Konfederacja nie chce, by Czarzasty był wicemarszałkiem Sejmu. Narodowcy donieśli na szefa SLD do prokuratury

Konfederacja składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa propagowania totalitaryzmu przed lidera SLD Włodzimierza Czarzastego.
Zobacz wideo

Konfederatom nie podoba się wypowiedź szefa Sojuszu Lewicy Demokratycznej na temat żołnierzy Armii Czerwonej. Włodzimierz Czarzasty, podczas wizyty w Szczecinie, mówił, że czerwonoarmiści "nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność". 

- Z naszego punktu widzenia Włodzimierz Czarzasty propaguje w Polsce ustrój totalitarny, skoro wyzwoleniem nazywa zaprowadzenie komunizmu na ziemiach, które zostały nam po dawnej Rzeczypospolitej - oświadczył poseł Konfederacji Grzegorz Braun we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie. Zapowiedział złożenie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez lidera SLD.

Jego zdaniem, logicznym następstwem tego zawiadomienia jest też wniosek o odwołanie Czarzastego z funkcji wicemarszałka Sejmu. - Nie jest w naszej mocy to przegłosować, ani nawet zebrać odpowiednią liczbę podpisów, ale mam nadzieję, że wniosek okaże się niekontrowersyjny także dla naszych koleżanek i kolegów z innych formacji, z innych klubów parlamentarnych - powiedział Braun. Kolejny z posłów Konfederacji, Krzysztof Bosak, stwierdził, że "niecodzienna" jest sytuacja, gdy jeden z polityków w Sejmie nazywa wyzwoleniem "wkroczenie do Polski wojsk wrogo nastawionych do naszej państwowości, do naszej polskiej tradycji".

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, Izba odwołuje wicemarszałka Sejmu, na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów".

TOK FM PREMIUM