Mateusz Morawiecki wyjaśnia, co jest NORMALNE. Słowo-klucz z expose premiera i najważniejsze cytaty

Premier Mateusz Morawiecki słowo "normalność"  w swoim expose odmienił przez wszystkie przypadki. Wskazujemy najważniejsze cytaty z jego wystąpienia - co szef rządu uważa za normalne? Do czego chce dążyć?
Zobacz wideo

Na wstępie swojego przemówienia, Morawiecki wspominał zmarłego rok temu żołnierza Armii Krajowej Czesława Mostka ps. Wilk. - W jego osobie niepodległa Rzeczpospolita kłania się dziś wszystkim bohaterom - cichym, bezimiennym, wytrwałym, wiernym. Wszystkim, bez których polska droga do niepodległości, do nowoczesności, do normalności, pozostałaby tylko marzeniem - mówił premier.

Expose Mateusza Morawieckiego. Normalność a przyszłość

- Jeszcze nie wiemy, jak świat będzie wyglądał za pięć, dziesięć czy piętnaście lat. Ale wiemy, że Polska po raz kolejny staje przed dziejowym wyzwaniem i dziejową szansą. Od naszych decyzji zależy, czy Polska znajdzie się wśród państw, które będą kształtować nowy porządek, czy ktoś ustali go za nas - powiedział Morawiecki. Dlatego - jak zapowiedział - w obliczu globalnych wyzwań liczy na szeroką współpracę w interesie Polski wszystkich sił politycznych. - Dla Polski, dla rozwoju, w imię normalności - podkreślił.

Expose Mateusza Morawieckiego. Normalność a rozwój

- Dzisiaj złapaliśmy w żagle wiatr historii, właśnie w ostatnich latach przebiliśmy rozwojowy szklany sufit - poziom rozwoju dochodu Polaków w relacji do najwyżej rozwiniętych gospodarek świata jest najwyższy od rozpoczęcia transformacji a zarazem najwyższy w polskiej historii - powiedział premier. Jak kontynuował, musimy wystrzegać się pułapek. - Wolny rynek, na którym nie ustanowiono uczciwych reguł konkurencji szybko ulega wynaturzeniu, prawo rozwoju ulega wtedy prawu siły i to rola państwa, aby w tej niesprawiedliwej nierównowadze przywracać normalność - podkreślił szef rządu.

Expose Mateusza Morawieckiego. Normalność a rodzina

Premier podkreślił podczas sejmowego wystąpienia, że każda duża rodzina może liczyć na wsparcie państwa, zaś dla rodzin z trójką lub więcej dzieci jego rząd zaproponuje dodatkowe ulgi i ułatwienia. Jak mówił, różnorodne programy wsparcia i ochrony rodziny będą osią polityki jego rządu. I tu słowo "normalność" padało często. - Nie tylko w imię tradycji i tożsamości, ale także w imię przyszłości, wolności i normalności - oświadczył Morawiecki. - Tam, gdzie ktoś będzie próbował rozgrywać wolność przeciwko tradycji, staniemy na straży pojednania tych dwóch wartości. Nie ma naszej zgody na eksperymenty społeczne i rewolucje ideologiczne. Stawką jest przyszłość naszych dzieci i przyszłość ta powinna spoczywać w rękach rodziców, bo to jest normalność - mówił premier.

Expose Mateusza Morawieckiego. Normalność a pensje

Jak mówił "równość w miejscu pracy jest wartością, o którą będziemy mocno zabiegać". - Bo jeśli za taką samą pracę nasze mamy, żony, córki dostają niższe wynagrodzenie niż mężczyźni, to nie jest to normalne. Będziemy dążyć do sprawiedliwej zasady: taka sama płaca, za taką samą pracę - powiedział Morawicki.

Expose Mateusza Morawieckiego. Normalność a emigracja

- Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w latach 1990-2016 prawie 20 mln osób przeprowadziło się z Europy Środkowej do bogatych, europejskich zachodnich krajów - mówił Mateusz Morawiecki. - Trend ten przyspieszył po wejściu naszych krajów do Unii. Zdaniem Funduszu ta zmiana sprawiła, że kraje Europy Środkowej, w tym Polska, straciły dochody. I nasze dochody na głowę są niższe o co najmniej 5 proc. na skutek tej migracji - zaznaczył. - To wielka danina, jaką Polska zapłaciła bogatym krajom Zachodu. Taka danina od biednych do bogatych nie jest normalna. Państwo wysokich standardów musi z tym skończyć - stwierdził. Jak mówił, rok 2018 był pierwszym rokiem, w którym nastąpiło zmniejszenie liczby Polaków na emigracji.

Expose Mateusza Morawieckiego. Normalność a niezawisłość Trybunału

Morawiecki zaznaczył, że niezawisłość sądów jest bardzo ważna, ale ona nie oznacza braku odpowiedzialności. - Podział władz, ale też ich równowaga. Demokratycznie wybrany parlament ma wpływ na obsadę sądów w każdym kraju, w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Hiszpanii - mówił. Jak dodał, w Niemczech czynny polityk CDU został wybrany na wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. - Czy opozycja w tych krajach chodzi do instytucji międzynarodowych ze skargą, że tam nie ma praworządności? Nie, bo oni rozumieją, że mocno szkodzi to ich krajom. Bardzo bym sobie życzył, by w Polsce było pod tym względem normalnie - powiedział.

Expose Mateusza Morawieckiego. Normalność a bezpieczeństwo

Szef rządu wskazał przemawiając w Sejmie, że 89 proc. Polek i Polaków jest zdania, że Polska to kraj, w którym żyje się bezpiecznie. Dodał, że to wzrost o niemal 20 punktów procentowych w porównaniu do 2014 r. - Co więcej, 98 proc. z nas twierdzi, że najbliższa okolica - wieś, ulica, osiedle czy dzielnica - to bezpieczne miejsce do życia. Polacy czują się wreszcie w swojej okolicy i kraju normalnie i najbezpieczniej w historii - akcentował.

Expose Mateusza Morawieckiego. Normalność a repolonizacja

Morawiecki oświadczył, że Polska będzie jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla inwestorów zagranicznych, zapowiedział też wsparcie międzynarodowej ekspansji polskich firm. - Jak w pierwszej kadencji, będziemy na warunkach rynkowych repolonizować, bo im więcej polskich firm, tym więcej wolności i dobrobytu, tym więcej normalności - dodał premier.

Co sądzicie o wystąpieniu premiera? Piszcie w komentarzach! 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Mateusz Morawiecki wyjaśnia, co jest NORMALNE. Słowo-klucz z expose premiera i najważniejsze cytaty
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz 1

  Normalność... Krajem rządzi jeden zwyczajny poseł. Bez trybu. Bez odpowiedzialności za to, co inni robią wg jego wskazówek.
  Normalność... Rządzący krajem nie potrafił założyć rodziny, ale doskonale wie, jaki model powinien panować w polskich domach.
  Normalność... W nagrodę za zepsucie, co się dało zepsuć, awans na intratniejsze posady (Zalewska).
  Normalność... Na czele NIK człowiek, o którym nawet PiS już nie mówi, że kryształowy, choć to PiS go na stołeczku usadził.
  Normalność... Potoki kasy płynące do kk, choć szpitale zamykają oddziały.
  Normalność.... Kupowanie głosów wiecznie niepracujących za kasę wypracowaną przez innych i ogłaszanie, że "rząd dał"
  Normalność... Niszczenie niewygodnych za pomocą hejtu, bez ponoszenia konsekwencji.
  Normalność... Chowanie niewygodnych osób na czasy przedwyborcze, wyciąganie ich z szafy w dzień po wyborach (Macierewicz).

  długo by tak można...
  Normalność... kolejne słowo, które pod najlepszą ze zmian ma zgoła inne znaczenie, niż nam się wydawało, podobnie jak "prawo", "sprawiedliwość", "uczciwość"....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX