Rozenek o 30-krotności: Z trzech powodów jestem przeciwny temu, by głosować za PiS-owską ustawą

- Uważam, że PiS to partia szkodząca Polsce, która robi bardzo wiele złego. Naprawdę nie mamy powodu, aby z nią głosować w jakichkolwiek sprawach - powiedział w TOK FM poseł SLD Andrzej Rozenek pytany o to, czy Lewica poprze zniesienie 30-krotności.
Zobacz wideo

Lewica wciąż nie podjęła oficjalnej decyzji w sprawie tego, jak zagłosuje nad ustawą o zniesieniu limitu 30-krotności ZUS wniesioną do Sejmu przez grupę posłów PiS. Andrzej Rozenek przypomniał, że posiedzenie klubu w tej sprawie jest planowane na dziś [poniedziałek, 18 listopada] i tam podejmowane będą ostateczne decyzje. - Ja z trzech powodów jestem przeciwny, by głosować za pisowską ustawą - oznajmił poseł. Jak dodał, jego zdaniem "cały system ZUS jest niesprawiedliwy, bo ci, co dużo do niego wkładają, potem dużo odbiorą, a ci, co mało wkładają, mało odbiorą". A na starość zaś - jak wskazał Rozenek - wszyscy mają podobne potrzeby. 

- Najniższe emerytury teraz to około 900 zł i za tyle nie da się przeżyć. Ale nie naprawiajmy tego systemu w ten sposób, że będziemy gmerać w nim i zabierać ludziom to, na co umawiali się z państwem - powiedział gość TOK FM.

Wielowieyska przypomniała, że Wiosna i Razem (które wspólnie z SLD tworzą w Sejmie klub) proponują wprowadzenie emerytury maksymalnej. - O tym dowiaduję się z gazet, nic o tym nie wiem. Pojawiają się tylko wypowiedzi poszczególnych członków Lewicy, ale oni są jeszcze przed podjęciem decyzji - powiedział Rozenek. Wskazał, że on ma na ten temat inne zdanie. - Również dlatego, że jeżeli dochodzi do dekompozycji obozu władzy, a dochodzi, to rolą opozycji jest temu sprzyjać, a nie przeciwdziałać - stwierdził gość TOK FM. 

Poseł przypomniał, że część parlamentarzystów skupionych wokół Porozumienia Jarosława Gowina daje do zrozumienia, że nie poprze tego projektu. Jego zdaniem przy spójnej postawie opozycji jest szansa, że rząd przegra głosowanie. - Jest to pewien elemencik kruszenia obozu władzy - uznał.  

"Uważam, że PiS to partia szkodząca Polsce"

Andrzej Rozenek powiedział, że nie chciałby, aby w świadomości społecznej istniało przeświadczenie, że Lewica głosuje razem z PiS. - Ja uważam, że to jest partia szkodząca Polsce, która robi bardzo wiele złego. Naprawdę nie mamy powodu, aby z nią głosować w jakichkolwiek sprawach. Nawet jeśli się komuś wydaje, że ta ustawa jest dobra, niech złoży swoją, lepszą - oceniał poseł SLD.

Dopytywany, czy jest możliwe, aby w klubie Lewicy nie było dyscypliny w sprawie głosowania nad 30-krotnością i posłowie głosowali różnie, Rozenek powiedział, że teoretycznie jest to możliwie. Wskazał, iż woli takie rozwiązanie niż "łamanie kręgosłupów" osobom z Razem. 

- Decyzja jest jeszcze przed nami. (...) Jest duża różnica poglądów, ale nie należy z tego wyciągać wniosków, że klub się dzieli - powiedział poseł.

Całej rozmowy z Andrzejem Rozenkiem w Aplikacji TOK FM posłuchaj na telefonie!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (85)
Rozenek o 30-krotności: Z trzech powodów jestem przeciwny temu, by głosować za PiS-owską ustawą
Zaloguj się
 • jednooki.pirat

  Oceniono 13 razy 13

  "cały system ZUS jest niesprawiedliwy, bo ci, co dużo do niego wkładają, potem dużo odbiorą, a ci, co mało wkładają, mało odbiorą" - no rzeczywiście, straszna niesprawiedliwość. Ja włożyłem do swojej skarbonki 10zł i wyjąłem potem 10zł, a sąsiad co włożył 100zł, wyjał 100zł. Skandal. Jak tak może być że on wyciąga 10x więcej?

 • juma07

  Oceniono 8 razy 8

  Wspomnę tylko o tym , o czym próbuje się przemilczeć.... Wysokość składki KRUS ? samozatrudnieni płacą po 1316,97 a rolnicy w KRUS 136,- PLN miesiecznie, sędziowie, prokuratorzy etc : "0 PLN", okres składkowy dla górników, policji wojska, służb..... tu leżą pieniądze.
  To ze swojej składki dopłacają do nich pracujący na umowach o pracę i samozatrudnieni.......

 • kamster

  Oceniono 9 razy 7

  Musze to jeszcze raz przeczytać na spokojnie:
  "cały system ZUS jest niesprawiedliwy, bo ci, co dużo do niego wkładają, potem dużo odbiorą, a ci, co mało wkładają, mało odbiorą"
  WTF?

 • pan.szklanka

  Oceniono 8 razy 6

  Proszę nie mówić nigdy. Może w PiS zauważą, że z budżetu kilkanaście miliardów rocznie wycieka do mafii VATykańskiej i zechcą to ukrócić.
  Żartowałem.

 • kmuchorowski

  Oceniono 11 razy 5

  A mnie oburza taki wątek, że na starość wszyscy mamy takie same żołądki - i stąd już tylko o krok od emerytury ładnie nazwanej obywatelską, czyli urawniłowką. A to przecież złodziejstwo.

 • awm10

  Oceniono 9 razy 5

  "A na starość zaś - jak wskazał Rozenek - wszyscy mają podobne potrzeby. "
  A wydawało się, że to rozsądny facet.

 • sertoriusz1

  Oceniono 8 razy 4

  Ja rozumiem, że o wszystkim można dyskutować, ale na litość boską - tutaj chodzi przede wszystkim o żyrowanie obietnic wyborczych PiSu. Czy nie dociera do nich, że nic na tym nie ugrają?

 • cheyenne20

  Oceniono 4 razy 4

  Sprawiedliwie to będzie jak ci co wkładają mało odbiorą dużo, a ci co wkładają dużo, odbiorą mało.
  Czy jakoś tak.

 • ks-t

  Oceniono 3 razy 3

  Próbując gmerać w systemie emerytur, należy przede wszystkim zadbać o jego sprawiedliwość. To nie jest fair, że górnicy księża, prokuratorzy , nauczyciele, mundurowi czy rolnicy mają inne uprawnienia. Z reguły uzasadnia się to tym że policjant po 60 itd. Cały system by nie działał gdyby nie robotnik, inżynier czy szef w sferze produkcyjnej czy usługowej. To oni niosą na swoich barkach przywileje wybranych. Ma górnik pracować krócej? OK, niech płaci odpowiednio wyższą stawkę ZUS. KIedy system będzie sprawiedliwy, można dyskutowac o jego dalszych zmianach, w tym autobilansowaniu. Wszelkie dyskusje o ZUS to mieszanie herbaty aby stała się słodsza. Bez cukru nie da rady. Efektywnośc ZUS to wynik efektywności gospodarki. Ostatnie lepsze emerytury to efekt zatrudnienia Ukraińców. Kiedy ci uciekną do Niemiec, waloryzacja skapitałów znowu spadnie. Autobilansowanie oznacza OBNIŻKE emerytur. Wysokośc emerytur jest wynikiem sprawności gospodarki, za którą odpowiada rząd. Każdej opcji. Godne emrytury to wynik wysokomarżowej, innowacyjnej gospodarki a nie zbijania palet i przepakowywania różanców wyprodukowanych w Chinach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX