Nowy rząd Morawieckiego poparło dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej. Pomyłka?

Poparcia nowemu rządowi udzieliło 235 posłów Prawa i Sprawiedliwości, a także dwoje posłów... Koalicji Obywatelskiej. Jak to możliwe? Politycy opozycji tłumaczą się problemami z kartą do głosowania.
Zobacz wideo

W głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego brało udział w sumie 454 posłów. 237 było za, 214 - przeciw, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Prawo i Sprawiedliwość ma w Sejmie 235 przedstawicieli. Wszyscy byli obecni podczas głosowania i wszyscy - jak nie trudno się domyślać - głosowali za wotum zaufania.

Skąd jednak dodatkowe dwa głosy? Z Koalicji Obywatelskiej.

Rząd Morawieckiego poparła posłanka Gabriela Lenartowicz oraz poseł Marek Hok. Oboje nie są sejmowymi debiutantami. Lenartowicz jest posłanką od 2015 roku, HOK - od 2011.

Oboje też tłumaczą swoje działanie problemami, jakie miała sprawiać karta do głosowania. Lenartowicz wskazała, że podobne kłopoty miały miejsce także w poprzedniej kadencji, choć - jak zauważyła - nie przy tak newralgicznych głosowaniach.

Posłanka poinformowała na Twitterze, że po głosowaniu złożyła stosowne pismo do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w którym poinformowała, że była przeciwko udzieleniu wotum zaufania dla rządu. Podobny dokument złożył też poseł Hok. "Jak się okazuje, system elektronicznego głosowania w Sejmie bywa zawodny..." - wskazał w mediach społecznościowych.

Problem z systemem zgłosił też inny poseł Koalicji Obywatelskiej - Jacek Protas, który wstrzymał się od głosu, choć - jak stwierdził - był przeciw. Na Twitterze podał, że również skierował stosowną informację do marszałek Witek.

W klubie Lewicy wszyscy obecni na sali posłowie (47 osób) byli przeciw (dwie osoby w ogóle nie brały udziału w głosowaniu).

W Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15 głosowało 28 posłów. 27  było przeciw, jeden (Stanisław Żuk) się wstrzymał. W Konfederacji cały klub (11 osób) był przeciw.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM