"Marian Banaś jest prezesem NIK i będzie nim pewnie jeszcze bardzo długo"

- Cała ta sprawa Mariana Banasia jest o tyle ciekawa, że obnaża pewne mechanizmy władzy, które przez jakiś czas były skrywane. I o ile mówi się czasem o polityce jako o walce buldogów pod dywanem, to teraz ten dywan został na jakiś czas podniesiony i my te buldogi widzimy w pełnej krasie - powiedział w TOK FM Łukasz Lipiński, dziennikarz tygodnika "Polityka".
Zobacz wideo

W piątek co chwilę pojawiały się nowe informacje na temat prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Najpierw premier Mateusz Morawiecki podał, iż oczekuje, że Banaś jeszcze dziś poda się do dymisji. Potem sama Izba w komunikacie wskazała, że jej szef - wbrew informacjom medialnym - na razie zostaje na stanowisku. Oprócz tego, Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że po analizie oświadczeń majątkowych Banasia skierowało zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa. - Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie - skomentowała na wstępie prowadząca Analizy TOK FM Agata Kowalska.

- Wprost przeciwnie, jest bardzo statyczna - nie zgodził się jej gość Łukasz Lipiński. - Marian Banaś jest prezesem NIK i tym prezesem będzie pewnie jeszcze bardzo długo, cokolwiek się nie wydarzy, nawet jeśli zostanie zmuszony do dymisji - dodał. Dziennikarz przypomniał, że szef Najwyższej Izby Kontroli przestaje być prezesem dopiero w momencie, gdy zostanie wybrany nowy. - A nowy szef NIK nie zostanie wybrany, bo na jego wybór zgodę musi wyrazić Senat, który jest w rękach opozycji - wyjaśniał Lipiński.

Zestaw zarzutów wobec Banasia "dość egzotyczny"

Zdaniem dziennikarza "Polityki", partia Jarosława Kaczyńskiego może być teraz w kropce. Bo z jednej strony - nie po to wybierała szefa NIK w ekspresowym tempie przed wyborami parlamentarnymi, aby teraz - jak mówił Lipiński - "zasiadł w niej jakiś człowiek, który na serio zajmie się kontrolowaniem". - Tam ma siedzieć jakiś człowiek, który ma pilnować, żeby rządowi i PiS-owi nic złego się nie stało - dodał.

Z drugiej jednak strony, PiS-owi zależy na dymisji Mariana Banasia, bo cała ta afera im dłużej trwa, tym bardziej obóz rządzący kompromituje. - Mamy do czynienia z sytuacją, która jest bardzo jasna dla każdego wyborcy, także wyborcy PiS. Otóż na czele NIK stoi człowiek, wobec którego poważne instytucje formułują bardzo poważne zarzuty - ocenił gość TOK FM.

Przypomnijmy, w zawiadomieniu do prokuratury, CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Mariana Banasia "nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu". - Jak na osobę, która miała walczyć z osobami unikającymi płacenia podatków, to zestaw tych zarzutów jest dość egzotyczny - przyznał Lipiński. Banaś, jak informowaliśmy w TOK FM, nie przyznaje się do tego wszystkiego, o czym pisze CBA.

Co teraz zrobi PiS? "Są możliwości formalne i nieformalne"

Przypomnijmy, w czwartek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości doszło do spotkania prezesa Jarosława Kaczyńskiego z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim i Marianem Banasiem. Zdaniem Lipińskiego, prezes PiS pewnie liczył na to, że Banaś szybko poda się do dymisji, wyznaczy jednego ze swoich zastępców na osobę wypełniającą jego obowiązki i uda się na urlop. Ten scenariusz jednak - jak widać - nie do końca się powiódł. Co teraz?

- Są w dwie możliwości: działania formalne i nieformalne. Nieformalne, jak rozumiem, trwają, bo po to są zarzuty CBA, żeby uświadomić prezesowi Banasiowi, że ten czas jego prezesowania w NIK będzie dla niego bardzo nieprzyjemny - komentował dziennikarz "Polityki". Jeśli chodzi zaś o działania formalne, są to próby zmiany prawa w taki sposób, aby umożliwić Sejmowi odwołanie prezesa NIK.

Lipiński wskazał, iż w jego opinii "bardzo źle by się stało", gdyby przy okazji afery z Banasiem doszło do podważenia pozycji prezesa NIK jako osoby nieusuwalnej. - Bo jeśli raz to zrobimy, nawet z powodu tak wielkiej afery, to osłabimy wszystkich następnych prezesów NIK, co będzie oznaczało, że Izba jako realnie kontrolująca różne instytucje państwowe w tym kraju po prostu przestanie istnieć - przekonywał gość Agaty Kowalskiej.

Prowadząca Analizy TOK FM pytała go jeszcze o rolę premiera w całej sprawie. Przypomnijmy, że jeszcze w czwartek Mateusz Morawiecki lakonicznie wskazał, że zapoznał się z raportem CBA, ale będzie go dalej poddawał analizie. Z kolei w piątek - po oświadczeniu prezesa PiS - podał już bardziej stanowczo, że Banaś poda się do dymisji.

Zdaniem Lipińskiego, to wszystko pokazuje, że pozycja polityczna premiera jest bardzo słaba.

- Cała ta sprawa Mariana Banasia jest o tyle ciekawa, że obnaża pewne mechanizmy władzy, które przez jakiś czas były skrywane. I o ile mówi się czasem o polityce jako o walce buldogów pod dywanem, to teraz ten dywan został na jakiś czas podniesiony i my te buldogi widzimy w pełnej krasie - stwierdził Lipiński.

Czarzasty: Lewica nie pójdzie na żadne porozumienie z PiS

Sprawę Mariana Banasia komentował w piątek w TOK FM także szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Podkreślił, że Lewica już od dawna apelowała do premiera Morawieckiego o opublikowanie raportu CBA w sprawie szefa NIK.  Dziwił się też, że CBA dopiero teraz wydało komunikat o skierowaniu sprawy do prokuratury. - Co oni robili dotychczas? Przecież pan Banaś był ministrem finansów - przypomniał.

Zdaniem Czarzastego, "służby wiedziały o tym, co się dzieje, ale nie informowały". Dopytywany, czy Lewica poparłaby PiS w sprawie zmiany prawa o Najwyższej Izbie Kontroli i zmiany Konstytucji, polityk wskazał jednoznacznie: "Lewica nie jest w stanie pójść na żadne porozumienie z PiS".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (146)
"Marian Banaś jest prezesem NIK i będzie nim pewnie jeszcze bardzo długo"
Zaloguj się
 • christomoltisanti

  Oceniono 40 razy 40

  Maryś trzymaj się ! Przecież jesteś KRYSZTAŁOWY ! Twój przykład pięknie pokazuje , kogo pisowskie mendy stawiają na świeczniku ! Niech ten kabaret trwa dalej . Maryś - nie odpuszczaj !

 • justas32

  Oceniono 34 razy 34

  Trzymaj się Marian - jesteś pancerny. Znasz ich wszystkie tajemnice - nic ci nie zrobią, tylko udają w mediach żeby zachować twarz ...

 • ferryk

  Oceniono 28 razy 28

  Panie Banaś nie daj się tym cwaniakom , zarządź kontrolę finansową w Partii PiS.

 • je2bny

  Oceniono 28 razy 28

  Kaczyński, taki "mądry", a zafundował sobie na przystawkę "żabę", którą będzie musiał zeżreć do spółki z "kryształowym" Kamińskim.

 • kiks11

  Oceniono 27 razy 25

  PAŃSTWO MAFIJNE

 • marywil2012

  Oceniono 22 razy 22

  Niech Ziobro i Morawiecki dadzą przykład banasiowi i ustąpią. Są przestępcami i nie zasługują na stanowiska. Nie ma wobec nich jeszcze wyroku ale afera hejerska i kłamstwa ws.dzialek ich dyskwalifikują. Wstyd. PiS to naprawdę mafia jak się temu przyjrzeć z bliska.

 • geddy35

  Oceniono 20 razy 20

  Najważniejsze jest to co usłyszy "suweren" w tvp. info i "wiadomościach", cała reszta publicystyki jak najbardziej na temat jasno pokazująca jak działa a raczej nie działa cały aparat panstwa pod rządami pis jest wtórne gdyż i tak nie trafia do ponad 50% społeczeństwa

 • janocz

  Oceniono 19 razy 19

  No to nieźle walnęli na kolana. A jeszcze niedawno Karczewski ręczył za kryształ pisu zresztą nie raz

 • marudna.maruda

  Oceniono 18 razy 18

  Ciekawe, czy te rewelacje docierają do pisich wyborców i czy zauważyli wreszcie, jakie też kadry wspaniałe krajem zawiadują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX