Dlaczego Marian Banaś został szefem NIK-u? "Celowo wybrano człowieka, na którego są haki"

- Dla mnie jest oczywiste, że polskie służby wiedziały doskonale, z kim mają do czynienia i wygląda to na zaplanowane działanie - wybranie człowieka, na którego są haki - o tym, dlaczego Marian Banaś został prezesem NIK na antenie TOK FM mówiła Małgorzata Omilanowska, była minister kultury.
Zobacz wideo

Sprawa Mariana Banasia stała się głównym tematem rozmowy "Gości Passenta". Małgorzata Omilanowska, Paweł Wroński i Michał Broniatowski dyskutowali, jak to możliwe, że służby dopuściły, by Marian Banaś został prezesem NIK. Czy po to, żeby kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości miało na niego tzw. haki?

- Premier powinien napisać do podległych sobie służb z pytaniem kto stał za takim pomysłem. By po przeanalizowaniu dokumentacji złożonej przez pana Banasia, a zrobionej w czasie gdy prześwietlany był jego życiorys, gdy był wiceministrem finansów, te dokumenty schować do szuflady i uznać za świetny bat w przyszłości na prezesa NIK-u - stwierdziła Małgorzata Omilanowska, była minister kultury. - Ludzie mogą nie wiedzieć jak szczegółowej analizie poddawany jest życiorys człowieka, który ma dostać dostęp do dokumentów tajnych - dodała. Zaznaczyła, że sama przeszła przez taką procedurę i mniej więcej wie, na czym ona polega. - Na sprawdzeniu wszystkich w życiu transakcji dokonanych na nieruchomościach i większych zakupów osoby sprawdzanej, od momentu, kiedy osiągnęła 18 rok życia. Dla mnie jest oczywiste, że polskie służby wiedziały doskonale, z kim mają do czynienia i wygląda to na zaplanowane działanie - wybranie człowieka, na którego są haki. Chciałabym, żeby pan premier tę ścieżkę sprawdził i ustalił szefowie, których służb za tym stoją - przekonywała Omilanowska.

- Zastanawiam się, w jakim trybie odbywało się spotkanie w siedzibie partii, gdzie szef NIK do dymisji był namawiany przez szeregowego posła, szefa tajnych służb i ministra, bo to wygląda na zamach stanu, na przestępstwo - zauważył z kolei Paweł Wroński, dziennikarz "Gazety Wyborczej". Wroński zaproponował też, żeby to Marian Banaś jako prezes NIK-u przeprowadził kontrolę CBA, ABW i struktur państwowych, żeby sprawdzić, jak Marian Banaś został prezesem NIK-u. - Bo to oznacza, że albo zostały zignorowane służby skarbowe, które sygnalizowały wcześniej, że coś nie gra albo doszło do szalbierstwa. Osoba, która ma dostęp do informacji niejawnych, została dopuszczona specjalnie po to, żeby mieć na nią haka - mówił Paweł Wroński w audycji Daniela Passenta. Podkreślił, że Konstytucja stoi po stronie Mariana Banasia.

- Banasia nie mogą wyciąć i bardzo słusznie, bo po to jest Konstytucja, żeby na niej budować prawo. Propozycja, by ją zmieniać z takiego powodu, że kryształ okazał się być stłuczonym kryształem, świadczy o tym, że ten dokument traktuje się jak jakąś szmatę. Ta propozycja zmiany Konstytucji jest po prostu cynizmem - podchwycił Michał Broniatowski z Onet Politico.

- Ludzie są wpatrzeni w to, co mówi pan prezes [Kaczyński - red.]. Że jak on mówi, że ktoś jest uczciwy, to tak jest. A pan prezes poprosił pana Banasia o ustąpienie, a on nadal jest. To drugie poważne potknięcie PiS-u po wyborach po wycofaniu się z ustawy o 30-krotności. Myślę, że to lot szybowca po wypadnięciu ze stratosfery - zauważył Broniatowski.

Omilanowska dodała od siebie, że tylko "system d'Hondta dał większość PiS-owi" i teraz wystarczy, że "kilka procent wyborców zmieni zdanie i PiS straci większość poparcia".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (248)
Marian Banaś. Dlaczego Marian Banaś został prezes NIK-u?
Zaloguj się
 • jacmenos

  Oceniono 84 razy 76

  Wszystko było ustawione . Kaczyński z Banasiem i Kamińskim to najlepsi kumple od przekrętów . I było by wszystko ok tylko znowu ci durni dziennikarze się wpieprzyli ...

 • jacmenos

  Oceniono 73 razy 63

  Z bankiem za złotówkę się nie udało...
  Z wieżami się nie udało ...
  Z Banasiem się nie udało ...
  A Prezes tyle razy mówił wziąć media za pysk!

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 54 razy 52

  Nakłanianie i zastraszanie Prezesa NIK Mariana Banasia przez jakiegoś posła (Kaczyński) oraz szefa służb (Kamiński) do złożenia rezygnacji ze stanowiska to zwyczajny zamach stanu i ci ludzie już powinni być aresztowani. Tego człowieka na stanowisko powołał sejm RP i jakieś kombinacje dwóch cwaniaków to nie tylko kpina z prawa ale jawne przestępstwo.

 • martha.wise

  Oceniono 60 razy 52

  W rządach PIS-u albo kretyni, albo ludzie z przeszłością.

  Pan Kaczyński po odejściu takich ludzi jak Marek Jurek, Dorn, Kowal, Ujazdowski nie chce mieć do czynienia z nikim na kogo nie ma haków.

 • rekin2008

  Oceniono 52 razy 46

  A ta kan-alia oskarżała poprzednie rządy o "układ".
  No to teraz, już na pewno mamy do czynienia z mafią.

 • kotmiki

  Oceniono 50 razy 42

  Kaczyński to komuszy dupek taki ma życiorys komusza matka ,ojciec ,wujowie,stryjowie ,ciotki

 • flemming

  Oceniono 43 razy 37

  Nic tak nie łączy złodziei jak wspólnie dokonane przestępstwo

 • wiezet

  Oceniono 40 razy 34

  własnie, szeregowy poseł wszystkich ustawia po kątach, a potem nie będzie na niego siły żeby postawić go do odpowiedzialności.... A wszyscy będą zgodnie chórem odpowiadali ze wykonywali tylko rozkazy....

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 39 razy 33

  Dlaczego wybrano Banasia? Bo prezio tak zadecydował a te wszystkie jego pieski bezmyślnie przyklepały...
  Nie takie już przekręty robił Kaczyński, bez żadnego trybu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX