Piotra Semki oryginalne tłumaczenie sprawy Mariana Banasia. "Ojciec zaczął brnąć w obronę syna"

Zdaniem Piotra Semki, za kłopotami Mariana Banasia stoi jego syn Jakub, którego ojciec zdecydował się bronić. A PiS, jak tłumaczył w TOK FM publicysta "Do Rzeczy", "nie zorientował się, jak szkodliwa to jest sprawa". Partię uśpić mogła pamieć o jego współpracy z Lechem Kaczyńskim i pochwały m.in. ze strony Antoniego Macierewicza.
Zobacz wideo

Politycy PiS sugerują, że można się spodziewać próby zmiany Konstytucji tak, by można było łatwiej odwołać Mariana Banasia ze stanowiska prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Sam Banaś odchodzić z pracy nie zamierza, choć w prokuraturze jest wniosek CBA dotyczący nieprawidłowości w jego oświadczeniu majątkowym, a dymisji chce sam prezes Jarosław Kaczyński

Przypomnijmy, Marian Banaś zaledwie w sierpniu został wybrany - głosami PiS i jego sojuszników, choć w CBA już trwała kontrola dotycząca jego oświadczenia majątkowego. Jak to możliwe, że mimo tego objął jedno z najważniejszych stanowisk w kraju?

"Pancerny Marian" i syn. Jakub Banaś - jaką odegrał rolę?

Piotr Semka przekonywał, że duży wpływ na decyzję Prawa i Sprawiedliwości, a de facto prezesa partii, który ma decydujący głos w sprawie obsady stanowisk, miała współpraca Banasia z Lechem Kaczyńskim. - Domyślam się, że Jarosław Kaczyński pamiętał tę postać z zapewne jak najlepszych opinii, jakie wyrażał Lech Kaczyński. Po drugie, wierzę, że pan Banaś rzeczywiście zrobił dużo dla uszczelnienia rozmaitych dziur w wypływaniu pieniędzy. Pamiętam też, że bardzo pozytywnie na jego temat wypowiadał się np. Antoni Macierewicz - wyliczał w Poranku Radia TOK FM. 

Publicysta "Do Rzeczy" przekonywał też, że nie byłoby kłopotów prezesa NIK-u, gdyby nie jego syn, Jakub Banaś.  - Scenariusz mógł być taki, że kłopoty, które kojarzą się ze słynnym hotelem z pokojami na godziny, wynikały z aktywności syna pana Mariana Banasia, którego ojciec postanowił bronić za wszelką cenę. I chyba PiS nie zorientował się, jak bardzo to szkodliwa sprawa, a z drugiej strony - ojciec zaczął brnąć w tę obronę - stwierdził Semka. A kiedy Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę, że znany z reportażu "Superwizjera" sutener dzwonił do Mariana Banasia, a nie do jego syna Jakuba, gdy w słynnym hotelu pojawiła się ekipa TVN, publicysta odpowiedział: "Często zdarza się tak, kogoś nam przestawia syn i wchodzimy w relacje z tą osobą". 

Kariera Jakuba Banasia i... Antoni Macierewicz

Skoro Piotr Semka wywołał temat syna Mariana Banasia, to warto przypomnieć, że także w karierze Jakuba Banasia znaczącą rolę odegrał Antoni Macierewicz. W 2017 roku, kiedy na czele MON stał właśnie Macierewicz, syn Mariana Banasia trafił do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Po kilku miesiącach został prezesem firmy Maskpol, czołowego producenta sprzętu dla wojska. 

Jakub Banaś, po odejściu z Maskpolu był m.in. pełnomocnikiem zarządu państwowego Banku Pekao S.A.; zasiadał też w radzie nadzorczej Związku Pracodawców Przedsiębiorstw Przemysłu Obronnego i Lotniczego, zrzeszającego państwowe firmy jak PGZ, Bumar czy Rosomak.

Warto też przypomnieć, że nim w kamienicy na krakowskim Podgórzu zaczął działać hotel z pokojami na godziny, Jakub Banaś chciał otworzyć tam centrum szkoleniowo-hotelowe. I dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej zdołał kupić część wyposażenia placówki, która nigdy nie zaczęła działać. To UE dołożyła się do zakupu m.in. kamery cyfrowej, mikrofonów bezprzewodowych, telewizora, kina domowego z zestawem głośników, wózka kelnerskiego, sejfu, odkurzacza

Czy można zrozumieć postawę "Pancernego Mariana"?

W rozmowie z Dominiką Wielowieyską Michał Szułdrzyński przyznał, że "tak po ludzku" rozumie postawę Mariana Banasia, o którym od lat mówiono "Pancerny Marian". - On nie ma w tej chwili nic do stracenia, kiedy w prokuraturze jest doniesienie CBA, a PiS odsądza go od czci i wiary - tłumaczył publicysta "Rzeczpospolitej". Jak stwierdził, ze zdumieniem obserwuje zmianę kursu wśród polityków PiS, którego najlepszą ilustracją jest słynny wpis Beaty Mazurek na Twitterze. Była rzeczniczka PiS napisała, przypomnijmy, "Prezes NIK Marian Banaś milczy i milczy, pogrąża siebie i przy okazji nas. Panie Banaś pobudka, czas wstać, ludziom odpowiedź dać: rezygnacja czy nie". 

- To niesłychane, tak jednego dnia przestawić wajchę: nagle z człowieka, który był kryształem, zrobić wcielenie wszelkiego zła. To duże osiągnięcie ze strony PiS. Mam wrażenie, że prezes Banaś się "odwija", jak może  - ocenił Szułdrzyński. 

- To chyba początek nowej tendencji, kiedy wszyscy będą wysyłać wyrazy sympatii, rozumieć go (Mariana Banasia - red.). Tak mi to zabrzmiało - komentował Piotr Semka. Michał Szułdrzyński przemilczał tę uwagę, ale publicystę "Rz" w obronę wzięła Wielowieyska. -  Ja tak wypowiedzi Michał Szułdrzyńskiego nie odczytałam. Podsumowując: PiS-owi byłoby bardzo wygodnie, żeby Banaś odszedł - stwierdziła dziennikarka. A Semka, nie rezygnując, wtrącił: "A opozycji jest wygodnie, żeby Banaś trwał i żeby można było na niego pokazywać, jako na dowód zgnilizny PiS". - Podejrzewam więc, że Banaś będzie otaczany coraz większą sympatią i zrozumieniem - powtórzył publicysta "Do Rzeczy". 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów

Komentarze (201)
Marian Banaś i syn. To obrona Jakuba Banasia pogrążyła pancernego Mariana
Zaloguj się
 • wawxx

  Oceniono 56 razy 48

  Panie Semka zapomniał pan jeszcze wspomnieć, że synalek Banasia pozostał jako prawie jedyny w zarządzie PeKaO SA. Ze stanowiska prezesa w ciagu sekundy zwiał niejaki Krupiński, który obiecał miliardowy kredyt dla Srebrnej. Po nim uciekła z posad reszta zarządu.

 • justas32

  Oceniono 44 razy 36

  Zawsze znajdzie się menda która za pieniądze będzie w mediach bronić bandytów ...

 • d_ost

  Oceniono 44 razy 34

  Ach ci dziennikarze niepokorni inaczej:) Czego to nie wymyślą, żeby uzasadnić, że to jednak deszcz pada, a nie prezes nam na łeb pluje.

  Pan Banaś Senior złamał prawo chociażby poprzez zaniżenie przychodu z tytułu najmu nieruchomości na terenie Krakowa. Sam się do tego na antenie TVP przyznał. Normalny obywatel złapany na czymś takim dawno otrzymałby mandat karno-skarbowy plus kalkulację zaległego podatku wraz z karnymi odsetkami.

  Z kolei Banaś Junior zapewne nie wykazał w swoim rozliczeniu z fiskusem (czyli ze swoim tatą, przypomnijmy najpierw szefem skarbówki, potem ministrem finansów, któremu skarbówka podlega) przychodu, jaki stanowi możliwość użycia posiadanej przez papę kamienicy jako zabezpieczenia wziętego przez Juniora kredytu.

  Więc twórca i pierwszy szef Krajowej Administracji Skarbowej, potem Minister Finansów oraz jego syn radośnie olewali prawo podatkowe, którego słuzby podległe Seniorowi miały strzec.

  I pan Semka tego nie widzi?

 • wpm1

  Oceniono 39 razy 31

  Semka bryluje teraz w Trójce. Tak, w tej TRÓJCE! Osoby, które dopuściły tego osobnika do tej kultowej stacji na tamtym świecie będą odpowiadać za grzech zbezczeszczenia.

 • pan.szklanka

  Oceniono 38 razy 30

  Współpraca z Lechem Kaczyńskim i pochwały ze strony Antoniego Macierewicza uśpiły partię? Pan Semka zwraca się w TokFMie do tego samego skretyniałego Suwerena, co w gazetce Karnowskich.
  Współpraca z Kaczyńskim i pochwały ze strony Macierewicza to dowód na nędzę moralną i jasny komunikat "pull up!".

 • mitexmitex

  Oceniono 36 razy 30

  Tow.Semka każda mafia pozbywa się nie wygodnego człowieka nawet jak jest i członkiem rodziny

 • stefan-50

  Oceniono 33 razy 27

  No to Pan Semka wynalazł proch. Przenikliwość i inteligencja godne pozazdroszczenia. A co Pan Semka ma do powiedzenia na temat byłego szefa KNF Chrzanowskiego, szefa NBP Glapińskiego i aniołków, Misiewicza, premiera Morawieckiego, zamachu Smoleńskiego, premii od pani premier Szydło, spółki Srebrna i wież, koperty od pana Bilgfelnera i innych spraw z braku miejsca i pamięci nie wymienionych ?

 • hikuj13

  Oceniono 30 razy 24

  nie wiem kto jest bardziej obrzydliwy
  bandyta czy jego obrońca ?

 • p-y_t-x

  Oceniono 30 razy 24

  Nie da się słuchać tego otłuszczonego "dobrozmieńca". Nie wiem po co jest zapraszany. Zero kultury i ciągle te same banialuki w obronie partii żywicielki. Jak słyszę jego sapanie to mam dzień stracony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX