Jest wniosek o zawieszenie w czynnościach sędzi po jej wypowiedziach na Twitterze

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędzia Przemysław Radzik skierował w poniedziałek do Sądu Dyscyplinarnego wniosek o zawieszenie sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim w czynnościach służbowych i obniżenie wynagrodzenia na ten czas.
Zobacz wideo

Powodem wszczęcia pod koniec sierpnia postępowania dyscyplinarnego wobec sędzi było to, że nie stosowała się do "nakazu powściągliwego korzystania z mediów społecznościowych". Postawiono jej zarzut popełnienia przewinień dyscyplinarnych z art. 107 par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, w którym mowa o "oczywistej rażącej obrazie przepisów prawa i uchybieniu godności urzędu".

O zakończeniu postępowania wobec sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek i "skierowaniu wniosku o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej do właściwego sądu" rzecznik poinformował w połowie listopada.

Sędzi przedstawiono dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy pomówienia na portalu społecznościowym "Twitter" prokuratora Prokuratury Krajowej słowami "nie ma stażu i łamał prawa człowieka". Drugi zarzut wiąże się z pomówieniem Zbigniewa Ziobry poprzez określenie go jako ministra sprawiedliwości, który "wyprodukował aferę" i jest "odpowiedzialny za stworzenie systemu korupcyjnego w sądach i prokuraturze uzależniającego wymiar sprawiedliwości od woli politycznej".

W poniedziałek rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych sędzia Piotr Schab podał, że sędzia Przemysław Radzik 25 listopada skierował do sądu dyscyplinarnego wniosek o zawieszenie obwinionej sędzi w czynnościach służbowych z obniżeniem na ten czas jej wynagrodzenia.

Może ono być zmniejszone w granicach od 25 proc. do 50 proc.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia (do którego należy Barańska-Małuszek) przekonują na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że działania sędziego Radzika są "kolejnym przejawem szykanowania sędziego broniącego odważnie praworządności".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Sędzia Olimpia Barańska-Małuszek, jest wniosek o zawieszenie
Zaloguj się
 • pn-ski

  Oceniono 7 razy 3

  W jej wypowiedziach zadnego pomówienia nie widze. Jaki jest kon, kazdy widzi.

 • papolin

  Oceniono 4 razy 2

  Pisowskie mendy boli, gdy ktos glosno powie to co wszyscy widza. Odwazna pani sedzia, przeciwstawia sie bandytom z pis. Wojciki, kantahki, dudy, szydla, kaczynskie, terleckie, ziobry... bedzie to kiedys siedziec w pierdlu za lamanie konstytucji, produkcje afer, lamanie prawa.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -5

  Tzw. docent matczak krotko strescil problem kiedy sady moga byc niezalezne, stwierdzil oodwanie, iz sady moga byc niezalezne gdy w sadach beda nasi.

 • tomaselli

  Oceniono 11 razy -5

  To tylko konsekwencja powolywania smarkaterii na tak odpowiedzialne stanowiska ! I pomyslec, ze taka gowniarzeria wydaje wyroki , ktore moga zawazyc na zyciu czlowieka ! Skandal !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX