Kaczyński, Gowin i Ziobro podpisali nową umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy

Szefowie PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali nową umowę koalicyjną w ramach Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz wideo

W czwartek w siedzibie PiS odbyło się spotkanie liderów partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy. Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski po zakończeniu spotkania poinformował, że zakończyło się ono podpisaniem nowej umowy koalicyjnej.

Dopytywany o treść podpisanego dokumentu Sobolewski stwierdził, że "umowa ma charakter wewnętrzny". - O treści umowy nie będziemy informować - zaznaczył.

Nowa umowa w ramach Zjednoczonej Prawicy była negocjowana od dłuższego czasu, a jej podpisanie było konieczne, gdyż poprzednia umowa wygasła 11 listopada br., wraz z końcem minionej kadencji parlamentu.

Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska, w wyniku wyborów parlamentarnych wprowadzili łącznie 235 posłów i 48 senatorów. Partia Jarosława Gowina - Porozumienie wprowadziła 18 posłów i 2 senatorów, podobnie jak Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, która również wprowadziła 18 posłów i 2 senatorów.

Dziś rano Sobolewski mówił, że umowa zostanie podpisana w tym tygodniu, a pytany o punkty sporne między koalicjantami, stwierdził, że nie ma żadnych. Wcześniej w mediach pojawiały się informacje, że jedną z kwestii spornych była kwestia zniesienia tzw. 30-krotności limitu składek ZUS.

O tym, że umowa zostanie podpisana w tym tygodniu zapewniał też wicepremier Jarosław Gowin.  - Ważne jest dla mnie nie tylko to, że zawarliśmy w niej pewne ustalenia polityczne i personalne, ale dużo ważniejsze jest to, że uzgodniliśmy kwestie programowe. Mam nadzieję, że tego typu sytuacje, jak sprawa 30-krotności już w przyszłości przez cztery lata nigdy się nie powtórzą, nie będą nas dzielić – podkreślił wicepremier.

Partia Gowina krytykowała pomysł PiS ws. zniesienia 30-krotności składki na ZUS. Przeciwko był także prezydent Andrzej Duda. Choć poselski projekt trafił nawet do Sejmu, to finalnie został z niego wycofany.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM