Co, jeśli prezydentem zostanie kandydat opozycji? "Weta mogą chronić PiS przed robieniem sobie krzywdy"

Prawybory zdecydują o tym, kogo PO wystawi do wyścigu o fotel prezydencki. Zdaniem profesora Jarosława Flisa z UW nawet zwycięstwo w tych wyborach kandydata opozycji PiS może wykorzystać na swoją korzyść. Inną opinię wyraził prof. Aleksander Smolar, szef Fundacji Batorego.
Zobacz wideo

W środę okazało się, że jednak dojdzie do prawyborów prezydenckich w PO. Po południu chęć kandydowania ogłosił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Zdaniem profesora Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji Batorego, nadal na zwycięstwo większe szanse ma wicemarszałkini Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Bo jest bardziej znana w Polsce. Jaśkowiak jest kojarzony przede wszystkim w kręgach samorządowych i w swoim mieście – wyjaśniał Smolar. Według niego, oboje kandydaci to kompletnie różne osobowości. - Mamy zderzenie dwóch różnych postaw, temperamentów i sposobów bycia w polityce. Jacek Jaśkowiak jest człowiekiem walki i konfrontacji i pewnie tak widzi swoją rolę w starciu z Andrzejem Dudą. Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska stawia na kompromis i chyba dzisiaj jej postawa zdobywa więcej punktów – przekonywał prof. Smolar.

Atuty wicemarszałkini Sejmu wskazywał też prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Po prostu jest ją trudno atakować, bo nie kojarzy się bezpośrednio z rządem Tuska. Jednak pośrednio była zaangażowana. To taka prawie odnowa i prawie liderka – mówił Flis. Jak dodał ekspert z UJ w przypadku Kidawy-Błońskiej mniej więcej wiemy, czego można się spodziewać. - Możemy sobie wyobrazić, co powie na rynku w Hrubieszowie, w przypadku pana Jaśkowiaka jest z tym już trudniej. Pani Kidawa-Błońska jest też bardziej otwarta na wskazówki otoczenia, bardziej chce grać w drużynie i słuchać doradców – przekonywał prof. Jarosław Flis.

A co jak wygra opozycja?

Obaj eksperci zastanawiali się nad polityczną przyszłością, jeśli kandydat opozycji wygra wiosną wybory prezydenckie z Andrzejem Dudą. Zdaniem profesora Aleksandra Smolara byłby to "ogromnie ważny moment", który narzuciłby ograniczenie władzy PiS. - Bo partia Jarosława Kaczyńskiego opiera ją na arbitralności i przekraczaniu różnych granic. Wtedy byłoby trudniej, bo prezydent ma większą władzę niż choćby Senat, który teraz jest w rękach opozycji. Sukces innego kandydata niż Andrzej Duda w wyborach prezydenckich oznaczałby nieuchronne osłabianie PiS – ocenił prezes Fundacji Batorego.

Zgoła innego zdania był za to prof. Jarosław Flis. Jego zdaniem, PiS może jeszcze na tym zyskać. - Premier się od tego nie zmieni. Realna władza i konfitury nie płyną z ustaw. Może takie prezydenckie weta będą chronić PiS przed robieniem sobie samemu krzywdy. W ubiegłej kadencji było już kilka projektów złych, które trzeba było poprawiać – mówił prof. Flis. Jak dodał, opozycyjny prezydent może zostać wykorzystany przez PiS jako alibi. - Będą robić to, co dla nich najwygodniejsze, czyli tłumaczyć, że nic nie da się zmienić, bo prezydent i tak zawetuje – ocenił ekspert z UJ.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Co, jeśli prezydentem zostanie kandydat opozycji? "Weta mogą chronić PiS przed robieniem sobie krzywdy"
Zaloguj się
 • pisowski_niedouk

  Oceniono 9 razy 7

  Jak wykopiemy pajaca z pałaca to pisowi pozostanie administrowanie państwem i realizacja obietnic wyborczych, dla nierobów i nieuków. Drugi raz pajac nie wygra, bo jego elektorat to elektorat pisu. Ludzie nie nabiorą się już na gamonia, który zarzucał poprzednikowi, że ten... podpisywał rządowi ustawy:-)

 • serenita123

  Oceniono 5 razy 3

  pierdzielenie głupot!
  PiS robi krzywdę Polsce. NAM!

 • czechy11

  Oceniono 1 raz 1

  Opozycjo dziś mafia Kaczyńskiego napluła Polakom w twarz wsadzając do TK ordynarna hejterka babę chamke Pawłowicz, komunistycNego przestępcę fana pedofili Piotrowicza i ziobrowego sługusa. Waszym obowiązkiem jest wystawić kandydata, który pokona Dudę i zakończy rządy tej mafii.

 • eski57

  0

  Oboje kandydatów są b. dobrzy … , Ale uważam , że wreszcie Kobiety ; Mamy dorastających córek i dorosłe Panie powinny w końcu korzystać z dobrodziejstwa jakie im daje Karta Wyborcza i np. jeżeli kandydat na posła jest za ograniczeniem o samodecydowaniu Kobiety o sobie , to na takiego Nie głosować ! …….
  Jeżeli prezydent A. Duda zapowiedział u o. Rydzyka , że podpisze Ustawę o Całkowitym Zakazie aborcji , To Kobiety mające świadomość skutków braku możliwości ... aborcji , Nie powinny na p. Dudę głosować ! ?
  - Jest nas ; K/M prawie 50/50% i w wynikach wyborów zwykle bywa 50/50 … - ciekawym , czy sondażownie przestrzegają zasady 50/50% w odpytywaniu ! ?? !

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy -1

  Wy tak na powaznie ?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 8 razy -2

  Ki-Bło i kompromis?
  Ona nie bardzo panuje nad tym co mówi.
  Już raz się jej wypsnęło o lewicy.
  Ciekawe jaki elektorat zamierza przyciągnąć poza POwskim?
  Gumofilców, a może nawet narodowców?

 • eryk_kartmanow

  Oceniono 3 razy -3

  Jeśli Wyspy Owcze pokonają Niemcy przynajmniej 7:2, a Francja zremisuje z Luksemburgiem 17:17 to mamy matematyczną szansę na zwycięstwo !

 • angelus-silesius

  Oceniono 8 razy -6

  "Weta mogą chronić PiS przed robieniem sobie krzywdy". Tak, dobrze czytacie, nadwiślańskie lemingi: S O B I E !

  Taki dajmy na to Bigos był niezwykle sławny swymi arcyprzemyślanymi decyzjami. A już plebiscyt to było apogeum platformianych przemyśleń i najwyższy wzlot Bigosa.
  Życzę Polsce takiego układu na następne stulecie, bo coś tej ciulatej Polski nie lubię.

  PS. Historia polskiej prezydentury:

  Jeden prezydent sfałszował maturę, drugi dyplom, a trzeci kradł papiery, kapował i mówił, że „w totolotka wygrywał”.
  Pierwszy prezydent był TW, drugi prezydent był TW, trzeci prezydent był TW.
  Polskość to ZOO a w najlepszym razie cyrk - stado szympansów lepiej lub gorzej jeżdżących na rowerkach a dla kamuflażu pokazujące czerwone dupska pawianów.

 • jurii.sachar

  Oceniono 13 razy -7

  to Kidawa ma teraz już nie być premierem...? ma być prezydentem? jakiego państwa ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX