Expose Mateusza Morawieckiego. Prezydent Duda chwali premiera i rząd: Dobrze spoglądają w przyszłość

- Cieszę się, że premier zaakcentował w expose rzeczy istotne z mojego punktu widzenia, jako prezydenta Rzeczypospolitej, że chcemy, żeby Polska wreszcie stawała się normalnym państwem - komentował w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który w Sejmie wysłuchał expose Mateusza Morawieckiego, chwalił premiera. 

Według Andrzeja Dudy wystąpienie premiera Morawieckiego było wygłoszone w sposób spójny i z ciekawym podejściem do tego, jaka powinna być polska polityka w najbliższych czterech latach. - Cieszę się, że pan premier w tak spójny sposób przedstawił zręby swojej polityki i cieszę się, że ta polityka tak mocno nawiązuje do tego, z czym mieliśmy już do czynienia przez ostatnie cztery lata - ocenił prezydent. 

- Cieszę się, że (premier) zaakcentował te rzeczy, które z mojego punktu widzenia - jako prezydenta Rzeczypospolitej - są tak bardzo istotne, mianowicie, że chcemy, żeby Polska wreszcie stawała się normalnym państwem. To pojęcie normalności pan premier powtórzył kilkakrotnie w bardzo różnych kontekstach, jeżeli chodzi o polską politykę i o to, jaką chcemy, żeby stawała się Polska, jakim chcemy, żeby była dla nas wszystkich krajem. Jest to w moim przekonaniu podniesienie tego pojęcia "normalność" na zupełnie inny poziom funkcjonowania i zupełnie inny poziom życia - stwierdził Andrzej Duda

Jak podkreślił prezydent, premier i Rada Ministrów "dobrze spoglądają w przyszłość i trafnie diagnozują to, co wynika z danych i przewidywań". Andrzej Duda podkreślił, że premier szczególnie mocno podniósł kwestię rodziny, ochrony dzieci i młodzieży przed "złymi wpływami", co - jak dodał - spotkało się z jego aprobatą. Andrzej Duda nawiązywał także do wypowiedzi Mateusza Morawieckiego o zachowaniu tożsamości narodowej i ocenił, że nowoczesne państwo nie jest państwem, w którym społeczeństwo ma się wyrzec tradycji.

Zielona Polska?

Andrzej Duda pochwalił premiera za uwagę, jaką poświęcił w expose ochronie środowiska. - Cieszą zapowiedzi pana premiera dotyczące tzw. zielonej polityki, dotyczące ochrony klimatu, dotyczące rozwijania polskiej energetyki, także w oparciu o odnawialne źródła energii i jej przekształcania; planowane przekształcanie także miksu energetycznego, co jest zaplanowane w dalekosiężnej strategii dla Polski - ocenił prezydent. Nie krył zadowolenia z faktu, że Mateusz Morawiecki "mocno podkreślił kwestie walki z zanieczyszczeniem plastikiem Polski i całej kuli ziemskiej". 

Z uznaniem odniósł się do zapowiedzi ograniczania użycia plastiku. - To jest dzisiaj w awangardzie polityki ekologicznej europejskiej i światowej. Cieszę się, że pan premier do tego nawiązał, że cały szereg działań będzie sprzyjał temu - prezydent Duda. Podkreślał, że "potrzebna jest przede wszystkim edukacja, żebyśmy plastiku używali jak najmniej, bo on szkodzi środowisku". - Konieczna jest i odpowiednia polityka i odpowiednia edukacja - zaznaczył prezydent. 

Całego expose premiera Mateusza Morawieckiego wysłuchasz dzięki aplikacji TOK FM>>>

DOSTĘP PREMIUM