Ruszył proces sędziowie Gersdorf i Rączka przeciwko Stanisławowi Piotrowiczowi. Chodzi o wypowiedź o "sędziach - złodziejach"

Do 2 stycznia warszawski sąd okręgowy odroczył ogłoszenie wyroku w procesie o ochronę dóbr osobistych, który I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia SN Krzysztof Rączka wytoczyli Stanisławowi Piotrowiczowi w związku z jego słowami o "sędziach, którzy są zwykłymi złodziejami".
Zobacz wideo

Chodzi o wypowiedź byłego posła PiS Stanisława Piotrowicza z końca sierpnia 2018 roku. Podczas obrad KRS, na których miano zarekomendować kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, doszło do manifestacji Obywateli RP. Stanisław Piotrowicz, odnosząc się wówczas do demonstracji, powiedział dziennikarzom, że "nie może być takiej sytuacji, by garstka niezadowolonych z utraty przywilejów blokowała prace organu konstytucyjnego". Dopytywany, o jakie przywileje chodzi, odpowiedział, że chodzi także o to, żeby "sędziowie, którzy są zwykłymi złodziejami, nie orzekali dalej". Słowa Piotrowicza wzbudziły oburzenie i sprzeciw części środowiska sędziowskiego. W związku z wypowiedzią byłego posła prezes Małgorzata Gersdorf i sędzia SN Stanisław Rączka złożyli pozew cywilny o ochronę dóbr osobistych przeciwko Piotrowiczowi. Sędziowie domagają się od niego przeprosin w mediach oraz wpłaty 50 tys. zł zadośćuczynienia na konto Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Gersdorf: Wypowiedź Piotrowicza to policzek w twarz wszystkich sędziów SN 

Zeznania w tym procesie w charakterze świadka złożył w poniedziałek wiceprzewodniczący KRS sędzia Wiesław Johann. Jego zadaniem sporna wypowiedź Stanisława Piotrowicza dotycząca sędziów "była przesadzona i zbyt ostra". Dodał, że słowa byłego posła zaskoczyły go.

Sędzia Johann pytany przez pełnomocnika pozwanego mec. Marka Markiewicza, czy sporną wypowiedź odebrał jako skierowane do powodów. - Nie. Było to sformułowanie bardzo ogólne. Nie padło żadne nazwisko. Nie przypisano tej wypowiedzi do żadnej osoby. Jednak odbierałem i odbieram to jako wypowiedź naganną - powiedział Johann.

Sąd odebrał też zeznania od prezes Małgorzaty Gersdorf. Jej zdaniem wypowiedź Piotrowicza dotyczyły wprost sędziów SN. - Ja byłam tą wypowiedzią zbulwersowana. Odebrałam to jako policzek w twarz moją i wszystkich sędziów SN. Polityk pozwolił sobie na stwierdzenie, że orzekają złodzieje w Sądzie Najwyższym - zaznaczyła Gersdorf.

Pierwsza prezes SN powiedziała też, że wypowiedzią Piotrowicza poczuła się urażona osobiście, co do godności zawodowej i sprawowanego urzędu. - Moja cześć została mi zabrana, moje dzieci będą mogły mówić, że ja jestem złodziejką, moi uczniowi będą mnie się pytać, czy jestem złodziejką. Ludzie na ulicy będą mieli możliwość pytać mnie, ile się nakradłam. Tak się zresztą dzieje - wskazała I prezes SN.

Prezes Gersdorf podkreśliła, że w słowach Piotrowicza uderzyło ją najbardziej to, że "dotyczyły absolutnie sędziów SN". Wskazała też, że kontekst wypowiedzi b. posła był jasny. Podkreśliła przy tym, że sporne słowa padły przy okazji prac KRS nad wyborem nowych sędziów SN. - Kontekst był taki, żeby sędziowie orzekający przestali orzekać i żeby nie bronili swoich apanaży, i kontekst był taki, że są złodziejami. Sprawa dotyczyła braku możliwości dalszego orzekania przez sędziów SN - dodała Gersdorf.

- Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek o odrzucenie pozwu prof. Gersdorf przeciwko Piotrowiczowi. Uznał - wbrew pełnomocników Piotrowicza - że wypowiedź dla mediów nie wchodzi w zakres działalności poselskiej i nie jest chroniona immunitetem - poinformowała Ewa Ivanowa, dziennikarka "Gazety Wyborczej". 

"Haniebna wypowiedź"

Sędzia Rączka, uzasadniając złożenie pozwu, powiedział PAP, że sporna wypowiedź Stanisława Piotrowicz była haniebna. - Ona powinna spotkać się nie tylko z naszą reakcją, ale także z reakcją krytyczną, chociażby mediów. Nie można posługiwać się w stosunku do sędziów Sądu Najwyższego tego typu inwektywami. To jest przejście na bardzo niski poziom życia politycznego - podkreślił sędzia.

Jak dodał, wypowiedź byłego posła w sposób obiektywny powinna zostać oceniona jako naruszenie dóbr osobistych.

Oburzenie słowami Piotrowicza wyraziła w ubiegłym roku także prezes Gersdorf. - Jestem oburzona tym stwierdzeniem; absolutnie oburzona, po przecież tutaj żadnych złodziei nie ma - oświadczyła w rozmowie z RMF FM.

- Pan Piotrowicz powiedział, że powód był taki, żeby wymienić złodziei na innych nie-złodziei. Odbieram to jako oskarżenie wobec sędziów Sądu Najwyższego. Nazwał wszystkich sędziów SN, w tym mnie, jako złodziejkę - dodała.

Z kolei Piotrowicz pytany w ubiegłym roku o swoje słowa podkreślił, że nigdy niczego obraźliwego pod adresem profesor Małgorzaty Gersdorf nie powiedział". Jak dodał, "nie mam za co przepraszać".

- Nie nazywałem w ogólności sędziów - ani SN, ani też innych sędziów jako grupy, złodziejami. Te słowa odnosiły się do przypadków kradzieży dokonanych przez sędziów, a pokazanych i napiętnowanych przez media. Miałem na myśli to, że oni nie zostali ukarani w sposób właściwy i dlatego konieczna jest zmiana jeśli chodzi o postępowania dyscyplinarne" - powiedział w ubiegłym roku, w rozmowie z PAP Piotrowicz.

Zaznaczył przy tym, że nie zamierza prostować swojej wypowiedzi "ani się tłumaczyć, że nie jest wielbłądem".

Piotrowicz wybrany na sędziego TK

Stanisław Piotrowicz w jesiennych wyborach parlamentarnych nie uzyskał mandatu poselskiego. W ubiegłym tygodniu Piotrowicz - obok Krystyny Pawłowicz i Jakuba Seliny - został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkie te kandydatury zostały zgłoszone przez klub PiS.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM