Razem: Część uposażeń poselskich dla organizacji pozarządowych, m.in. Niebieskiej Linii i stowarzyszeń antydyskryminacyjnych
Pieniądze trafiać będą do organizacji wybranych przez konkretnych polityków i polityczki.
- W tym momencie jest to dokładnie 862 zł nadwyżki do przekazania (przez każdego posła). Z zasady nie decydujemy wspólnie, tylko każdy decyduje indywidualnie, na jaki cel społeczny chce te pieniądze przeznaczyć. Dla każdej osoby będzie ważne, żeby wspierać inicjatywy lokalne z okręgów wyborczych, z których dostaliśmy się do Sejmu tak, żeby pokazać wsparcie dla różnych inicjatyw, które są niedofinansowane albo atakowane przez prawicę z różnych przyczyn - mówiła w rozmowie z PAP Marcelina Zawisza.
Posłanka część nadwyżki przeznaczyła na stowarzyszenie "Tęczowe Opole", które działa na rzecz społeczności LGBT. - Uważam, że to jest bardzo ważne, żeby wspierać lokalne organizacje i inicjatywy mające na celu promowanie tolerancji i równości, dające poczucie bezpieczeństwa tym ludziom, którzy w Polsce obecnie nie czują się bezpiecznie - mówiła. Drugą organizacją, którą wesprze, jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy im. dr Marii Trzcińskiej-Fajfrowskiej w Katowicach. Zapowiedziała, że co miesiąc będzie wspierała inny cel, bo uważa, że takich organizacji jest wiele, a które trzeba wzmocnić.
Maciej Konieczny nadwyżkę przeznaczy na Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej. - Bo miałem okazję współpracować z Agatą i Piotrem Ikonowiczami wiele razy i wiem, że robią kawał dobrej roboty. Wiem, że są ideowo mi bliskie i potrzebne, bo pomagają ludziom, którzy mogą wylądować na bruku i w ogóle ludziom w potrzebie, więc jest to bardzo cenna inicjatywa - powiedział PAP poseł. - Będę chciał również wesprzeć lokalne środowiska i stowarzyszenia działające przeciwko dyskryminacji i także wesprę nieoczywisty, choć bliski mi cel, czyli Alternatywny Klub Sportowy "Zły", bo idea demokratycznego, samorządnego, antyrasistowskiego ruchu kibicowskiego jest mi bliska - dodał polityk Razem. Wśród organizacji, które wesprze Konieczny, jest m.in. katowicka "Tęczówka", czyli organizacja, która organizuje pomoc psychologiczną i rozwój osobisty dla osób LGBT. Poseł zapowiedział, że na ośrodki społeczne przeznaczy także wszystkie dodatki, które wynikają m.in. z zasiadania w zespołach czy komisjach sejmowych.
Posłanka Paulina Matysiak w grudniu wesprze stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kutnie, szefowa komisji rodziny, Magdalena Biejat, przeznaczy część uposażenia na Niebieską Linię oraz Grupę Pedagogiki i Animacji Społecznej, a Adrian Zandberg - podobnie jak Konieczny - wesprze Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej.
Daria Gosek-Popiołek, choć wykonuje swoje parlamentarne obowiązki, nie jest obecnie posłem zawodowym, bo w swoim zakładzie pracy przebywa na urlopie macierzyńskim. W rozmowie z PAP deklaruje, że swoje zobowiązanie dotyczące wsparcia celów społecznych będzie wykonywała od stycznia.
DOSTĘP PREMIUM
- "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- Jest decyzja sądu ws. aresztu dla Rafała Baniaka
- Śnieżyce przechodzą nad Polską. Bardzo trudne warunki na drogach
- Paco Rabanne nie żyje. Znany projektant miał 88 lat
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- EEC Trends już w lutym 2023 - ruszyła rejestracja dla uczestników
- Ukraina urządziła "pokazuchę" przed szczytem z UE, ale na nie wiele się to zda. "Będzie rozczarowanie"