Adam Bodnar ostrzega: Wybór Pawłowicz i Piotrowicza do TK będzie bezprawny

Zdaniem RPO Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz nie spełniają wymogów ustawowych, by być kandydatami na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Byłych posłów PiS, zgłoszonych przez PiS, poparła sejmowa komisja sprawiedliwości, w której większość ma... PiS. Głosowanie nad wyborem nowych sędziów zaplanowano na wieczór.
Zobacz wideo

Adam Bodnar przekonuje, że skoro Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz skończyli 67. rok życia, to nie mogą zostać sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślał Rzecznik Praw Obywatelskich, podczas rozmowy w TVN24, "wiek sędziów, który został określony przepisami powszechnie obowiązującymi, to 65 lat". Dlatego, jak dodał, jeśli byli posłowie zostaną wybrani do TK, będzie to "jawne złamanie przepisu ustawowego", taki wybór będzie więc bezprawny. 

- Nie można pozwalać na głosowanie kandydatur, które nie spełniają wymogów ustawowych (...). W tym przypadku mamy jawne złamanie przepisu ustawowego. Są opinie prof. Chmaja i prof. Matczaka na ten temat. To musi być wzięte pod uwagę. Pytanie też, co zrobi z tym prezydent - mówił Adam Bodnar. 

Oczywiście, jeśli wybór sędziego budzi wątpliwości, to będzie to rzutowało na orzeczenia, w których wydawaniu będzie brał udział. RPO przypomniał, że  "do tej pory mieliśmy już wyroki wydawane przez osoby nieuprawnione do orzekania, tzw. sędziów dublerów".  - Cóż z tego, jeżeli one później są publikowane i trafiają w obieg prawny. Niestety, jeżeli chodzi o TK, już od dłuższego czasu jesteśmy w stanie totalnego rozedrgania prawnego, chaosu i niestabilności. Czasami zastanawiam się, czy to nie jest instytucja, która jest traktowana na zasadzie: tu mamy swoją prywatną własność, która zapewnia dobre wynagrodzenia oraz dobry, przyzwoity stan spoczynku, a nie ma tak naprawdę znaczenia, co ona robi. Byle tylko czasami pomagała, a przede wszystkim na co dzień nie przeszkadzała - stwierdził Bodnar.

RPO zapowiedział, że jeśli Pawłowicz i Piotrowicz zostaną sędziami TK, będzie składał wnioski, by nie orzekali w sprawach, które będzie tam kierował. 

Pawłowicz i Piotrowicz do TK? Głosowanie w nocy

W środę sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydatury Pawłowicz i Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W sprawie wyboru sędziów TK Sejm ma głosować w czwartek późnym wieczorem. Z harmonogramu prac Sejmu wynika, że głosowanie zacznie się najwcześniej o 21. 

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się Marszałkowi Sejmu w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

Klub PiS w końcu października zgłosił jako kandydatów do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. Wynikało to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych.

Dlatego PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów. Jednak dokonując zgłoszeń pod koniec ubiegłego tygodnia, PiS nie przedstawił kandydatury Chojny-Duch; zgłoszona została natomiast kandydatura Roberta Jastrzębskiego. W środę poinformowano, że kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Jastrzębskiego, a procedura zgłoszenia kandydata zostanie ponowiona - termin zgłoszeń najpewniej w tym tygodniu przedstawi marszałek Sejmu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Adam Bodnar: Wybór Pawłowicz i Piotrowicza do TK będzie bezprawny
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Doktryna Nojmanu obowiazuje.

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 0

  Ignorowanie obowiązującego prawa przez obecnie rządzących,

  to standard i rutyna !

  ...przed rozbiorami, Polska też nierządem stała...

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy -1

  Jawne lamanie prawa to wyrok uniewinniajacy Najsztuba ! Nie sadzicie ? A moze chcecie taki wymiar (nie)sprawiedliwosci ?

 • gblo

  Oceniono 5 razy -1

  Piotrowicz członek PZPR, prokurator w stanie wojennym, któremu wydaje się, że PiS to taki PZPR-bis ,jedyna słuszna przewodnia siła narodu zamienił sierp na krzyż, teraz jest rozmodlony. Pawłowicz ,szczekaczka geniusza , gdyby niepospolite chamstwo nikt by o niej nie słyszał. Duet marzeń.

 • leszkoch

  Oceniono 4 razy -2

  Pamiętamy, że oficjalna skuteczna sądowa kontrola konstytucyjności prawa w Polsce, w praktyce aż do 1986 roku, nie była dopuszczalna. Teraz jest formalnie dopuszczona, jednak wkrótce całkiem braknie merytorycznie wiarygodnego trybunału do jej urzeczywistnienia. Takie są efekty podstępnego pogrywania bezwładem demokracji przez władze a z drugiej strony ślepego przestrzegania zasad poprawności politycznej i parlamentarnej przez opozycję.

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy -2

  "Nie można pozwalać na głosowanie kandydatur, które nie spełniają wymogów ustawowych"- jakże to nie można? Wymogi ustawowe przestają mieć znaczenie w odniesieniu do osób tak zasłużonych i kompetentnych, apolitycznych, sprawiedliwych i uczciwych, z kryształową przeszłością. Sam premier dzisiaj w superlatywach o Piotrowiczu mówił, a Pawłowicz znamy z pełnych taktu, kultury, obiektywizmu wypowiedzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX