Jakub Stelina kandydatem do TK. Pozytywna opinia komisji

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaakceptowakła kandydaturę prof. Jakuba Steliny na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Klub PiS zgłosił tę kandydaturę kilka godzin przed posiedzeniem komisji.
Zobacz wideo

Dziś wieczorem (o 21) w Sejmie ma się odbyć głosowanie ws. trzech kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego. Wśród nich są Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina, który kilkadziesiąt minut temu (o 18.00) w błyskawicznym tempie uzyskał pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Debata nad kandydatem wzbudziła emocje wśród członków komisji - zarówno tych z opozycji jak i partii rządzącej - którzy podczas zadawania pytań do kandydata nie ominęli wątków politycznych:

- W 2017 roku, kiedy zaczął się atak na niezależność polskiego sądownictwa, odmówił pan podpisania sprzeciwu dziekanów wydziałów prawa wobec zmian wprowadzonych przez PiS w systemie sądownictwa. Mam pytanie, czy nadal nie dostrzega pan łamania standardów konstytucyjnych w Polsce? - pytała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Jeszcze przed rozpoczęciem opiniowania kandydata posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz domagała się przełożenia posiedzenia komisji w celu zapoznania się z kandydaturą prof. Steliny. Wnioskowano także o zarządzanie przerwy w posiedzeniu. Członkowie komisji w głosowaniach zdecydowali o rozpoczęciu wysłuchania kandydata i dyskusji nad kandydaturą.

Kandydatura prof. Steliny została zgłoszona po tym, gdy w środę poinformowano, że kilkudziesięciu posłów PiS wycofało swoje poparcie dla zgłoszonej poprzednio kandydatury Roberta Jastrzębskiego.

W środę komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała dwie inne kandydatury do TK zgłoszone przez klub PiS: Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, Izba ma głosować w sprawie wyboru sędziów TK w czwartek późnym wieczorem.

Jakub Stelina jest profesorem nauk prawnych, specjalistą prawa pracy. Był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-2018. Był doktorantem Lecha Kaczyńskiego.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

Klub PiS w końcu października zgłosił jako kandydatów do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. Wynikało to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych.

Dlatego PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów. Jednak dokonując zgłoszeń pod koniec ubiegłego tygodnia, PiS nie przedstawił kandydatury Chojny-Duch; zgłoszona została natomiast kandydatura Jastrzębskiego. W środę poinformowano, że kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Jastrzębskiego

DOSTĘP PREMIUM