Rozenek o 30-krotności: Z trzech powodów jestem przeciwny temu, by głosować za PiS-owską ustawą

- Uważam, że PiS to partia szkodząca Polsce, która robi bardzo wiele złego. Naprawdę nie mamy powodu, aby z nią głosować w jakichkolwiek sprawach - powiedział w TOK FM poseł SLD Andrzej Rozenek pytany o to, czy Lewica poprze zniesienie 30-krotności.
Zobacz wideo

Lewica wciąż nie podjęła oficjalnej decyzji w sprawie tego, jak zagłosuje nad ustawą o zniesieniu limitu 30-krotności ZUS wniesioną do Sejmu przez grupę posłów PiS. Andrzej Rozenek przypomniał, że posiedzenie klubu w tej sprawie jest planowane na dziś [poniedziałek, 18 listopada] i tam podejmowane będą ostateczne decyzje. - Ja z trzech powodów jestem przeciwny, by głosować za pisowską ustawą - oznajmił poseł. Jak dodał, jego zdaniem "cały system ZUS jest niesprawiedliwy, bo ci, co dużo do niego wkładają, potem dużo odbiorą, a ci, co mało wkładają, mało odbiorą". A na starość zaś - jak wskazał Rozenek - wszyscy mają podobne potrzeby. 

- Najniższe emerytury teraz to około 900 zł i za tyle nie da się przeżyć. Ale nie naprawiajmy tego systemu w ten sposób, że będziemy gmerać w nim i zabierać ludziom to, na co umawiali się z państwem - powiedział gość TOK FM.

Wielowieyska przypomniała, że Wiosna i Razem (które wspólnie z SLD tworzą w Sejmie klub) proponują wprowadzenie emerytury maksymalnej. - O tym dowiaduję się z gazet, nic o tym nie wiem. Pojawiają się tylko wypowiedzi poszczególnych członków Lewicy, ale oni są jeszcze przed podjęciem decyzji - powiedział Rozenek. Wskazał, że on ma na ten temat inne zdanie. - Również dlatego, że jeżeli dochodzi do dekompozycji obozu władzy, a dochodzi, to rolą opozycji jest temu sprzyjać, a nie przeciwdziałać - stwierdził gość TOK FM. 

Poseł przypomniał, że część parlamentarzystów skupionych wokół Porozumienia Jarosława Gowina daje do zrozumienia, że nie poprze tego projektu. Jego zdaniem przy spójnej postawie opozycji jest szansa, że rząd przegra głosowanie. - Jest to pewien elemencik kruszenia obozu władzy - uznał.  

"Uważam, że PiS to partia szkodząca Polsce"

Andrzej Rozenek powiedział, że nie chciałby, aby w świadomości społecznej istniało przeświadczenie, że Lewica głosuje razem z PiS. - Ja uważam, że to jest partia szkodząca Polsce, która robi bardzo wiele złego. Naprawdę nie mamy powodu, aby z nią głosować w jakichkolwiek sprawach. Nawet jeśli się komuś wydaje, że ta ustawa jest dobra, niech złoży swoją, lepszą - oceniał poseł SLD.

Dopytywany, czy jest możliwe, aby w klubie Lewicy nie było dyscypliny w sprawie głosowania nad 30-krotnością i posłowie głosowali różnie, Rozenek powiedział, że teoretycznie jest to możliwie. Wskazał, iż woli takie rozwiązanie niż "łamanie kręgosłupów" osobom z Razem. 

- Decyzja jest jeszcze przed nami. (...) Jest duża różnica poglądów, ale nie należy z tego wyciągać wniosków, że klub się dzieli - powiedział poseł.

Całej rozmowy z Andrzejem Rozenkiem w Aplikacji TOK FM posłuchaj na telefonie!

DOSTĘP PREMIUM