Piotr Kraśko apeluje do Mateusza Morawieckiego:  Panie premierze, proszę oglądać nie tylko polską telewizję

- Nie wiem, czy pan premier w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zmienia się świat i jak wielki jest przed nim obowiązek, żeby nas do tego świata przygotować - mówił w porannym przeglądzie prasy w TOK FM Piotr Kraśko, wytykając Mateuszowi Morawieckiemu, że w expose nie mówił np. o konsekwencjach, jakie niesie za sobą rozwój sztucznej inteligencji.
Zobacz wideo

W przeglądzie prasy w Poranku Radia TOK FM nie mogło zabraknąć komentarza na temat expose Mateusza Morawieckiego. Piotr Kraśko - zamiast od omówienia obietnic złożonych przez premiera - zaczął jednak "od skromnego apelu obywatela". 

- Panie premierze, proszę oglądać telewizję nie tylko polską - rozpoczął. - Nie wiem, nawet nie chcę się domyślać, jaką pan w Polsce ogląda telewizję, ale proszę oglądać na przykład to, co dzieje się w amerykańskiej kampanii wyborczej w tej chwili. Proszę oglądać nawet Fox News, choć w CNN dowiedziałby się pan jeszcze więcej - radził dziennikarz.

Piotr Kraśko podkreślał, że świat zmienia się w niewyobrażalnym tempie, a przed nami są dwie ogromne rewolucje, które - jak wskazał - "zmienią nasze życie, bardziej niż nam się wydaje". Mówił w tym kontekście o rozwoju sieci 5G oraz sztucznej inteligencji. Nad tym, jak się do tego przygotować - zdaniem dziennikarza - główkuje teraz niemal cały świat. - A pan premier w ogóle o tym nie mówi - podkreślił prowadzący Poranek Radia TOK FM.

- Dlaczego warto śledzić amerykańską telewizję i kampanię wyborczą? Bo kandydaci Partii Demokratycznej są zgodni co do tego, że za 10 lat zniknie 40 proc. miejsc pracy, które teraz są w Stanach Zjednoczonych. I stawiają sobie pytanie, czy można wprowadzić pracę gwarantowaną przez rząd federalny, co byłoby ewenementem w historii USA, czy może wprowadzić płacę gwarantowaną - wyjaśniał Kraśko. 

"Dzieje się rewolucja, której w ogóle nie zauważamy"

Zdaniem dziennikarza, Polska powinna być w czymś pionierem. - Może właśnie w wydatkach na rozwój sztucznej inteligencji? - zastanawiał się. - Miejmy własne projekty, przygotujmy kraj do tego. Bo cały czas żyjemy w przeświadczeniu, że będziemy mieć problem z ludźmi do pracy. I owszem, demograficznie wyglądamy fatalnie. Ale dzieje się jeszcze jedna rewolucja, której w ogóle nie zauważamy, a która wywróci rynek pracy takim, jakim go znamy, do góry nogami - przekonywał dziennikarz.

- Proszę zobaczyć,  w ilu miejscach nie ma już prawdziwych kasjerów, a są kasy automatyczne. W jak wielu sytuacjach, kiedy dzwonimy do operatora telefonii komórkowej, to rozmawiamy właśnie ze sztuczną inteligencją, a nie z prawdziwym człowiekiem - wyliczał. I wskazał, że za kilka lat wielu Polaków może zostać bez pracy nie ze swojej winy, ale po prostu - ze względu na zmieniający się świat.

Zdaniem Kraśki, tak zwani "zwykli obywatele" mają prawo nie zdawać sobie z tego sprawy - są zabiegani, mają swoje obowiązki, pracują, wracają do domu, odrabiają lekcje z dziećmi itp. - Ale rząd ma obowiązek o tym myśleć. Tymczasem pan premier nie wiem, czy w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo zmienia się świat i jak wielki jest przed nim obowiązek, żeby nas do tego świata przygotować - ocenił dziennikarz. Zauważył też, że już dziś wiele krajów wydaje niemałe środki na rozwój sztucznej inteligencji i badania. - Polska jest pod tym względem na 20. miejscu w Europie - wskazał ze smutkiem. 

Niespełnione obietnice

W kontekście rozwoju, badań i innowacji prowadzący Poranek Radia TOK FM zwrócił też uwagę na szereg niezrealizowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego obietnic. - Gdzie są obiecane mieszkania na wynajem? 100 tysięcy mieszkań miało powstać w ramach programu Mieszkanie plus, a w tej chwili powstało albo jest w budowie 1977. Gdzie jest milion samochodów elektrycznych? Gdzie jest program Luxtorpeda 2.0, który miał budować nowoczesny polski sprzęt kolejowy? Gdzie jest wzrost inwestycji, który pan obiecywał z 20 do 25 procent, a spadł do 18 procent? Gdzie są wydatki na badania i rozwój? - pytał Piotr Kraśko. I podkreślał, że Polska powinna gonić cały świat, a nie zostawać w tyle. 

Późnym wieczorem Sejm - zgodnie z przewidywaniami - udzielił Morawieckiemu wotum zaufania. Za głosowało 237 posłów, 214 było przeciw, a trzy się wstrzymały. 

Całego wystąpienia posłuchaj w Aplikacji TOK FM!

TOK FM PREMIUM