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, Inicjatywy Obywatelskiej "Chcemy całego życia", Fundacji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami czy Centrum Praw Osób Niepełnosprawnych.

"Nadzieją środowiska osób z niepełnosprawnościami było docelowe stworzenie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia systemowych rozwiązań, m.in. zapewniających asystencję osobistą i opiekę wytchnieniową, a także zatrudnienie wspomagane - nie na zasadach projektowych, ale jako trwałe rozwiązania gwarantowane. Wyrażamy obawy, że przeznaczenie środków z Funduszu na wypłatę dodatkowych emerytur i rent to uniemożliwi" - piszą autorzy listu.

Obawiają się, że jeśli pieniądze z funduszu pójdą na trzynaste emerytury, to środków dla nich zabraknie. A potrzeby osób z niepełnosprawnościami są ogromne i środowisko od lat walczy o większe wsparcie finansowe.

W sprawie zapowiedzi dotyczących przeznaczenia pieniędzy z funduszu dla niepełnosprawnych na emerytury interpelację złożyła posłanka lewicy, Agnieszka Dziemianowicz - Bąk. - Nie zgadzam się na ograniczanie i tak zbyt skromnego wsparcia osób z niepełnosprawnościami! - pisze posłanka na Twitterze.

W swojej interpelacji pyta m.in. o to, jakie szacunkowe środki zostaną przeznaczone z Funduszu Sprawiedliwościowego na wypłatę jednorazowych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów i jaki wpływ będzie mieć ta ustawa na realizację takich programów jak np. "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" czy "Centra Opiekuńczo - Mieszkalne". 

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych to pomysł, który pojawił się na początku 2019 roku. Powstał po protestach w sejmie osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców. To z tego funduszu ma być finansowa choćby opieka wytchnieniowa czy usługi asystentów osób z niepełnosprawnościami. 

Skąd miały pochodzić pieniądze w tym funduszu? Z tzw. daniny solidarnościowej. Chodzi o podatek "od najbogatszych" - od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy.

"Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, zakładający wypłacanie ze środków Funduszu dodatkowych świadczeń dla innych grup społecznych, budzi głęboki niepokój środowiska, każe wątpić w kontynuację programów i realizację obietnic składanych osobom z niepełnosprawnościami" - czytamy na stronie Inicjatywy "Chcemy całego życia".

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM