Czemu europosłowie PO nie poparli rezolucji ws. klimatu? Lewandowski przekonuje: Była "rozhisteryzowana" i "jednowymiarowa"

- W tej chwili jest w modzie rysowanie takich planów klimatycznych, które brzmią dobrze i prawdopodobnie są potrzebne, ale które są niezwykle trudne do zrealizowania w kraju ciągle budującym bloki węglowe - mówił w TOK FM europoseł KO Janusz Lewandowski. On i inni politycy PO wstrzymali się od głosu nad rezolucją ws. walki z kryzysem klimatycznym.
Zobacz wideo

Ośmiu europarlamentarzystów z Polski, w tym poniedziałkowy gość Poranka Radia TOK FM - Janusz Lewandowski, wstrzymało się w głosowaniu nad rezolucją PE, w której oficjalnie ogłoszono "kryzys klimatyczny". Dokument wzywał do podjęcia natychmiastowej walki ze zmianami klimatu, w tym między innymi do ograniczenia emisji o 55 procent do roku 2030 i neutralności klimatycznej - do 2050 roku. 

- Planeta zasługuje na ratunek. Jest wspólną odpowiedzialnością nas wszystkich i cieszy mnie ta rosnąca wrażliwość na kwestie klimatyczne, zwłaszcza w młodym pokoleniu - stwierdził Lewandowski, kiedy Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę, że po tym głosowaniu Lewica zarzuciła Platformie Obywatelskiej, iż nie chce ratować planety.

Europoseł bronił się - zaznaczał, że w sprawie innej rezolucji - dotyczącej rozpoczynającej się dziś konferencji klimatycznej w Madrycie - PO w całości głosowała "za". - Trzeba chronić planetę, ale trzeba też dbać o miejsce naszego kontynentu, który emituje 9 proc. gazów cieplarnianych - powiedział gość TOK FM. Inne kontynenty - jak dodał - emitują więcej i nie kwapią się do tego, by to zmienić.  - W tej chwili jest w modzie rysowanie takich planów klimatycznych, które brzmią dobrze i prawdopodobnie są potrzebne, ale które są niezwykle trudne do zrealizowania w kraju, który ciągle buduje bloki węglowe - dodał.

Rozhisteryzowana rezolucja

Janusz Lewandowski nazwał wspomnianą rezolucję "rozhisteryzowaną" i "jednowymiarową". Dopytywany przez Wielowieyską, na czym polegała ta histeria, wskazał m.in. na "zaostrzenie kryteriów" oraz "język wojny, a nie jedynie dbania o klimat".

Zdaniem byłego unijnego komisarza, transformacja energetyczna będzie dla Polski bardzo dużym wyzwaniem, z którą nasz kraj nie poradzi sobie bez niemałej pomocy z funduszy unijnych. Zapewnił jednak, że Platforma Obywatelska w żadnej mierze nie wspiera Prawa i Sprawiedliwości i polityki rządu.

Rezolucję poparło łącznie 429 europosłów, przeciw było 225, a 19 wstrzymało się od głosu. Jeśli chodzi o europosłów z Polski, przeciwko przyjęciu rezolucji głosowali wszyscy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, ale też dwóch reprezentantów lewicy (Marek Balt i Marek Belka) i europoseł KO Jan Olbrycht. Za przyjęciem opowiedzieli się: Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Ewa Kopacz, Włodzimierz Cimoszewicz, Róża Thun i Danuta Hübner (wszyscy wybrani z list PO), Robert Biedro i Łukasz Kohut z Wiosny oraz niezrzeszona Sylwia Super.

Wstrzymali się natomiast - oprócz Lewandowskiego -  Jerzy Buzek, Radosław Sikorski, Andrzej Halicki, Jarosław Duda i Elżbieta Łukacijewska (wszyscy z PO), a także Adam Jarubas i Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Co z Marianem Banasiem?

W drugiej części rozmowy Dominika Wielowieyska pytała swojego gościa także o Mariana Banasia. Przypomnijmy, w piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że skierowało do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa NIK. Władze Prawa i Sprawiedliwości podały z kolei, iż oczekują, aby prezes Najwyższej Izby Kontroli podał się szybko do dymisji (Sejm sam z siebie - zgodnie z prawem - nie może go odwołać). 

- Zadziwiająca jest ta liczba afer i awantur, które nie szkodą partii rządzącej - skomentował Lewandowski. Jego zdaniem, ta "znieczulica" społeczeństwa ma związek z programem Rodzina 500 plus. - Natomiast wyniesienie takiej osoby na urząd prezesa NIK to jest obraza dla RP, tak jak obraźliwe dla RP są nominacje [Krystyny] Pawłowicz i [Stanisława] Piotrowicza dla Trybunału Konstytucyjnego - ocenił gość TOK FM.

Jak dodał, cała sprawa Banasia jest "gotowym scenariuszem do kabaretów”" gdyby nie fakt, iż nadaje się to bardziej na tragifarsę niż na farsę.

Całej rozmowy posłuchaj w Aplikacji TOK FM!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Dlaczego europosłowie PO nie poparli rezolucji ws. klimatu? Lewandowski: Była "rozhisteryzowana" i "jednowymiarowa"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 3

  Temat jest powazniejszy i to najwazniejszy temat, ktory jak widze nie budzi zainteresowania ciemnego ludu czerskiego, a powinien, bo to do czego pra Niemcy, mozna okreslic ostatecznym rozwiazaniem cywilizacji europejskiej. Co zapowiadaja Niemcy, ano redukcje emisji o 100% w przeciagu 10 lat, objecie podatkiem weglowym sektor transportowy, na niemieckim celowniku pojawilo sie rowniez rolnictwo, ktore roowwniez ma zostc opdatkowane poodatkiem weglowym.
  Niie dziwie sie Borisowi ze spieszy sie z decyzjami, 12 wybory w ktorych konserwatysci wygraja w cuglach bo i spoleczenstwo brytyjskie ma dosc rejsu statkiem dla oblakanych i Brext staje sie szansa wyrwania .
  Tyle po krotce na ile mozg przecietnefgo czlowieka czerskiego jest w stanie cokolwiek z tego zrozumiec nie wiem, ale pisac trzeba przekonywac alarmowac i apelowac do wszystkich, czas na opor.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego ten pajac nie siedzi? Wreszcie zachowalii sie jak Polacy, zaczyna doocierac do tych ludzi swiadomosc szykowanegoo Europie armageddonu. Koszta waluty energetycznej wkrotce zmusza do wyprowadzenia produkcjij z Europy.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Brexiit, a waluta weglowa warto napomknac ciemnemu czerskiemu ludowi iz z wolna coraz bardziiej oplacalne bedzie pozoostawaniie poza UE. Nie wiierzcie ciemny ludu czerski w opowiesci jak to gospodarka UK upadnie koncerny licza jedynie piniendze podobnie rynki kapitalowe i oni przeiez wiedza, ze jesli UK wynegocjuje niezly uklad celny to przerazona kosztami produkcja bedzie walic na wyspe i obrzeza tego statku opeetanych z kobita za sterami w trakcie burzy hormonalnej. Zreszta ida czasy dl czerskiego ciiemnego ludu ktore zmusza iich do myslenia, nic nie moze przeciiez wiecznie trwac, lacznie z czerskim psychiatrykiem jaki wam zgotowowano w 89.

 • tomaselli

  Oceniono 1 raz 1

  A co ma piernik do wiatraka, czyli Banas do rezolucji klimatycznej ? Totalne zidiocenie "podlane" prymitywna propaganda !

 • matts06

  Oceniono 5 razy 1

  Grzegorz MUSISZ!!! Schetyna musi wygrać wybory na przewodniczącego i zatopić raz na zawsze okręt o nazwie PO. Może potem z tego powstanie coś sensownego, prawdziwie centrowa, liberalna partia, a nie konserwatywna partia, prawicowa (często skrajnie) gospodarczo, nie rozumiejąca współczesnego świata, z leśnymi dziadkami. Tak więc niech PO wreszcie się skończy, a to może nam zapewnić tylko Grzegorz.

 • jo81

  Oceniono 5 razy 1

  Nie widze zadnej różnie miedzy PO a PIS. Taka sama konserwa. Kidawa napewno mego glosu nie dostanie

 • ivanka40

  Oceniono 2 razy 0

  Mi się już od wielu lat wydaje, że Pan Lewandowski "odkleił się " od swojego elektoratu i zapomniał po co wysyłamy do do Brukseli. Czy ten Pan naprawdę uważa, że ustawa była "rozhisteryzowana"???? Tego by sam PIS nie wymyślił....szkoda słów i głosów na Pana Lewandowskiego....

 • liwia01

  Oceniono 1 raz -1

  dW niedalekiej przyszłości Polacy będą wytykani palcami jako ci,którzy swoją prywatę postawili wyżej od dobra ludzkości ,jastem tego pewna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX