Jest nowy komunikat NIK w sprawie dymisji Mariana Banasia. A CBA zawiadamia prokuraturę

Najwyższa Izba Kontroli w piątek po południu wydała nowy komunikat w sprawie swojego szefa Mariana Banasia. "Nie zapadła taka decyzja", aby prezes NIK podał się do dymisji - napisano. Jednocześnie CBA podało, że po kontroli oświadczeń Banasia zawiadomiło prokuraturę.
Zobacz wideo

"W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby Prezes NIK złożył dymisję z zajmowanego stanowiska informujemy, że decyzja taka nie zapadła. Jednocześnie zapewniamy, że Najwyższa Izba Kontroli pracuje zgodnie z obowiązkami przypisanymi jej ustawą" - poinformowali przedstawiciele NIK w krótkim komunikacie, który pojawił się na stronie instytucji w piątek po południu.

Wcześniej "Gazeta Wyborcza" podawała, że z nieoficjalnych źródeł dziennikarzy wynika, że Marian Banaś podaje się do dymisji i niebawem pojawi się w gabinecie marszałka Sejmu Elżbiety Witek, aby złożyć rezygnację. 

Sama Witek - pytana przez dziennikarzy w Sejmie, czy "jest już dymisja Mariana Banasia" odpowiedziała: "na razie nie ma". "Jak będzie, to powiem" - dodała marszałek Sejmu.

CBA zawiadamia prokuraturę

Również w piątek po południu Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że "skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Pana Mariana Banasia".

"Zawiadomienie jest wynikiem kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia prowadzonej przez Biuro. Do zawiadomienia dołączono protokół kontroli" - czytamy w komunikacie CBA.

CBA podaje, że 28 listopada zakończyło procedurę kontroli oświadczeń majątkowych Banasia, składanych przez niego w latach 2015-2019. "Kontrola wykazała nieprawidłowości, które - w ocenie CBA - uzasadniają skierowanie sprawy do prokuratury" - stwierdzają służby. Zaznaczają, że Banaś złożył zastrzeżenia do raportu, ale "zostały one w całości odrzucone przez biuro".

"W zawiadomieniu [do prokuratury - red.] CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Mariana Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu" - informuje biuro w swoim komunikacie.

Banaś komentuje zawiadomienie CBA

Szef NIK odniósł się do oświadczenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - To dobrze, że prokuratura i ewentualnie niezawisły sąd zajmą się sprawą moich oświadczeń majątkowych i skrupulatnie wyjaśnią wszystkie wątpliwości - poinformował. 

Dodał, że kategorycznie zaprzecza zarzutom, że zatajał swój stan majątkowy i ma nieudokumentowane źródła dochodów. Zadeklarował, że jest gotowy do składania wszelkich wyjaśnień i ze spokojem czeka na finał sprawy.

Spotkanie w siedzibie PiS

W siedzibie PiS z szefem NIK Marianem Banasiem spotkali się w czwartek prezes partii Jarosław Kaczyński i wiceprezes, szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, wyrazili oni oczekiwanie podania się przez szefa NIK do dymisji.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że zapoznał się z raportem CBA w sprawie prezesa NIK i doszedł do przekonania, że wnioski z niego płynące powinny skłonić Banasia do podania się do dymisji. Morawiecki ocenił, że Banaś poda się w piątek do dymisji. "Jeśli tak się nie stanie, mamy plan B" - dodał premier.

Zgodnie z ustawą o Najwyższej Izbie Kontroli prezesa NIK powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. Sejm - stanowi ustawa - odwołuje prezesa NIK m.in. w przypadku jeżeli zrzekł się on stanowiska.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Jest nowy komunikat Najwyższej Izby Kontroli w sprawie dymisji Mariana Banasia
Zaloguj się
 • christomoltisanti

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe jakie haki na mafijną kaczą szajkę ma Kryształowy Marian ? Dawaj Maryś - żywcem cię nie wezmą !

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 1

  A sława Polski na świat cały płynie. Szef NIK z zarzutami, ale nieusuwalny. Tylko najlepsza ze zmian potrafi obsadzać stanowiska kluczowe. Jakieś nagrody dla tych, co to Banasia znają niemal od dziecka i zawsze był kryształowy? Kto wie, jak też te znajomości się kształtowały. Nie pamiętam, Kuchciński tak Banasia wychwalał czy Karczewski?

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Co to za kraj, w którym główny szef państwa okrada zagranicznego biznesmena, wymusza od niego łapówkę dla
  księdza, członka rady nadzorczej jakiejś spółki, (wcale nie kościelnej) w kwocie 50 000,- zeta i nie jest nawet przesłuchany w tej sprawie przez prokuraturę ? Nie toczy się w tej kryminalnej sprawie zadne postępowanie ?
  Co to za kraj, w którym oszust z KNF współpracuje z prezesem narodowego banku w sprawie odebrania prywatnego banku jego właścicielowi i domaga się od niego 40 mln zeta łapówki dla słupa ?
  Co to za kraj, w którym spółki skarbu państwa są zmuszane do płacenia haraczu na Polski Fundusz Rozwoju, bez zadnego wpływu na kontrolę wydatkowania przez niego tych setek miliardów zeta, które ich prezesi muszą zapłacic innemu prezesowi ?
  Co to za kraj, w którym szef krajowej administracji skarbowej kieruje prawdopodobnie zorganizowaną grupą przestępczą wyłudzającą podatek VAT, sam oszukuje fiskusa, a jego hobby to sutenerstwo ?
  Co to za kraj, który przez blisko 80 lat trzyma swoje zasoby złota w bezpiecznym miejscu, w skarbcu banku w Londynie, z bezpośrednim i kazdorazowym dostępem do niego, i nagle sprowadza je do ojczyzny, w której rządzi mafia, szaleje bezprawie, łamane są wszelkie zasady. Gdy mafia zakomunikuje, ze ze względu na tajemnicę bankową nie będzie udzielała informacji na temat stanu posiadania złota, NIK nie istnieje, TK nie działa, Parlament zbiera się raz na 4 lata po kazdorazowych wyborach, kto sprawdzi ile tego złota jeszcze pozostało po rządach dobrejzmiany ? Nowa ustawa Ziobry byc moze zagwarantuje wybranym wypłaty w złocie, pozostali won !
  Co to za kraj, w ktorym pedofile w sutannach są bezkarni, ganiają po piaskownicach małe dzieci z podniesionymi sutannami, bez spodni, zeby łatwiej było je dopaśc i skrzywdzic, w imię boga ojca wszechmogącego w trójcy jedynego, syna Maryi zawsze dziewicy ?
  Masz rację drogi czytelniku. To Biskupin nad Wisłą. Gród polskości dobrejzmiany. Moze niesłusznie przez niektórych porównywany do rzygów na chodniku, kupy gó&na na środku skrzyzowania, zaszczanej, śmierdzącej
  bramy. To przeciez nasza ojczyzna ukochana, a ojczyznę przeciez nalezy kochac i szanowac.

 • kap_jeden

  Oceniono 3 razy -1

  Marian Banaś do Trybunału Konstytucyjnego,
  będzie uzupełnieniem ostatnio nabytej kolekcji kryształowych postaci
  #BanasDoTK :)

 • rbik53

  Oceniono 2 razy -2

  .
  ….. taaaa….. Banaś nadaje się jedynie do Trybunału Konstytucyjnego.....
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX