Jako jedyna przetrwała czystkę Ziobry w prokuraturach. Teraz zostaje odwołana

Zmiana na stanowisku Prokuratora Okręgowego w Suwałkach. Odwołana z tej funkcji została Hanna Lewczuk, która jako jedyna uniknęła "czystki" ministra Zbigniewa Ziobry w prokuraturach okręgowych w latach 2015-2018.
Zobacz wideo

Jak podaje Polska Agencja Prasowa - powołując się na informacje z biura prasowego Prokuratury Krajowej - wniosek o odwołanie Hanny Lewczuk złożyła Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Został on uwzględniony.

Przez najbliższe pół roku obowiązki szefa suwalskiej prokuratury będzie pełniła dotychczasowa zastępczyni Anna Kolesińska-Soroka.

Hanna Lewczuk była Prokuratorem Okręgowym w Suwałkach od 2007 roku.

Z raportu wykonanego w listopadzie 2018 roku przez stowarzyszenie "Paragraf Państwo" wynikało, że Lewczuk była jedyną spośród 45 prokuratorów okręgowych, których Zbigniew Ziobro nie wymienił po tym, kiedy został Prokuratorem Generalnym.

Twórcy raportu - opierając się na publikacjach medialnych i innych dostępnych informacjach - wyliczyli, że od 2015 do listopada 2018 roku doszło do wymiany sześciu na siedmiu zastępców Prokuratora Generalnego, niemal wszystkich prokuratorów kierujących biurami lub departamentami, a także ich zastępców w Prokuraturze Krajowej, szefów i zastępców wszystkich 11 prokuratur regionalnych i właśnie 44 z 45 prokuratur okręgowych.

"Dotychczasową funkcję zachowała jedynie Hanna Lewczuk, która kieruje Prokuraturą Okręgową w Suwałkach. Zainteresowanie prawniczego środowiska budziła częsta obecność Hanny Lewczuk na uroczystościach organizowanych przez Jarosława Zielińskiego, wiceministra w MSWiA" - czytamy w raporcie.

Przypomnijmy, Jarosław Zieliński jest już byłym wiceszefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - w poniedziałek poinformował, że żegna się ze stanowiskiem.

Radę programową wspomnianego stowarzyszenia "Paragraf Państwo" stanowią:  Leszek Balcerowicz jako przewodniczący, Monika Płatek, Marcin Matczak oraz mecenasi z inicjatywy "Wolne Sądy".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM