Andrzej Duda do górników z okazji Barbórki: Wydobycie węgla to służba dla Polski

Wydobycie węgla to wielkie zadanie i służba, którą państwo realizujecie dla Polski, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne - mówił prezydent Andrzej Duda w sobotę w Bogatyni, gdzie w kopalni Turów odwiedził górników z okazji święta Barbórki.
Zobacz wideo

Prezydent przypomniał, 72 lata temu ruszyła w tym miejscu kopalnia, która "budowała potencjał energetyczny Polski, która przez ostatnie 30 w ogromnym stopniu buduje potencjał energetyczny wolnej suwerennej Rzeczypospolitej". - Przede wszystkim, co chcę podkreślić, zapewnia nam nasze bezpieczeństwo energetyczne - podkreślał. - To jest wielkie zadanie i wielka służba, którą państwo realizujecie dla Polski i dla nas wszystkich - dodał.

Zwracał uwagę, że przez ponad 70 lat wydobyto tu miliard ton węgla, a dziś 2 mln 300 tys. gospodarstw domowych ma energię elektryczną.

Nawiązał też do wręczanych w sobotę odznaczeń państwowych. - To symbol uznania i mojego wielkiego szacunku składanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dla całej braci górniczej - mówił.

Zwracał uwagę, że służba górnicza nie jest łatwa. - Nie darmo to właśnie święta Barbara jest od połowy XV wieku patronką górników. Jest też, jak państwo wiecie, patronką szybkiej i łagodnej śmierci. O taką właśnie łagodną i spokojną śmierć ludzie do świętej Barbary się modlą - powiedział prezydent.

- Jest kilka grup zawodowych, których patronką z tego względu ona jest - jest patronką górników, ale jest też patronką strażaków, jest patronką żeglarzy, patronką także i saperów; wszystkich tych, którzy z racji wykonywanych przez siebie obowiązków nie znają dnia ani godziny, a w ich pracy zdarza się ten nieprzewidziany moment, w którym następuje nieszczęście i ludzie giną - dodał.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda zapewniał górników, że dopóki jest prezydentem, "nie pozwoli zamordować górnictwa".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (87)
Andrzej Duda do górników z okazji Barbórki: Wydobycie węgla to służba dla Polski
Zaloguj się
 • jhg.mg

  Oceniono 17 razy 13

  Przed ekologami mówi o ograniczeniu węgla, przed górnikami o zwiększeniu zapotrzebowania, przed narodowcami o zakazie importu, przed ekonomistami o zwiększeniu zakupów z Rosji. Jak choragiewka

 • wikal

  Oceniono 16 razy 10

  Węgiel to śmierć Polski, tragedia młodych ludzi, którym przyjdzie żyć w śmierdzącym i zabijającym powietrzu żałosny człowieku. Twojej ślicznej Który nogi też to dotyczy.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 13 razy 7

  Kabotyn ględził od rzeczy, a nawet przeciwko górnikom...bo ci gina masowo w kopalniach nie rentownych...giną młodzi ludzie,a ten pieprzy coś o oszczędnościach energetycznych. Kto jeszcze raz na tego faceta zagłosuje?

 • zerozer52

  Oceniono 15 razy 7

  Ten pie... jak zawsze.

 • mikejar

  Oceniono 16 razy 6

  DUDA TO PRAWDZIWY CYMBAL. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Caly SWIAT ODCHODZI od wegla a ten CHCE OTWIERAC nowe kopalnie. Zapatrzony na TRUMPA !!!
  Widocznie tych dwoch KRETYNOW zyje w innej RZECZYWISTOSCI.

  DUDA , SLASK NIE BEDZIE NA CIEBIE GLOSOWAL wiec sie nie podlizuj.
  PAJAC ZAWSZE POZOSTANIE PAJACEM.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 9 razy 5

  No drugi edzio gierek...pomożeta ludu pislamski?

 • gokle

  Oceniono 11 razy 5

  Nie, wydobycie wegla to nie jest sluzba Polsce. Wydobycie wegla to ciezka, niebezpieczna ale za to bardzo dobrze oplacana praca. Praca, jak kazda inna, wykonywana, by zyc i planowac przyszlosc. To przynudzanie o sluzbie Polsce jast patetyczne i wcale nie jest szczere. To zwykla polityka i przedwyborcze gadanie.

 • drbob20

  Oceniono 11 razy 5

  ten dupek to blazen, bezwolna kukla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX