Premier Morawiecki powołał czterech nowych wojewodów. Wśród nich były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek czterech nowych wojewodów: w województwie lubelskim, wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim.
Zobacz wideo

W województwie lubelskim nowym wojewodą został Lech Sprawka, były poseł Prawa i Sprawiedliwości od 2007 roku, w ostatnich wyborach nie uzyskał reelekcji. Zastąpił on Przemysława Czarnka, który z kolei mandat poselski uzyskał.

Na Mazowszu potwierdziły się nieoficjalne informacje sprzed kilku tygodni - nowym wojewodą został Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia. Zastąpi on Zdzisława Sipierę, który także został posłem. Przypomnijmy - w październikowych wyborach Radziwiłł startował do Senatu - przegrał w okręgu podwarszawskim z kandydatem opozycji Michałem Kamińskim.

Nowym wojewodą wielkopolskim został Łukasz Mikołajczyk - były senator PiS, który w tych wyborach nie uzyskał reelekcji. Zastąpi on Zbigniewa Hoffmana, który w październiku zdobył mandat poselski.

W województwie łódzkim zaś stanowisko wojewody przejął Tobiasz Bocheński - dotychczasowy dyrektor biura poprzedniego wojewody Zbigniewa Raua, który został posłem.

"Wojewodowie są oczami i uszami rządu"

- Wojewodowie są nie tylko oczami, uszami rządu, ale są również głową, rękami. Patrzą na to, co dzieje się dobrze, poprawiają to, żeby było jeszcze lepiej, ale także usprawniają. Działają w okolicznościach klęsk żywiołowych pełnią niezwykle kluczową funkcję – mówił w poniedziałek Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że urzędy wojewodów są integralną częścią całego aparatu państwa polskiego, "całego aparatu publicznego, który zapewnia obecność państwa, który powoduje, że państwo jest obecne w każdym zakątku Polski". Podkreślił, że pomysły opozycji dotyczące likwidacji urzędu wojewodów były nieporozumieniem.

Zwracając się nowych wojewodów, zaznaczył, że podejmując się ważnej roli wojewody pełnią "ogromnie ważną funkcję w terenie". - Serce Polski bije tak samo mocno w dużych miastach, jak w małych miejscowościach, małych powiatach, gminach i na terenach wiejskich - powiedział premier. Podkreślił też, że liczy „na sprawność” nowych wojewodów i na to, że będą starali się usprawniać państwo tak, by usługi publiczne były dla wszystkich obywateli coraz bardziej dostępne i przyjazne.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Premier Morawiecki powołał nowych wojewodów. Konstanty Radziwiłł wojewodą mazowieckim
Zaloguj się
 • sqlap72

  Oceniono 2 razy 2

  "Rzeczpospolita to postaw czerwonego sukna,........ A my z księciem wojewodą powiedzieliśmy sobie, że z tego sukna musi się i nam tyle zostać w ręku, aby na płaszcz wystarczyło; dlatego nie tylko nie przeszkadzamy ciągnąć, ale i sami ciągniemy" (H. Sienkiewicz; "Potop")
  No i Radziwiłły znowu maja okazję ciągną do siebie. Nihil novi sub sole.

 • stef0909

  Oceniono 2 razy 2

  To "odrzuty" bolszewickiej sekty B.M.W 🤣

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 2

  No to sobie pousadzali wiernych, choć nawet wyborcy PiS zdaje się nie byli zachwyceni tymi kandydatami na posłów.

 • holgerdanske003

  Oceniono 1 raz 1

  creme de la creme..... nie udało się do Sejmu, to coś na otarcie łez!
  Panu Doktorowi Radziwiłłowi dedykuję ,Rycerzy trzech, kabaretu Elita

 • asr1

  Oceniono 1 raz 1

  przygłup co zdemolował służbę zdrowia wojewodą : zapinajcie pasy na Mazowszu !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX