Donald Tusk zapowiada: Od grudnia będę do dyspozycji, jeśli chodzi o polskie sprawy polityczne

Donald Tusk w wyborach prezydenckich nie wystartuje, ale zapowiedział, że jest gotów zaangażować się w kampanię opozycyjnego kandydata. Jak powiedział, będzie trzymał kciuki za oboje polityków, którzy zgłosili się do prawyborów w PO: Małgorzatę Kidawę-Błońską i Jacka Jaśkowiaka.
Zobacz wideo

- Ten dylemat jest dość oczywisty; chciałoby się popierać i jedną, i drugą kandydaturę. To bardzo dobry moment dla Platformy, żeby nabrać takiego wigoru i energii, bo konkurencja bardzo dobrze robi każdej organizacji politycznej - mówił Donald Tusk polskim dziennikarzom, którzy relacjonują obrady kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu. Do prawyborów zgłosili się Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak.

Platforma Obywatelska kandydata na prezydenta ma wskazać 14 grudnia.  

Donald Tusk zapowiedział dziś, że od 1 grudnia, gdy zakończy sprawowanie funkcji szefa Rady Europejskiej, zaangażuje się na rzecz kandydata na prezydenta z PO. Zastrzegł przy tym, że zrobi to w takiej skali, w jakiej będzie to oczekiwane. - Od grudnia będę do dyspozycji, jeśli chodzi o polskie sprawy polityczne, w takim pełnym, stuprocentowym wymiarze. Oczywiście zaangażuję się w tej skali, jaka będzie oczekiwana przez kandydata na prezydenta, ale też nie chcę zaszkodzić - były premier.  - Są różne gusta i guściki, wiec nie każdy może chcieć mojej pomocy - dodał.

Donald Tusk, który do początku grudnia sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, został wczoraj wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej. Były polski premier nie miał kontrkandydata w wyborach. Donalda Tuska poparło 491 delegatów na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu, "nie" zagłosowało 37 osób. Oznacza to, że Tusk otrzymał poparcie 93 proc. głosujących. 

Czytaj też: Donald Tusk podsumował swoją kadencję. Skrytykował m.in. Wielką Brytanię i Niemcy>>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM