PiS wybrał sędziów "z bazookami w dłoniach". "Pawłowicz i Piotrowicz mają wesprzeć panią Przyłębską"

- Dziewięcioletnia kadencja jest czynnikiem, który może powodować, że sędzia może się zbiesić. Dlatego do TK wsadzono takich janczarów, którzy wszystko dostali od PiS-u. Przecież Piotrowicza nie byłoby, gdyby nie PiS - ocenił w TOK FM Sławomir Sierakowski. Zdaniem Ewy Siedleckiej rządzący potrzebują pewnych graczy, bo sytuacja stojącej na czele TK Julii Przyłębskiej jest coraz trudniejsza.
Zobacz wideo

To, czy Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina zasiądą w Trybunale Konstytucyjnym, zależy od decyzji prezydenta. To on wręcza nominację sędziom, których wybrał Sejm. Choć dwoje wybranych budzi bardzo duże kontrowersje, trudno sobie wyobrazić, żeby Andrzej Duda sprzeciwił się w sprawie Pawłowicz i Piotrowicza decyzji prezesa PiS. 

Zdaniem Ewy Siedleckiej z "Polityki" Jarosław Kaczyński, wskazując byłych posłów, zdecydował się na wzmocnienie pozycji Julii Przyłębskiej. Kierująca pracami TK to jedna z najbliższych obecnie prezesowi osób. Kaczyński wielokrotnie opowiadał o spotkaniach i obiadach u Przyłębskiej. Ale poparcie prezesa nie gwarantuje spokoju w trybunale. Bo Przyłębska jest coraz częściej krytykowana nie tylko przez sędziów, którzy wybrani byli przed dojściem do władzy Prawa i Sprawiedliwości. 

Julia Przyłębska i Jarosław KaczyńskiJulia Przyłębska i Jarosław Kaczyński Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Głośno było ostatnio o liście sędziego TK (wybranego przez PiS) Jarosława Wyrembaka, który domaga się dymisji Przyłębskiej. A to nie jedyny konflikt w trybunale. 

- Ona przecież pokłóciła się nawet z sędzią-dublerem Muszyńskim - przypomniała w TOK FM Ewa Siedlecka. A jeszcze niedawno to właśnie Muszyński był najbliższym współpracownikiem Przyłębskiej.  - Widać, że tam się źle dzieje między sędziami z tego samego gniazda. Moim zdaniem nominacja Pawłowicz i Piotrowicza to jest zasilenie TK takimi żołnierzami, którzy w rękach trzymają jakieś bazooki. Bo to "zamknijcie mordy" pani Pawłowicz (tak ówczesna posłanka PiS w 2017 roku krzyczała do opozycji podczas obrad Komisji Sprawiedliwości - red.), to jednak jest bazooka. Uważam, że myśl jest taka, że oni mają wesprzeć moralnie, werbalnie i psychologicznie panią Przyłębską - mówiła publicystka tygodnika "Polityka" w audycji Goście Passenta. 

A pewność, że w TK wszystko jest pod kontrolą PiS, to gwarant bezpiecznych rządów Zjednoczonej Prawicy. To przecież od demontażu trybunału zaczęło w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość

Długa kadencja. Pokusa uniezależnienia się 

Z kolei Sławomir Sierakowski zwrócił uwagę na to, że długość kadencji sędziego może mieć wpływ na osłabianie więzi z ugrupowaniem politycznym, które desygnowało kandydata/kandydatkę do Trybunału Konstytucyjnego. - Dziewięcioletnia kadencja jest czynnikiem, który może powodować, że sędzia może się zbiesić, zapomnieć, kto go wybrał. Dlatego do TK wsadzono takich janczarów, którzy wszystko dostali od PiS-u. Przecież Piotrowicza nie byłoby, gdyby nie Prawo i Sprawiedliwość - mówił twórca "krytyki Politycznej", przypominając, że politykowi nie udało się wywalczyć reelekcji w jesiennych wyborach do Sejmu

- Przecież Piotrowicz nie ma, według ekspertów, kwalifikacji, żeby zasiadać w Trybunale Konstytucyjnym - wtrącił Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". - Ale ma podstawową kwalifikację polityczną, tzn. będzie się słuchał, co by się nie działo. A inni nominacji pisowscy potrafią się nagle uniezależnić - podsumował Sierakowski. 

Co z suwerenem?

Według Ewy Siedleckiej sprawa wyboru Piotrowicza doskonale pokazuje zmianę, jaką przeszedł PiS po wyborach. - Zauważcie, że przestał się powoływać na suwerena. W tej kadencji przestaliśmy mieć tandem: PiS-suweren - podkreśliła dziennikarka, przypominając, że przez całą minioną kadencję słyszeliśmy np., że to suweren wybrał PiS, dlatego partia może wdrażać nawet najbardziej kontrowersyjne rozwiązania. - Teraz PiS zaczyna się zachowywać wbrew suwerenowi. Cały paradygmat, że PiS jest głosem ludu, robi to, czego oczekuje lud, zaczyna się walić - oceniła.

- Bo lud zrobił swoje - wybrał PiS - i teraz może odejść - podsumował gospodarz audycji, Daniel Passent. 

Goście Passenta. Cała audycja do wysłuchania w aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (44)
Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz w TK. "Mają wesprzeć panią Przyłebską"
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 15 razy 11

  Piotrowicz ma trupa w szafie. To "ciumkanie" będzie się za nim ciągnęło jak burdel za Banasiem.

 • myan

  Oceniono 13 razy 9

  czy ktoś może sobie wyobrazić co by się działo gdyby p. Tusk spotykał się prywatnie z p. Rzeplińskim ?

 • n29a

  Oceniono 13 razy 7

  A tow. Lenin już dawno mówił, że kucharka może rządzić..

 • marudna.maruda

  Oceniono 15 razy 7

  Zdjęcia załączone do artykułu- mistrzostwo. Tak właśnie wygląda władza w Polsce, w środku Europy, w XXI wieku.

 • depepoz

  Oceniono 9 razy 5

  PiS, czyli Prostytutki i Sutenerzy wszystkich krajów łączcie się! Dał nam przykład prezes Banaś jak zwyciężać mamy.

  Wiodący burdel w Krakowie tylko chwilowo nieczynny, wkrótce reaktywacja i sieć w całym kraju.

  Tylko o paragony nie pytać, minister finansów Banaś te przybytki kultury zwolnił z konieczności ich wydawania.

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 8 razy 4

  Te dwa typy Pawłowicz , Piotrowicz to zwyczajne przeklęty pasożyty na usługach gangstera Kaczyńskiego - niestety dla Polski.

 • getz54

  Oceniono 10 razy 4

  Pawłowicz, Piotrowicz, ich obecna szefowa Przyłębska z męzem, i nie tylko oni zeby było sprawiedliwie, to są klony Pawlika Morozowa. Oni odnajdą się przy kazdej władzy. Przy PZPR, PiS, byc moze wkrótce będą się wdzięczyc do Konfederacji, jak prezes zrealizuje swój plan zostaną liderami Jednej Rosiji Putina w Polsce. Juz więcej szacunku mam do psa, który jest wierny zawsze jednemu panu, niz do tych osób, .....ale to jest pies.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 7 razy 3

  Ich wybór to naplucie w twarz każdemu obywatelowi Polski, a w szczególności tym którzy walczyli o wolność tego kraju. Jak wybór komucha Piotrowicza ma się do dekomunizacji, którą tak ochoczo pis stosuje? Może jakiś zwolennik pisu mi wytłumaczy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX