Komisja Europejska kieruje do TSUE sprawę przeciw Polsce. Chodzi o ulgi dla firm energetycznych

Komisja Europejska zdecydowała w środę o skierowaniu do TSUE sprawy przeciw Polsce za zwolnienia z podatku akcyzowego od węgla i gazu dla przedsiębiorstw energochłonnych. Wymuszona przez Brukselę zmiana zasad może uderzyć w gigantów takich jak Orlen czy Grupa Azoty.
Zobacz wideo

"Komisja postanowiła dziś skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości za umożliwianie przedsiębiorstwom energochłonnym korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego od węgla i gazu" - powiedziała PAP rzeczniczka Komisji Vanessa Mock.

Zgodnie z polskim prawem niektóre surowce energetyczne, takie jak węgiel i gaz, które są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa energochłonne i objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), są zwolnione z podatku akcyzowego.

"Przepisy UE mówią, że takie zwolnienia można oferować tylko przedsiębiorstwom energochłonnym, które wprowadziły ulepszenia w zakresie ochrony środowiska lub efektywności energetycznej, wykraczające poza to, co jest wymagane przez wiążące instrumenty UE, takie jak EU ETS" - zaznaczyła Mock.

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w KE wynika, że polskie firmy energochłonne chciały zablokowania tego ruchu ustępującej Komisji, ale im się to nie udało. Najbardziej dotknięte zmianami, które chce wymusić KE, będą przemysł metalurgiczny i chemiczny oraz różne przedsiębiorstwa energochłonne, np. elektrociepłownie.

Rzeczniczka Komisji podkreśliła, że w Polsce nie ma wymogu prawnego podwyższania efektywności energetycznej w zamian za zwolnienie z akcyzy. "Obecne przepisy sprzyjają działalności powodującej duże zanieczyszczenie i w związku z tym są sprzeczne z unijnymi celami klimatycznymi oraz powodują poważne zakłócenia konkurencji w UE" - zaznaczyła Mock.

Polska do tej pory nie wypełniła swoich zobowiązań

Sprawa toczy się od ubiegłego roku. Procedura przeciwnaruszeniowa (skierowanie uzasadnionej opinii) została uruchomiona w marcu 2018 r. W lipcu br. Komisja przeszła do drugiego etapu. Polska do tej pory nie wypełniła swoich zobowiązań, więc Bruksela zdecydowała o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE).

Unijna dyrektywa z 2003 r. dotycząca opodatkowania energii wymaga od przedsiębiorstw, które korzystają ze zwolnień, by wprowadzały usprawnienia efektywności środowiskowej lub energetycznej idące dalej niż wymagają tego wiążące unijne instrumenty, takie jak EU ETS.

Zdaniem Komisji polskie rozwiązania nie wymagają od firm modyfikacji obniżających szkodliwe emisje. Co więcej, mają grozić całkowitym podważeniem bodźców środowiskowych, którym służy EU ETS. Firmy energochłonne nad Wisłą, jak wytknęła Bruksela, mogą w rzeczywistości odzyskać koszty uczestnictwa w obowiązkowym systemie ETS poprzez zwolnienie z podatku akcyzowego.

To z kolei ma prowadzić do zakłóceń w konkurencji, bo przedsiębiorstwa uczestniczące w ETS w Polsce korzystają z preferencyjnego traktowania w porównaniu z firmami z innych państw członkowskich, które nie mają zwolnień.

Decyzja o skierowaniu sprawy do TSUE została podjęta z powodu niedostosowania przez Polskę ustawodawstwa do prawa UE, po tym, jak Komisja wystosowała uzasadnioną opinię. Sprawa w TSUE może się zakończyć karami finansowymi, jeśli przepisy nie zostaną zmienione.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Komisja Europejska kieruje do TSUE sprawę przeciw Polsce. Chodzi o ulgi dla firm energetycznych
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  A potem histeryczny lament i wyrywanie włosów, bo Mittal nakazał wygasic wielki piec w hucie stali w Krakowie.
  Ziobro i jego koledzy powinni zapoznac się z tą decyzją Komisji Europejskiej, bo ona pośrednio równiez ich dotyczy.
  Polska nie moze stanowic prawa, które jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Tym samym ustawy wymyślone przez Ziobrę zeby móc wprowadzac swoją tzw. ,,reformę,, sądownictwa, są warte tyle ile papier na którym je wydrukowano. Tyle samo będzie warta decyzja TK legalizująca prawo regulowane tymi ustawami. Czyli powołanie neo KRS, Izby Dyscyplinarnej w SN, na podstawie napisanych na kolanie ustaw przez Ziobrę i Dudę, nie są w rozumieniu prawa unijnego zadnym prawem obowiązującym w Polsce. Potwierdzi to wkrótce wyrok TSUE w związku ze skargą Komisji Europejskiej na Polskę, w sprawie ochrony polskich sędziów przed polityczną kontrolą naruszającą niezawisłośc sędziowską. W ten sposób, moze nieco za powolny jak na nasze oczekiwania, UE wyjmuje cegłę po cegle z muru budowanego przez dobrązmianę. Ten mur musi prędzej czy pózniej upaśc. Takie jest praswo fizyki.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  I oto przeciez tak naprwde Niemcm chodzi. Czy talk proosty czerskiii ciiemny acz pzaqerny czlowiek wie, ze szacuje sie iz w oobiegu jest d biilona do 2 biilonw nwej waluty eurpejskiej zwanej ceryfkatem CO2 ii takie pytanie gdzie ida te piniendze c sie z tymi piinendzmi dalej dzieje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX