Kaczyński oczekuje dymisji Banasia. Szef NIK spotkał się z władzami PiS

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował o spotkaniu na Twitterze. Władze partii oczekują od Mariana Banasia złożenia dymisji.
Zobacz wideo

- Przed chwilą zakończyło się spotkanie Prezesa @pisorgpl Jarosława Kaczyńskiego oraz wiceprezesa PiS Mariusza Kamińskiego z prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Władze partii wyraziły wobec prezesa Banasia oczekiwanie złożenia dymisji z zajmowanej funkcji - poinformował na Twitterze wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że Mateusz Morawiecki zapoznał się z raportem Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącym Mariana Banasia. Raport służb dotyczył oświadczeń majątkowych prezesa NIK. "Zgodnie z przepisami prawa wnioski wynikające z raportu będą przedmiotem dalszych analiz" - poinformował Mueller.

Jeszcze wczoraj, przypomnijmy, rzecznik rządu mówił, że premier Morawiecki nie miał do tej pory czasu, by zapoznać się z wynikami pracy CBA. Biuro skończyło badania oświadczeń majątkowych Mariana Banasia w połowie października, po wyborach parlamentarnych. 

Od wybuchu, we wrześniu, afery dotyczącej majątku Banasia i jego relacji z przedstawicielami półświatka, przedstawiciele PiS powtarzali, że właśnie ustalenia CBA będą miały decydujący wpływ na decyzje dotyczące przyszłości wybranego w sierpniu prezesa Najwyższej Izby Kontroli. 

Marian Banaś był wczoraj (w środę 27 listopada) w Sejmie, w związku z zaopiniowaniem przez sejmową komisję kandydatów na jego zastępców (nowymi wiceprezesami NIK zostali związani z PiS: Tadeusz Dziuba i Marek Opioła). Z dziennikarzami nie chciał rozmawiać, ale wygłosił na sali oświadczenie. O słynnym hotelu z pokojami na godziny, który zorganizowano w kamienicy, która przed laty kupił Marian Banaś, mówił, że tego typu przybytków w Krakowie jest wiele, by... móc odpocząć w trakcie podróży. Powtórzył też, że stał się ofiarą ataków i nagonki. Groził też dziennikarzom pozwami.

Przypomnijmy, że od tygodni spekulowało się, że PiS będzie chciało zmienić ustawę o Najwyższej Izby Kontroli tak, by Sejm miał prawo odwołania prezesa. Obecne przepisy nie przewidują takiej możliwości.

Majątek Mariana Banasia

Z reportażu "Superwizjera" TVN, opublikowanego we wrześniu, wynikało, że Marian Banaś wynajmował swoje nieruchomości w wyjątkowo niskich cenach, a we w kamienicy, którą wpisywał do oświadczeń majątkowych, osoby związane z krakowskim półświatkiem prowadziły pensjonat z pokojami na godziny. Wynajem kamienicy i dwóch mniejszych mieszkań miał przynosić Banasiowi rocznie 65,7 tys. złotych dochodu.

Pod koniec września Banaś udał się na bezpłatny urlop do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Pozwał też TVN i autora materiału, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Kaczyński oczekuje dymisji Banasia. Szef NIK spotkał się z władzami PiS
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 3

  Taki był ładny, kryształowy, z doskonałą przeszłością, jeszcze miesiąc temu PiS głosił peany na jego cześć. Ile jeszcze takich kryształów na pokładzie PiS? Co z zastępcami, których wczoraj zaledwie pan Banaś życzył powołać?

 • zorro318

  Oceniono 6 razy 2

  Kaczynski & Ska jeszcze przed wyborami powinien pozbyc sie pokazowo Kuchcinskich i Banasiow i mialby to,
  o czym od zawsze marzyl - wiekszosc konstytucyjna.Nie zrobil tego, jak sie domyslam z powodow pragmatycznych,
  ruszenie jednego elementu w pisowskiej strukturze mogloby powodowac katastrofe, gdyz nawet on sam jest umoczony w Srebrna i pare innych afer.Wybral wiec wariant z asekuracja - najpierw wybory, z pewnoscia wygrane - potem ewentualne rozliczenia. Niestety, wynik wyborow byl znacznie ponizej oczekiwanego, wlasnie z powodu
  zaniechania oczywistych dzialan przeciw zlodziejom i aferzystom.Poczatek konca!

 • rzydeta

  Oceniono 1 raz 1

  "Władze partii wyraziły wobec prezesa Banasia oczekiwanie złożenia dymisji"

  Obrzydliwa nagonka na kryształowo uczciwego człowieka. Czy czcigodny pan Banaś już złożył pozew przeciwko @pisorgpl?

 • endrju1521

  0

  Chyba nie będę złym prorokiem gdy powiem,

  że przed nami "noc długich noży".

 • zbag19

  Oceniono 4 razy 0

  "kruk krukowi oka nie wykole" - krzywda p. Banasiowi się nie stanie, po prostu musi na jakiś czas zejść z linii ognia i objąć po cichu inne intratne stanowisko.

 • mitexmitex

  Oceniono 3 razy -1

  To tylko PiS-owska zagrywka nie na darmo wczoraj wybrano dwóch PiS-owskich Banasia zastępców

 • bihepi

  Oceniono 3 razy -1

  JAREK!
  Gacie ci się palą i jeden przesunięty maryjan tego nie zmieni.
  Toniecie, pis-dzielcy...

 • villk

  Oceniono 3 razy -1

  "zwykły poseł " se może...

  ja chce zobaczyć te materiały Banasia utajnione na 70 lat...jakie haki i na kogo ma

  mam wrażenie że różowe teczki "Hijacynta" to przy tym zwykły sofcik...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX