Dyscyplinarką w sędziego Pawła Juszczyszyna. Jest decyzja o wszczęciu postępowania

Sędzia Paweł Juszczyszyn ma kolejne kłopoty. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego sędziów wszczął przeciwko niemu postępowanie.
Zobacz wideo

Sędzia Paweł Juszczyszyn do niedawna pracował w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Rozpatrując apelację sprawy, w której w I instancji orzekał sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa, chciał sprawdzić, czy sędzia spełnia wymogi niezależności i niezawisłości. Wydał więc postanowienie nakazujące szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Zażądał również oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów. Sejm od miesięcy nie chce tych informacji ujawnić i zasłania się przy tym danymi osobowymi.

Tuż po wystosowaniu pisma do Kancelarii Sejmu, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cofnął Juszczyszynowi delegację, co oznacza, że sędzia wróci do orzekania w sądzie niższej instancji

Dziś dowiedzieliśmy się, że sędziego czeka też postępowanie dyscyplinarne. Jak poinformował rzecznik dyscyplinarny sędzia Piotr Schab, decyzję taką podjął jego zastępca. Zarzuty dotyczą "uchybienia godności urzędu przez przekroczenie uprawnień przy wydaniu postanowienia nakazującego Kancelarii Sejmu przedstawienia określonych dokumentów, a także nieuprawnione przekazanie przedstawicielom mediów ocen i twierdzeń związanych z pełnionym urzędem sędziowskim".

Paweł Juszczyszyn: Sędzia nie może się bać polityków

- Chcę podkreślić, że prawo stron do rzetelnego procesu jest ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej. Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeżeli mają wpływ na jego karierę. Apeluję do sędziów, żeby zawsze orzekali niezawiśle i odważnie - powiedział sędzia Paweł Juszczyszyn, w specjalnym oświadczeniu wygłoszonym po decyzji ministerstwa sprawiedliwości o jego zdegradowaniu.  

Czytaj też: Sędzia Tuleya: Dzisiaj orzekają 30-i 40-latkowie. Ja jestem "stary grzyb". Czy my byliśmy komunistami?>>>

Posłuchaj dzięki aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM