"Trzeba anulować, bo to przegramy". Nocne głosowanie w Sejmie ws. kandydatów do KRS powtórzone

Trzeba anulować to głosowanie, bo przegramy - prawdopodobnie te słowa jednej z posłanek, skierowane do marszałek Sejmu Elżbiety Witek sprawiły, że mieliśmy po północy dwa głosowania nad kandydaturami do Krajowej Rady Sądownictwa. Opozycja mówi o skandalu, a nawet możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek.
Zobacz wideo

Do KRS Sejm wybrała zgłoszonych przez PiS posłów Marka Asta (uzyskał 234 głosy), Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego oraz Kazimierza Smolińskiego (wszyscy trzej po 233 głosy). Niezbędnej większości nie uzyskały zgłoszone przez Koalicję Obywatelską Kamila Gasiuk-Pihowicz (uzyskała 199 głosów) oraz przez Lewicę Joanna Senyszyn (196 głosów).

"Trzeba anulować, bo przegramy"

Było to drugie z głosowań nad kandydaturami do KRS. Pierwsze z głosowań zostało przerwane przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Marszałek zapytała, czy nowi posłowie mają problem z głosowaniem. Z nagrania na stronie Sejmu wynika, że do marszałek podeszła kobieta, która powiedziała, że "jest problem". Marszałek zapytała, czy anulować głosowanie. Na sali pojawiły się głosy, żeby nie anulować. Na nagraniach na stronie internetowej Sejmu słychać też kobiecy głos: "Trzeba anulować, bo my przegramy, za dużo osób (...)".

Prawdopodobnie chodzi o to, że za dużo osób było poza salą, a przypomnijmy: członków KRS wybiera się większością bezwzględną i tych głosów mogło zabraknąć. Jednak żeby dokonać reasumpcji głosowania, trzeba podać jego wyniki. Marszałek Sejmu tego nie zrobiła, zarządzono ponowne głosowanie, w którym już bez problemu PiS powołał swoich posłów do KRS-u. 

Opozycja oburzona

Wywołało to oburzenie posłów opozycji. - Czy zamierzacie w sytuacji, gdy będziecie przegrywali głosowania blokować ogłaszanie ich wyników? (...) To łamanie zasad parlamentaryzmu - oświadczył Tomasz Lenz (KO). -  Ponieważ był wniosek o reasumpcję tamtego głosowania, ogłoszę krótką przerwę i zwołam konwent seniorów - powiedziała Witek po ogłoszeniu wyników. Jak dodała, że na pytanie, na jakiej podstawie anulowała głosowanie, powiedziała, że na takiej samej jak poprzednie, gdy poseł Borys Budka stwierdził, że nie działa mu karta do głosowania. Po przerwie marszałek powiedziała: "Nie będzie reasumpcji głosowania". 

Posłowie opozycji skandowali: "Oszustwo". Marszałek Witek oświadczyła, że wobec wyczerpania porządku dziennego obrad zakończyło się posiedzenie Sejmu.

Lewica ma w piątek złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Elżbietę Witek. - Nie ma naszej zgody na ordynarne zasad parlamentaryzmu, demokracji i prawa - napisała na Twitterze posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (6)
"Trzeba anulować, bo to przegramy". Nocne głosowanie w Sejmie powtórzone
Zaloguj się
 • tomaselli

  0

  Gdyby chodzilo o oszustwo to zgoda, ale jak wynika z artykulu , chodzilo o frekwencje. Najlepiej na czas glosowania byloby zamykac tych baranow w sali, w koncu to ich obowiazek i za to obywatele im placa. Tymczasem ta niedomyta , po serii selfie , zrobila kolejne przedstawienie.

 • rzydeta

  Oceniono 7 razy -1

  pawłowicz, piotrowicz, tarczyński i ten siwy menel o wyglądzie zagłodzonego narkomana - oto prawdziwe mordy "podłej zmiany". Suweren ich wybrał na swój obraz i podobieństwo. Piłsudski się nie mylił - naród może i wspaniały, ale ludzie kuhwy. O ile to coś, co zagłosowało na sowiecką agenturę ulokowaną na Nowogrodzkiej, można nazwać ludźmi.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -1

  ha ha hah ha ten skandal trwa od 4 lat i skandalem jest ze przegranie wyborow przez postkomunistycznych totalniwakow. Przynajmniej moczarowskie chamy w przeciwienstwie do zydokomuny 68 pogodzily sie z polska niepodlegloscia i zachowuja sie w miare poprawnie w nowej kadencji parlamentu. Nacjonalizm przeciw nacjonalizmowi i tak bedzie do konca czasu. Z ciekawszych wydarzen zwrocilbym uwage na lobbing amerykanskch senatorow zachecajay Polske do sprzedazy swoich zloz miedzi.

 • getz54

  Oceniono 6 razy -2

  Jakbym oglądał ,,Lot nad kukułczym gniazdem,, w bardziej wyrafinowanej, surrealistycznej wersji. Polska pod rządami ,,dobrejzmiany,, to DOM WARIATÓW. Ci wariaci zabarykadowali się w świetlicy, wybrali spośród siebie władze szpitala, ordynatora, lekarzy, pielęgniarki i chcą rządzic szpitalem. Dązą w ten sposób do normalności o której mówili ich koledzy z sali obok, Duda i Morawiecki. Tak nienormalni umysłowo postrzegają normalnośc. Zgroza. Ci ludzie poczucia wstydu nie mają. Przeciez wszystko się kiedys kończy, ich rządy równiez. Na politycznych emeryturach staną się zbiorowym pośmiewiskiem, będą wytykani palcami, moze nawet ukarani jakąś
  ustawą dePiSyzacyjną, ich wnuki będą o ich niecnych czynach uczyły się w szkole. Będą się za nich wstydziły.
  Jak patrzę na to popychadło, zapchajdziurę panią Witek, jak melduje naczelnemu dyrektorowi tego szpitala psychiatrycznego wykonanie rozkazu, widzę innego czubka, który w 2005 roku składał podobny meldunek. Leczenie tych wariatów trzeba zacząc od ich dyrektora, i to jak najszybciej i nie od kolana.

 • maxym9

  Oceniono 6 razy -2

  Tym wyborem niezgodnym i niegodnym moja nienawiść do PiS utrwaliła się po wsze czasy nawet po ich istnieniu. A wybranym szczerze życzę żeby nie dotrwali końca kadencji i niech to sobie nazywają mową nienawiści.

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy -3

  PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX