Pierwszeństwo dla pieszych nie poróżni Zjednoczonej Prawicy? Gowin: Nie będzie żadnych kontrowersji

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapewnia, że umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy zostanie podpisana w tym tygodniu. Najważniejsze sprawy programowe zostały według niego uzgodnione.
Zobacz wideo

- Wynegocjowaliśmy wszystkie szczegóły. Mam nadzieję, że w tym tygodniu nastąpi podpisanie umowy - zapewnił Jarosław Gowin dziennikarzy w poniedziałek w Gliwicach.

- Ważne jest dla mnie nie tylko to, że zawarliśmy w niej pewne ustalenia polityczne i personalne, ale dużo ważniejsze jest to, że uzgodniliśmy kwestie programowe. Mam nadzieję, że tego typu sytuacje, jak sprawa 30-krotności już w przyszłości przez cztery lata nigdy się nie powtórzą, nie będą nas dzielić – podkreślił wicepremier.

Partia Gowina krytykowała pomysł PiS ws. zniesienia 30-krotności składki na ZUS. Przeciwko był także prezydent Andrzej Duda. Choć poselski projekt trafił nawet do Sejmu, to finalnie został z niego wycofany.

Według Jarosława Gowina kontrowersji w obozie Zjednoczonej Prawicy nie wywoła także propozycja premiera Morawieckiego dotycząca pierwszeństwa pieszych przed wejściem na pasy. Taka obietnica padła w expose.

Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk wyraził opinię, że ta regulacja nie jest szczęśliwa. - Czeka nas jeszcze dyskusja, ale zdecydowana większość posłów porozumienia popiera postulat Morawieckiego. Myślę, że w tej sprawie nie będzie żadnych kontrowersji w obozie Zjednoczonej Prawicy – powiedział Gowin.

Nowa umowa koalicyjna rządzących partii PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski jest konieczna, ponieważ poprzednia wygasła 11 listopada, wraz z końcem minionej kadencji parlamentu.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM