Igor Janke: Kidawa-Błońska "nie jest przesadnie charyzmatyczna", ale jako jedyna może zagrozić Dudzie

O tym, kto będzie kandydatem KO w wyborach prezydenckich, mają zdecydować prawybory. Igor Janke uważa, że opozycja powinna postawić na Małgorzatę Kidawę-Błońską. - Radosław Sikorski jest dużo bardziej błyskotliwy, ale ma silny elektorat negatywny, więc Kidawa-Błońska wydaje się lepszym kandydatem. Przy bardzo dobrej kampanii, przy paru wpadkach Andrzeja Dudy ma szansę - ocenił gość Daniela Passenta.
Zobacz wideo

Igor Janke - publicysta, pisarz,  prezes think tanku Instytut Wolności - przyznaje, że Małgorzata Kidawa-Błońska "nie jest przesadnie charyzmatyczna, nie nadaje się na przywódcę partyjnego, na ideologa obozu". Ale zdaniem gościa programu "Goście Passenta", ma kilka atutów w ręku. I jest dziś "najmocniejszym kandydatem" Koalicji Obywatelskiej do walki o prezydenturę. - Ma jedną cechę ważną przed wyborami prezydenckimi: nie ma negatywnego elektoratu. Nie jest tak, że wyborcy PiS są na nią wściekli, nie lubią jej. Ta nijakość, plus to, że jest kobietą, że nie zraziła do sobie wielu ludzi, to może być dużym atutem. Radosław Sikorski jest dużo bardziej błyskotliwy, ale ma silny elektorat negatywny, ludzi, których cholernie irytuje, więc Kidawa-Błońska wydaje się lepszym kandydatem – uważa Igor Janke. Jak dodał, "przy bardzo dobrej kampanii, przy paru wpadkach Andrzeja Dudy" polityczka ma szansę. – Czy tak się stanie? Nie wiem. Pewnie dziś większe szanse ma Duda, bo ma większe zasoby, doświadczenie i ma wolę walki w oczach - ocenił.

Według opublikowanego 14 listopada sondażu Małgorzata Kidawa-Błońska może liczyć na 28 proc głosów w I turze wyborów prezydenckich. Andrzej Duda ma 41,3 proc. poparcia

Ale przypomniał też, że kiedy zaczynała się kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku, urzędujący wtedy Bronisław Komorowski wydawał się nie do pokonania - miał wielką przewagę w sondażach (większą niż obecnie Andrzej Duda), a jednak przegrał.

Wybory prezydenckie. Czy KO stać na nawiązanie rywalizacji?

-  Pan wierzy w bardzo dobrą kampanię Koalicji Obywatelskiej? - pytał Daniel Passent. Igor Janke przyznał, że odpowiedź nie jest łatwa. Przede wszystkim dlatego, że ostatnie kampanie KO były po prostu słabe. - Jeśli  ci sami ludzie będą odpowiadać z przyszłoroczną kampanię prezydencką, to Duda spokojnie wygra – uważa publicysta. 

Janke zwrócił uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość ma mocne karty w walce o głosy wyborców. I nie chodzi tylko o to, że Andrzej Duda ma "instynkt walecznego zwycięzcy". Jak tłumaczył, prócz Dudy wyborców do głosowania na kandydata PiS są w stanie dobrze nakłaniać Mateusz Morawiecki i Beata Szydło, "która na pewno w kampanii będzie aktywna". - Ona "uderza" do innego elektoratu niż Morawiecki. Ten duet doskonale się uzupełnia i daje bardzo dużą siłę Prawu i Sprawiedliwości - podkreślił. 

Zdaniem Jarosława Gugały pozycję Andrzeja Dudy, w walce o reelekcję, osłabia to, że nie krył i nie kryje poparcia dla PiS. - On bezpośrednio angażował się w kampanię parlamentarną Prawa i Sprawiedliwości. Nie było do tej pory takiego prezydenta, który tak aktywnie angażowałby się w kampanie jednej partii - ocenił dziennikarz Polsatu News. 

A ataków Duda i PiS powinni spodziewać się nie tylko ze strony Koalicji Obywatelskiej i ugrupowań lewicowych. odkąd do Sejmu weszła Konfederacja, partia Jarosława Kaczyńskiego atakowana jest - i będzie - też z prawej strony. 

Całej audycji Daniela Passenta wysłuchasz dzięki aplikacji TOK FM: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (139)
Małgorzata Kidawa-Błońska może zagrozić Dudzie - ocenia Igor Janke
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 10 razy 6

  Du.a ma w oczach nie wolę walki ale strach przed więzieniem... A biorąc pod uwagę że na Adriana zagłosuje wyłącznie pisowski sóweren, to jest raczej pewne że on te wybory przegra bo pis nie ma większości w Polsce, a z pewnością nie 51%.... Więc wystarczy tylko wystawić kogoś mniej więcej sensownego i pis tu znów wygra jak w Senacie :-)

 • matts06

  Oceniono 5 razy 3

  Ma tę zaletę, że mnie i wyborców Lewicy obraziła. Miała pewny mój głos w 2turze, dziś go nie ma. Liczyłem jeszcze, że się zreflektuje, każdego mogą ponieść emocje, czyli liczyłem, że powie jedno słowo - "przepraszam". Nie padło, a ja nie mam zamiaru oddawać głosu, komuś kto myśli, że mu się mój głos należy z urzędu jako antyPiS. Dziś od Kidawy będę oczekiwał, że jeśli chce mojego głosu w drugiej turze, to jasno musi złożyć jakąś deklarację, która będzie mi odpowiadać jako wyborcy lewicowemu. Bez żadnych propozycji, w maju postawię dwa krzyżyki, czyli oddam głos nieważny.

 • bartekgryko

  Oceniono 3 razy 3

  Sorry, ale MKB mimo całej do niej sympatii nie nadaje się na prezydenta. To miła Pani która by się pewnie dobrze spełniła w roli pierwszej damy, ale od prezydenta oczekujemy czegoś więcej niż bycia miłym.

 • sunzi15

  Oceniono 9 razy 3

  Ad. @baby1 "Jeżeli Kidawa-Błońska jedyna może zagrozić Dudzie, to oznacza,
  że Budyń ma prezydenturę w kieszeni."

  Budyn jest marionetka, przestepca konstytucyjnym,
  aroganckim bufonem, miernota i zerem moralnym,
  wystawionym do roli, do ktorej nie dorosl i NIGDY
  nie jest w stanie dorosnac.
  Ale ma poparcie, tych ktorzy go wystawili,
  niezalezne od jego wartosci.

  Kidawa-Blonska przewyzsza go o niebo
  pod kazdym wzgledem.
  Wystarczy udzielic jej nalezytego poparcia
  ze strony CALEJ opozycji demokratycznej,
  takiego poparcia jakie ma duda ze strony PiS i KK,
  i z cala pewnoscia WYGRA,
  co jest w interesie NAS WSZYSTKICH.

  Gazeta i lewica, jak juz nie chca, czy tez nie potrafia dopomoc,
  niech przynajmniej nie szkodza, dzielac opozycje, insynuujac,
  obsrywajac i wypracowujac w srodowisku opozycji
  negatywny klimat i elektorat dla jej kandydatury.

  Kilka lat szkodzenia PO, KE, KO, Schetynie i innym dzialaczom
  opozycji demokratycznej, dla wywindowania ich kosztem
  lewackich kretynow i szkodnikow politycznych, wystarczy.

 • skandy5

  Oceniono 2 razy 2

  Kampania jeszcze się nie zaczęła a tu już działa mnóstwo pisowskich trolli

 • andrzej.wald

  Oceniono 4 razy 2

  Zarówno Kosiniak-Kamysz jak i lewicowy Biedroń czy Zandberg mają w drugiej turze większe szanse na zwycięstwo z Andrzejem Dudą niż Kidawa-Błońska.

  Prawda jest taka, że Kidawa-Błońska jest kandydatką PO "z braku laku". Nikt inny nie chce startować, bo wie, że z Andrzejem Dudą nie wygra, a na dodatek jest ryzyko kompromitacji w przypadku uzyskania w I turze wyniku gorszego niż Kosianiak-Kamysz czy od kandydata lewicy. Do zyskania nie ma nic, a do stracenia cała kariera polityczna. Oczywiście PO musi wystawić kogoś w wyborach prezydenckich, więc Kidawa-Błońska to taka nijaka kandydata. Zadowala wszystkich w partii, bo jej przegrana jest wkalkulowana, więc porażka będzie sierotą. W przypadku cudu nad Wislą i wygranej to wszyscy będą ojcami sukcesami.:-) Dorabianie Kidawie-Błońskiej jakiś nadzwyczajnych przymiotów czy to pod względem charyzmy czy jakiegoś geniuszu politycznego i tworzenie jakiegoś mitu jest po prostu żałosne. Kiedy słucham o porównywaniu jej do prezydent Słowacji to ogarnia mnie pusty śmiech. Łączy je chyba tylko to, że obie są kobietami. Polska jak kania dżdżu potrzebuje prezydenta lub prezydentki z pokolenia 40-latków z otwartą głową, szerokimi horyzontami myślowymi, rozumiejącego wyzwania jakie stoją w dobie ocieplenia klimatu, problemów cywilizacyjnych par z płodnością oraz rozumiejącego zmieniającą się rolą państwa w życiu obywateli, które nie jest od tego by wchodzić im do łóżek oraz kontrolować ich sumienia.

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 6 razy 2

  PiS-u nie cierpię, ale PO to zgraja głupoli. jeśli promują tę Kidawę. To będzie kolejna klęska.

 • omniscio

  Oceniono 6 razy 2

  powiedzialbym ze ma tyle charyzmy co ... Herman Van Rompuy

 • magda_breslau

  Oceniono 2 razy 2

  Platformo, dlaczego chcesz byc lepsza dla elektoratu PiS, ktory cie nienawidzi, niz dla takich jak ja, ktorzy mogliby na was glosowac z desperacj?

  Ktokolwiek odpowiada za wasza straregie, bez obrazy, ale jest idiota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX