Resort Ziobry cofa delegację sędziemu. Kamiński: To przykład ręcznego sterowania już nie tylko prokuraturą

Zdaniem wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego, odwołanie sędziego z Olsztyna z delegacji przez resort Zbigniewa Ziobry "pokazuje, co oznacza wizja reformy sprawiedliwości PiS w wykonaniu tego człowieka". - To oznacza wpływ na personalia i ręczne sterowanie nie tylko prokuraturą - mówił w TOK FM polityk Koalicji Polskiej.
Zobacz wideo

Resort sprawiedliwości - bez podania uzasadnienia - odwołał delegację sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sędzia ten w zeszłym tygodniu zwrócił się do Kancelarii Sejmu z prośbą o ujawnienie list poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Zdaniem Michała Kamińskiego, ta sprawa "jak w soczewce pokazuje, co oznacza wizja reformy sprawiedliwości PiS w wykonaniu tego ministra i Prokuratora Generalnego [Zbigniewa Ziobro]". - To oznacza wpływ na personalia i ręczne sterowanie nie tylko prokuraturą, ale także wpływanie na niezawisłych sędziów - stwierdził polityk Koalicji Polskiej.

Wicemarszałek Senatu w rozmowie z Karoliną Lewicką przekonywał, że Kancelaria Sejmu już dawno powinna opublikować listy poparcia osób, które podpisały się pod kandydatami do Krajowej Rady Sądownictwa. Zwłaszcza, że nakazuje to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przypomnijmy, marszałek Elżbieta Witek brak ujawnienia tych informacji tłumaczy postępowaniem prowadzonym przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

- To żenujące tłumaczenia zarówno pani marszałek, jak i szeroko rozumianego obozu władzy - ocenił Kamiński. Zdaniem wicemarszałka Senatu, dziś próby politycznego wpływania na sędziów dotyczą głównie spraw ustrojowych, ale niebawem mogą dotyczyć spraw zwykłych obywateli. Dlatego - jak mówił - Senat rozważa przygotowanie ustawy, która odpolityczni KRS. W ubiegłym tygodniu odbyło się w tej sprawie spotkanie u marszałka tej izby Tomasza Grodzkiego. 

"Prawo i Sprawiedliwość nie zrobiło nic dla przyszłości naszych dzieci"

W drugiej części wywiadu Karolina Lewicka pytała swojego gościa o twitterowy wpis wiceprezesa Polskiego Fundusz Rozwoju dotyczący emerytur. Bartosz Marczuk podał, że z wyliczeń, jakie otrzymał z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że emerytury będą coraz niższe, a w 2060 roku wyniosą tylko 24,9 proc. ostatniej pensji (obecnie to 53,8 proc.). Poza tym Marczuk radził, aby na emeryturę oszczędzać, dbać o zdrowie, mieć dzieci i przygotować się na dłuższą pracę.

Wicemarszałek Senatu wypomniał wiceprezesowi PFR, że "należał on do osób krytykujących poprzedni rząd [PO-PSL] za podniesienie wieku emerytalnego i był trubadurem polityki społecznej PiS".

- Ale widać, że dziś także ci bardziej światli ludzie tej ekipy ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami polityki Kaczyńskiego, Morawieckiego i Dudy - powiedział polityk Koalicji Polskiej. Jak dodał, sytuacja demograficzna w naszym kraju jest bardzo zła, a Prawo i Sprawiedliwość nie zrobiło za wiele, by ją uratować. - Program 500 plus okazał się kompletnie chybiony jeśli chodzi o swój prodemokratyczny wymiar (…), on nie odegrał żadnej roli w dziedzinie demografii, a taki był podstawowy argument, który za tym programem stał - stwierdził wicemarszałek Senatu.

Zdaniem Michała Kamińskiego "Prawo i Sprawiedliwość nie zrobiło nic dla przyszłości naszych dzieci". - Zarówno w wymiarze polityki klimatycznej, ekologicznej, polityki dotyczącej funduszy emerytalnych (...). Nie zatroszczyło się też o nasze dzieci jeśli chodzi o szeroko rozumiane bezpieczeństwo naszego kraju w polityce międzynarodowej - wyliczał gość Karoliny Lewickiej.

Kamiński utrzymywał, że wypowiedź Bartosza Marczuka pokazuje, iż coraz więcej ludzi z kręgu władzy "zdaje sobie sprawę, że należy bić na alarm, bo przyszłość naszych dzieci jest zagrożona". Wicemarszałek Senatu przekonywał też, że Prawo i Sprawiedliwość miało pomysł na Polskę do wyborów, ale nie liczyło się z tym, co będzie po nich. - Chodziło im tylko o to, by wybrać wybory. Wygrali i dzisiaj zmierzają się ze skutkami swojej własnej polityki - stwierdził.   

Całej rozmowy z Michałem Kamińskim w Aplikacji TOK FM posłuchaj na telefonie!

TOK FM PREMIUM