Expose Mateusza Morawieckiego. "Rodzina to wartość arcypolska" i zmiana konstytucji
- Polska odzyskała umiejętność podejmowania długofalowych decyzji - deklarował Mateusz Morawiecki. Dodał, że aby kraj rozwijał się przez następne 10, 20, 30 lat, "musimy myśleć w takiej perspektywie". Dlatego, jak powiedział, rządzący będą kontynuować wyzwania i prace, jakie postawili "sobie w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" (SOR). - Chcę jasno powiedzieć: Polska może być i będzie Polską wielkich projektów. Projektów, które będą oznaczały realny skok cywilizacyjny naszego kraju. Projektów, które uczynią z Polski jeden z kluczowych centrów transportowych i energetycznych Europy Środkowej - mówił premier. Zaznaczył też, że strategiczne inwestycje państwa będą "poduszką bezpieczeństwa przed dzisiejszymi prognozami w gospodarce światowej".
Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska wielkich projektów to normalność. - Państwo nie może być nocnym stróżem przysypiającym na służbie. Państwo nie może abdykować - mówił. Dlatego, jak powiedział szef rządu, w ciągu najbliższych 4-6 lat, zgodnie z SOR, "zainwestujemy dziesiątki miliardów złotych w największe polskie projekty", które "wzmocnią naszą wspólnotę wewnątrz" i pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.
Premier wyjaśnił, że chodzi m.in. o przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, Via Baltica, Via Carpatia, budowę ponad 100 obwodnic, a także remonty setek dworców, szpitali, szkół. Wskazał też na program modernizacji i rozbudowy połączeń kolejowych, inwestycje w energetykę odnawialną i konwencjonalną.
Expose Mateusza Morawieckiego. Polska i zagranica
Szef rządu w expose przedstawił "nasz plan dla Unii Europejskiej". - Solidarność i sprawiedliwość, sprawiedliwe podatki, uczciwa konkurencja, walka o traktatową swobodę świadczenia usług, ambitny budżet, partnerstwo Zachodu - wyliczał.
- USA - nasz sojusznik podjął decyzję o ponad 10-krotnym zwiększeniu kontyngentu amerykańskich sił w Polsce. Stajemy się bezpieczniejsi z dnia na dzień. Mamy szansę łączyć zachód ze wschodem, północ z południem Europy. To łączenie to nasz cel - podkreślił.
Jak stwierdził Mateusz Morawiecki, Polska będzie bronić "sojuszu Europy i USA". - Są międzynarodowi gracze, którzy chętnie skorzystają ze słabości Europy, dlatego chcemy UE ambitnej i otwartej, jeśli nie przedstawimy ościennym krajom oferty, przedstawią ją Rosja i Chiny - powiedział premier. Dodał też, że "NATO jest najpotężniejszym sojuszem militarnym w historii świata, a to dlatego, że jego celem jest zachowanie pokoju".
Expose Mateusza Morawieckiego. Konstytucja do zmiany
Premier mówił w expose o zmianie konstytucji. - Zmieńmy konstytucję tak, by zagwarantować środki obywateli zgromadzone w PKK i IKE - mówił Mateusz Morawiecki. Jak ocenił premier, OFE to był nieudany eksperyment. - To nie były normalne standardy. My dziś dajemy Polakom wybór - podkreślił.
Expose Mateusza Morawieckiego. Z ekologią na ty
Mateusz Morawiecki przekonywał, że dla rządu Zjednoczonej Prawicy kwestie ekologii, ochrony środowiska, zagrożeń klimatycznych to jedne z najważniejszych wyzwań. Premier zapowiedział m.in.: powołanie w rządzie pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii; wprowadzenie systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe i programów redukujących zużycie plastiku.
Wyliczał, że energetyka prosumencka, fotowoltaika, program budowy farm na morzu, energomobilność, elektrownie jądrowe, to nie tylko program energetyczny, ale także gospodarczy. - Polski przemysł stoczniowy, metalowy, hutniczy, mechaniki precyzyjnej, polskie porty morskie, one wszystkie skorzystają, na takich inwestycjach - wskazał.
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "w ciągu naszej kadencji przeprowadzimy wielką modernizację szkół". - Nasz cel - to co najmniej tysiąc zeroemisyjnych, samowystarczalnych energetycznie ekologicznych szkół - podkreślił szef rządu.
Expose Mateusza Morawieckiego. Pakiet gospodarczy
- Sercem nowoczesnej gospodarki jest przedsiębiorczość - powiedział Mateusz Morawiecki podczas expose. Zapowiedział dalszą przebudowę systemu podatków i uproszczenie prawa podatkowego. - Obowiązkiem państwa jest wspieranie przedsiębiorców, tworzenie im warunków do rozwoju, przewidywalnego prawa, pozwalającego na planowanie inwestycji i systemu podatkowego, motywującego do rozwoju - stwierdził premier. Jak zaznaczył, dlatego rząd PiS obniża podatki dla przedsiębiorców. - Wspieramy i będziemy wspierać polskie firmy, bo wspieranie swoich firm jest absolutną normą, jest normalnością. W tej kadencji zaproponujemy dalszą przebudowę systemu podatków tak, aby kolejne korzyści odniosły jak najszersze rzesze Polaków. Wprowadzimy kolejne ulgi inwestycyjne dla najmniejszych przedsiębiorców - zapowiedział.
Szef rządu obiecał wprowadzenie tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, "czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę".
Expose Mateusza Morawieckiego. Pieszy bezpieczniejszy na drodze
Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. Przypomnijmy, że niedawno resort infrastruktury min. Andrzeja Adamczyka, który także w nowym rządzie sprawować ma tę funkcję, uznał, że tego typu zmiany nie można wprowadzić. Zmiany domagały się organizacje społeczne i RPO, a ministerstwo oceniło, że problem jest złożony: dotyczy m.in. zlokalizowania przejść; wiąże się z uwarunkowaniami społecznymi, więc zwiększenie uprzywilejowania pieszego nie wydaje się właściwe.
Szef rządu obiecał też wprowadzenie "możliwość poruszania się BUSpasem, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby".
Expose Mateusza Morawieckiego. "Rodzina wartością arcypolską"
- Nie będzie wojny kulturowej, a jeśli znajdą się tacy, którzy ją wywołają, to ją wygramy. Wygra ją rodzina, która jest wartością arcypolską - deklarował szef rządu. Mateusz Morawiecki poświęcił dzieciom dużo uwagi.
- Nie ma zgody na rewolucję ideologiczną, stawką jest przyszłość dzieci, która powinna spoczywać w rękach rodziców. Dzieci są nietykalne, kto podnosi na nie ideologiczną rękę, ten podnosi rękę na całą wspólnotę - stwierdził premier. I ten fragment expose nagrodzono najgłośniejszymi i najdłużej trwającymi owacjami.
Expose premiera Mateusza Morawieckiego. Świetlana przyszłość
Jak mówił Mateusz Morawiecki, "polskie państwo dobrobytu, to państwo rodzin i przedsiębiorców; państwo dla słabych i silnych; państwo, które szanuje wartości Polaków, nie przyjmuje skrajności - ani rewolucji światopoglądowych, ani szowinizmów". Jak podkreślił, to "Polacy powierzyli PiS zadanie budowy państwa".
- W ostatnich latach przebiliśmy rozwojowy szklany sufit; poziom rozwoju dochodów Polaków w relacji do najwyżej rozwiniętych gospodarek jest najwyższy od rozpoczęcia transformacji - zachwalał szef rządu. - Dzisiaj złapaliśmy w żagle wiatr historii - podkreślił.
- Chciałbym, aby powstała i zaczęła działać wielka strategia demograficzna i strategia wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem - przekonywał Mateusz Morawiecki.
Premier obiecywał, że rząd Zjednoczonej Prawicy spełniać będzie obietnice wyborcze. - Będziemy kontynuować wypłatę trzynastej emerytury, a w 2025 r. wypłacimy "czternastki" - stwierdził. I dodał, że "różnorodne programy wsparcia i ochrony rodziny będą osią polityki rządu".
- Naprawiamy polskie sprawy jak nikt dotąd po 1989 roku - ocenił szef rządu.
- Wprowadzimy pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i przeznaczymy niemal 1 mld zł na supernowoczesne Centrum Onkologii; utworzymy fundusz modernizacji szpitali - zapowiedział w Sejmie premier. Jak mówił szef rządu, choroby nowotworowe i serca są olbrzymim zagrożeniem dla wszystkich Polaków. Podkreślił, że Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego już przynosi dobre efekty; jak dodał, ruszyła m.in. Narodowa Strategia Onkologiczna. - Podnieśliśmy radykalnie nakłady na zdrowie, wzrosły z 70 do 106 mld zł, o ponad 50 proc. Wprowadzimy także zapowiedziany pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i przeznaczymy niemal miliard złotych na supernowoczesne Centrum Onkologii - zapowiedział premier. Dodał, że w tej kadencji rządu kierunki medyczne skończy nawet 50 proc. więcej studentów niż jeszcze cztery, pięć lat temu. "By podnosić standardy w dużych miastach, małych powiatach utworzymy fundusz modernizacji szpitali (...) odnowione, zmodernizowane szpitale, to będzie również symboliczne pożegnanie z PRL-owską szarzyzną i odrapaniem w tak ważnej dziedzinie jak zdrowie" - zapowiedział Morawiecki.
Posłuchaj całego expose Mateusza Morawieckiego:
Expose premiera Mateusza Morawieckiego... a na mównicy Braun
Przed premierem na mównicy pojawił się... poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Chciał złożyć wniosek formalny. Mimo apeli prowadzącej obrady marszałkini Elżbiety Witek, nie chciał wrócić do ław poselskich. Z odsieczą Witek ruszył Marek Suski. Ale i to nie pomogło. - Proszę nie wchodzić ze mną w kontakt cielesny - mówił Braun do polityka Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Konfederacji zszedł z mównicy dopiero po interwencji Janusza Korwin-Mikkego.
Expose premiera Mateusza Morawieckiego. Głosowanie wieczorem
Z harmonogramu obrad wynika, że na wystąpienie premiera zaplanowano dwie godziny. O 13, po godzinnej przerwie ma się zacząć debata nad udzieleniem nowemu rządowi wotum zaufania. Według harmonogramu, głosowanie w tej sprawie odbędzie się o godz. 20. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Mateusz Morawiecki pochwalił się na Facebooku wsparciem, jakie otrzymał do najbliższych. Na zdjęciu widać m.in. rysunek wykonany przez dzieci premiera.
-
Poparcie PiS rośnie mimo afery wizowej. Budka tłumaczy, jak działa "szczepionka"
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Wypadek na autostradzie A1. List gończy za kierowcą BMW. Ziobro podjął też inną ważną decyzję
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
"Czarno-brunatna" koalicja po wyborach? "Mentzen i Bosak przebierają nogami"
- Kuria odpowiada na oświadczenie ks. Tomasza od orgii na plebanii z seksworkerem
- Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
- "Aż mnie pani podkręciła". Prof. Kowal ostro o słowach Waszczykowskiego. "Dziecinne i infantylne"
- Pornograficzna polityka, szubienice i piranie [630. Lista Przebojów TOK FM]
- Wypadek na autostradzie A1. Prokuratura opublikowała wizerunek kierowcy bmw