Piotr Kraśko apeluje do Mateusza Morawieckiego:  Panie premierze, proszę oglądać nie tylko polską telewizję

- Nie wiem, czy pan premier w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zmienia się świat i jak wielki jest przed nim obowiązek, żeby nas do tego świata przygotować - mówił w porannym przeglądzie prasy w TOK FM Piotr Kraśko, wytykając Mateuszowi Morawieckiemu, że w expose nie mówił np. o konsekwencjach, jakie niesie za sobą rozwój sztucznej inteligencji.
Zobacz wideo

W przeglądzie prasy w Poranku Radia TOK FM nie mogło zabraknąć komentarza na temat expose Mateusza Morawieckiego. Piotr Kraśko - zamiast od omówienia obietnic złożonych przez premiera - zaczął jednak "od skromnego apelu obywatela". 

- Panie premierze, proszę oglądać telewizję nie tylko polską - rozpoczął. - Nie wiem, nawet nie chcę się domyślać, jaką pan w Polsce ogląda telewizję, ale proszę oglądać na przykład to, co dzieje się w amerykańskiej kampanii wyborczej w tej chwili. Proszę oglądać nawet Fox News, choć w CNN dowiedziałby się pan jeszcze więcej - radził dziennikarz.

Piotr Kraśko podkreślał, że świat zmienia się w niewyobrażalnym tempie, a przed nami są dwie ogromne rewolucje, które - jak wskazał - "zmienią nasze życie, bardziej niż nam się wydaje". Mówił w tym kontekście o rozwoju sieci 5G oraz sztucznej inteligencji. Nad tym, jak się do tego przygotować - zdaniem dziennikarza - główkuje teraz niemal cały świat. - A pan premier w ogóle o tym nie mówi - podkreślił prowadzący Poranek Radia TOK FM.

- Dlaczego warto śledzić amerykańską telewizję i kampanię wyborczą? Bo kandydaci Partii Demokratycznej są zgodni co do tego, że za 10 lat zniknie 40 proc. miejsc pracy, które teraz są w Stanach Zjednoczonych. I stawiają sobie pytanie, czy można wprowadzić pracę gwarantowaną przez rząd federalny, co byłoby ewenementem w historii USA, czy może wprowadzić płacę gwarantowaną - wyjaśniał Kraśko. 

"Dzieje się rewolucja, której w ogóle nie zauważamy"

Zdaniem dziennikarza, Polska powinna być w czymś pionierem. - Może właśnie w wydatkach na rozwój sztucznej inteligencji? - zastanawiał się. - Miejmy własne projekty, przygotujmy kraj do tego. Bo cały czas żyjemy w przeświadczeniu, że będziemy mieć problem z ludźmi do pracy. I owszem, demograficznie wyglądamy fatalnie. Ale dzieje się jeszcze jedna rewolucja, której w ogóle nie zauważamy, a która wywróci rynek pracy takim, jakim go znamy, do góry nogami - przekonywał dziennikarz.

- Proszę zobaczyć,  w ilu miejscach nie ma już prawdziwych kasjerów, a są kasy automatyczne. W jak wielu sytuacjach, kiedy dzwonimy do operatora telefonii komórkowej, to rozmawiamy właśnie ze sztuczną inteligencją, a nie z prawdziwym człowiekiem - wyliczał. I wskazał, że za kilka lat wielu Polaków może zostać bez pracy nie ze swojej winy, ale po prostu - ze względu na zmieniający się świat.

Zdaniem Kraśki, tak zwani "zwykli obywatele" mają prawo nie zdawać sobie z tego sprawy - są zabiegani, mają swoje obowiązki, pracują, wracają do domu, odrabiają lekcje z dziećmi itp. - Ale rząd ma obowiązek o tym myśleć. Tymczasem pan premier nie wiem, czy w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zmienia się świat i jak wielki jest przed nim obowiązek, żeby nas do tego świata przygotować - ocenił dziennikarz. Zauważył też, że już dziś wiele krajów wydaje niemałe środki na rozwój sztucznej inteligencji i badania. - Polska jest pod tym względem na 20. miejscu w Europie - wskazał ze smutkiem. 

Niespełnione obietnice

W kontekście rozwoju, badań i innowacji prowadzący Poranek Radia TOK FM zwrócił też uwagę na szereg niezrealizowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego obietnic. - Gdzie są obiecane mieszkania na wynajem? 100 tysięcy mieszkań miało powstać w ramach programu Mieszkanie plus, a w tej chwili powstało albo jest w budowie 1977. Gdzie jest milion samochodów elektrycznych? Gdzie jest program Luxtorpeda 2.0, który miał budować nowoczesny polski sprzęt kolejowy? Gdzie jest wzrost inwestycji, który pan obiecywał z 20 do 25 procent, a spadł do 18 procent? Gdzie są wydatki na badania i rozwój? - pytał Piotr Kraśko. I podkreślał, że Polska powinna gonić cały świat, a nie zostawać w tyle. 

Późnym wieczorem Sejm - zgodnie z przewidywaniami - udzielił Morawieckiemu wotum zaufania. Za głosowało 237 posłów, 214 było przeciw, a trzy się wstrzymały. 

Całego wystąpienia posłuchaj w Aplikacji TOK FM!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (177)
Piotr Kraśko z apelem do Morawieckiego: Panie premierze, proszę oglądać telewizję nie tylko polską
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 60 razy 42

  "Zdaniem dziennikarza, Polska powinna być w czymś pionierem."- ależ jest. Żaden kraj na świecie nie utrzymuje z budżetu organizacji religijnej, która już dawno nie ma nic wspólnego z głoszoną przez siebie "dobrą nowiną". Jest pionierem w budownictwie- pomniki, kościoły rosną jak na drożdżach. Pionierstwem jest też niewątpliwie to, że krajem rządzi zwyczajny poseł, który kiwnie palcem i ministrowie już wychodzą z obrad parlamentu.

 • jael53

  Oceniono 38 razy 26

  Ależ Polska jest potęgą, niewątpliwie europejską - w śmiertelności kobiet, chorych na nowotwory piersi i narządów rodnych. W tej sytuacji zawierza się służbę zdrowia mocom wyższym oraz preferuje jednostki medyczne, epatujące tym, że komplet personelu podpisał tzw. klauzulę sumienia. Broń bóg wszelaki przez rozszerzeniem oferty stricte medycznej (ta obejmuje jakieś 40% tego, co jest dostępne w znakomitej większości krajów EU).

 • niezalany

  Oceniono 31 razy 21

  pan premier jest od występowania w tv (szczególnie w tvpis), a nie od jej oglądania...

 • sector23

  Oceniono 28 razy 18

  Do dzisaj brzmi mam w uszach deklarację jednego z prominentnych polityków parti ..... bodaj ZCHN, o nazwisku Goryszewski, który był nawet ministrem w rządziej drugiej świetojebliwości Suchockiej. Otóż zadeklarował on, iż: ...: nie jest ważne czy Polska będzie biedna, czy bogata, wazne zeby była katolicka". No i trzeba przyznać, ze kraj nasz pod "światłym" przewodem następców tego "geniusz", konsekwentnie ku temu modelowi zmierza. Może nie mamy dokonań w dziedzinie sztucznej inteligencji, bo nawet w tej naturalnej odnotowujemy spore deficyty ale za to w dziedzinie dewocjonaliów stanowimy swiatowa czołówkę!

 • naw18

  Oceniono 16 razy 8

  Pan red. Krasko nie rozumie, ze tylko pod krzyzem, tylko pod tym znakiem Polska bedzie Polską a Polak Polakiem. I do tego wlasnie potrzebny jest PiS i Morawiecki. Nasza kurna chata z kraja i niech na calym swiecie wojna byle polska wieś spokojna, bez diabelskich 5G i sztucznej inteligencji, bo to, panie, tylko klopoty.

 • maff1

  Oceniono 16 razy 8

  sztuczna inteligencja nie wykopie "wungla" - i to pan panie Kraśko powinien wiedzieć i zrozumieć
  loozik

 • icek20

  Oceniono 15 razy 7

  Panie Krasko do kogo pan apeluje i o co?idiota pisowski i tak tego nie pojmie on jeszcze w boga wiezy.

 • marymania

  Oceniono 14 razy 6

  U nas nie będzie ani 5G ani AI.
  Bo i po co. Kościółek katolicki nam wystarczy za jedno i drugie.
  Podtrzymamy tradycje. Uratujemy Europę i świat.
  Mamy misję.

  LOL

 • biesczad1

  Oceniono 14 razy 6

  Morawiecki/PiS żyje w świecie "Od wyborów do wyborów" - perspektywa 10. lat, to dla nich kosmos!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX