Nowe przepisy dotyczące emerytur? W kampanii Andrzej Duda może przedstawić szczegóły

Nie wiek, a staż zdecyduje o momencie przejścia na emeryturę? Związkowcy proponują, by warunkiem otrzymania emerytury był tylko staż pracy: 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Wprowadzenie takich zmian oznaczałoby, że świadczenie z ZUS osoby, które rozpoczęły pracę w wieku 18 lat, mogłyby uzyskać - zależnie od płci - w wieku 53 lub 58 lat. "O dziwo, chęć do rozmów na te tematy wyrażają przedstawiciele pracodawców" - napisała "Rz". 

Według dziennika propozycję zmian przepisów emerytalnych może przedstawić w czasie kampanii prezydenckiej  Andrzej Duda. Nie byłoby to wielkie zaskoczenie. "Taki postulat zgłosił w 2015 r. jeszcze przed wygranymi wyborami prezydenckimi w umowie programowej zawartej z NSZZ „Solidarność", nie znalazł się on jednak później w projekcie złożonym w Sejmie już po objęciu przez Dudę funkcji głowy państwa" - zauważa gazeta. 

Zdaniem związkowców zmiany nie zrujnują budżetu ZUS. To sami pracownicy będą musieli zdecydować, czy przejść na emeryturę w związku z wypełnieniem stażu pracy i pobierać mniejsze świadczenie, czy jednak pracować dłużej, aby otrzymać więcej. 

Głodowe emerytury czy nie?

Niemałe zamieszanie w mediach wywołał w niedzielę wpis Bartosza Marczuka, byłego wiceministra rodziny PiS a obecnie wiceszefa PFR. "Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy, niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości, jaki dostałem z ZUS. Teraz dostajemy 53,8% ostatniej pensji (ok. 2,2 tys.zł). W 2045 będzie 32%, w 2060 - 24,9%,a 2080 - 23,1%. To będzie ok. 1 tys. zł na mc (na dzisiejsze pieniądze)" - napisał na Bartosz Marczuk.

We wtorek otrzymaliśmy dane z ZUS, które różnią się od wyliczeń byłego wiceministra PiS. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (1)
Emerytury staż pracy
Zaloguj się
  • tlen69

    0

    Ważna jest informacja i edukacja, bo...
    Emerytury są ważne i władze winny przedstawiać różne rozwiązania dla obywateli . Staż pracy minimum 40 lat - jaką daje wysokość emerytury. Należy także informować, że większy staż pracy ma znaczący wpływ na wysokość emerytury. Decyzja należy do zatrudnionego, czy chce pracować 40 lat, czy więcej !!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX