Adam Bodnar ostrzega: Wybór Pawłowicz i Piotrowicza do TK będzie bezprawny
Adam Bodnar przekonuje, że skoro Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz skończyli 67. rok życia, to nie mogą zostać sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślał Rzecznik Praw Obywatelskich, podczas rozmowy w TVN24, "wiek sędziów, który został określony przepisami powszechnie obowiązującymi, to 65 lat". Dlatego, jak dodał, jeśli byli posłowie zostaną wybrani do TK, będzie to "jawne złamanie przepisu ustawowego", taki wybór będzie więc bezprawny.
- Nie można pozwalać na głosowanie kandydatur, które nie spełniają wymogów ustawowych (...). W tym przypadku mamy jawne złamanie przepisu ustawowego. Są opinie prof. Chmaja i prof. Matczaka na ten temat. To musi być wzięte pod uwagę. Pytanie też, co zrobi z tym prezydent - mówił Adam Bodnar.
Oczywiście, jeśli wybór sędziego budzi wątpliwości, to będzie to rzutowało na orzeczenia, w których wydawaniu będzie brał udział. RPO przypomniał, że "do tej pory mieliśmy już wyroki wydawane przez osoby nieuprawnione do orzekania, tzw. sędziów dublerów". - Cóż z tego, jeżeli one później są publikowane i trafiają w obieg prawny. Niestety, jeżeli chodzi o TK, już od dłuższego czasu jesteśmy w stanie totalnego rozedrgania prawnego, chaosu i niestabilności. Czasami zastanawiam się, czy to nie jest instytucja, która jest traktowana na zasadzie: tu mamy swoją prywatną własność, która zapewnia dobre wynagrodzenia oraz dobry, przyzwoity stan spoczynku, a nie ma tak naprawdę znaczenia, co ona robi. Byle tylko czasami pomagała, a przede wszystkim na co dzień nie przeszkadzała - stwierdził Bodnar.
RPO zapowiedział, że jeśli Pawłowicz i Piotrowicz zostaną sędziami TK, będzie składał wnioski, by nie orzekali w sprawach, które będzie tam kierował.
Pawłowicz i Piotrowicz do TK? Głosowanie w nocy
W środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydatury Pawłowicz i Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W sprawie wyboru sędziów TK Sejm ma głosować w czwartek późnym wieczorem. Z harmonogramu prac Sejmu wynika, że głosowanie zacznie się najwcześniej o 21.
3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się Marszałkowi Sejmu w terminie 30 dni przed upływem kadencji.
Klub PiS w końcu października zgłosił jako kandydatów do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. Wynikało to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych.
Dlatego PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów. Jednak dokonując zgłoszeń pod koniec ubiegłego tygodnia, PiS nie przedstawił kandydatury Chojny-Duch; zgłoszona została natomiast kandydatura Roberta Jastrzębskiego. W środę poinformowano, że kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Jastrzębskiego, a procedura zgłoszenia kandydata zostanie ponowiona - termin zgłoszeń najpewniej w tym tygodniu przedstawi marszałek Sejmu.
-
Nowy sondaż. Prawie wszystkim rośnie, tylko nie im. To koniec wielkiego boomu?
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
"To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Zełenski "podeptał przyjaźń polsko-ukraińską"? Ekspertka: To pragmatyzm polityczny
- Co partie po wyborach zrobią z prawem do aborcji? Jedna nie ma o tym ani słowa w swoim programie
- Co dalej z kontrolami na granicy z Polską? Nieoficjalnie: Niemcy podjęły decyzję
- Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić i do kiedy? [ZASADY I TERMINY]
- Kaczyński i 50 tys. w kopercie. Prokurator nie dała wiary zeznaniom. "To jest wróżka"
- Abp Stanisław Szymecki nie żyje. Senior archidiecezji białostockiej miał 99 lat