Kidawa-Błońska: Gdybym została prezydentem, podpisałabym ustawę o związkach partnerskich

- Uważam, że setkom czy tysiącom ludzi żyjącym w związkach partnerskich należą się takie same prawa i uprawnienia, trzeba to rozwiązać jak najszybciej. Nie ma co dyskutować, tylko trzeba taką ustawę przyjąć i podpisać - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska w TVN24.
Zobacz wideo

- Gdybym została prezydentem, podpisałabym ustawę o związkach partnerskich. To, czym jest małżeństwo, jest zapisane w konstytucji - powiedziała wicemarszałkini Sejmu, która chce startować w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Małgorzata Kidawa-Błońska zadeklarowała też, podczas rozmowy w TVN24, że nie podpisałaby ustawy, która zaostrzałaby przepisy dotyczące aborcji. - A nad podpisaniem liberalizacji bym się zastanowiła. Bo uważam, że sprawy związane z bezpieczeństwem i życiem kobiet są bardzo ważne i to nie jest tylko kwestia aborcji - dodała kandydatka Platformy Obywatelskiej w prawyborach prezydenckich.

Jak przyznała Małgorzata Kidawa-Błońska, przed prawyborami jest przekonana o swojej "silnej pozycji", ale "nigdy nie ma słodkiej pewności wygranej". 

Rywalem wicemarszałkini Sejmu jest prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Na 7 grudnia zaplanowana jest debata kandydatów. Decyzję członków PO, w sprawie kandydata partii na prezydenta, mamy poznać 14 grudnia. 

Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak zaplanowali na dziś wspólną wizytę na Warmii i Mazurach. W kolejnych dniach wicemarszałkini Sejmu ma odwiedzić m.in. Pomorze i Wielkopolskę. Sztab Jaśkowiaka jeszcze doprecyzowuje plany. - Do 13 grudnia kalendarz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jest wypełniony spotkaniami we wszystkich 16 regionów z delegatami, którzy w prawyborach 14 grudnia zdecydują, o tym, kto zawalczy w kampanii prezydenckiej. Mamy pełną świadomość, że przed nami dni, tygodnie intensywnej pracy, dlatego chcemy maksymalnie zaangażować struktury PO do zbudowania dużego, aktywnego sztabu - powiedziała w rozmowie z PAP posłanka Monika Wielichowska, szefowa sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

DOSTĘP PREMIUM