"Trzeba anulować, bo przegramy". Zobacz słynne nagranie z Sejmu [WIDEO]

Trzeba anulować, bo przegramy - tymi słowami jedna z posłanek PiS zwróciła się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek podczas nocnego głosowania kandydatur do KRS. Zobacz słynne nagranie.

Głosowanie nad kandydaturami do KRS przejdzie najpewniej do historii polskiego parlamentaryzmu. I zapewne stanie się memem. 

"Trzeba anulować, bo przegramy". Opozycja: skandal!

Sejm wybrał w czwartek w nocy posłów PiS Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Było to drugie z głosowań nad kandydaturami do KRS. Pierwsze z głosowań zostało przerwane przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Marszałek zapytała, czy nowi posłowie mają problem z głosowaniem. Z nagrania na stronie Sejmu wynika, że do marszałek podeszła kobieta, która powiedziała, że "jest problem". Marszałek zapytała, czy anulować głosowanie. Na sali pojawiły się głosy, żeby nie anulować. Na nagraniach na stronie internetowej Sejmu słychać też kobiecy głos: "Trzeba anulować, bo my przegramy, za dużo osób (...)".

"Trzeba anulować, bo przegramy". Zobacz słynne nagranie z Sejmu:

Zobacz wideo

"Trzeba anulować, bo przegramy". Jakie będą konsekwencje?

 Nagranie budzi od samego rana wielkie emocje opinii publicznej. Opozycja chce wyciągnąć konsekwencje wobec marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Lewica złożyła wniosek w prokuraturze, bo uważa, że doszło do złamania art. 231 Kodeksu karnego o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. 

Z kolei Koalicja Obywatelska domaga się wprost dymisji Elżbiety Witek. Zupełnie innego zdania jest rządząca większość. - Sytuacja z sejmowym głosowaniem ws. wyboru członków KRS wyszła trochę niezręcznie, ale postąpiłbym tak, jak marszałek Sejmu Elżbieta Witek - powiedział w piątek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Ocenił, że Witek postąpiła zgodnie z regulaminem Izby. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie: 

TOK FM PREMIUM