Sejm chce uchylenia postanowienie Juszczyszyna ws. list do KRS. Znów zasłania się ochroną danych osobowych

Kancelaria Sejmu skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek o uchylenie postanowienia nakazującego jej przedstawienie zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował we wtorek olsztyński Sąd Okręgowy.
Zobacz wideo

Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska, we wtorek wpłynęło pismo Kancelarii Sejmu z wnioskiem o dokonanie przez sąd w trybie art. 359 Kodeksu postępowania cywilnego reasumpcji postanowienia nakazującego przedstawienie zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków nowej KRS, poprzez jego uchylenie.

Chodzi o postanowienie wydane 20 listopada w rozpoznawanej przez sędziego Pawła Juszczyszyna sprawie zarejestrowanej w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym SO w Olsztynie.

- Kancelaria Sejmu uzasadniła swój wniosek, argumentując, że udostępnienie sądowi żądanych wykazów prawdopodobnie mogłoby narazić Kancelarię Sejmu na odpowiedzialność administracyjną oraz cywilnoprawną z tytułu naruszenia ochrony danych osobowych obywateli - poinformowała Żegarska.

Kancelaria Sejmu podniosła również we wniosku, że przed przystąpieniem do przetwarzania danych osobowych obywateli w sposób wskazany przez Sąd Okręgowy w Olsztynie zachodzi konieczność konsultacji z organem nadzorczym. - W związku z tym Kancelaria Sejmu w trybie art. 36 RODO zwróciła się do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o zajęcie stanowiska w przedmiocie zgodności przetwarzania danych osobowych obywateli popierających kandydatów na członków KRS, jak również tych, którzy wycofali swoje poparcie z zasadami ochrony danych osobowych przewidzianymi w RODO - wyjaśniła Żegarska.

Rzeczniczka olsztyńskiego sądu poinformowała również, że akta sprawy cywilnej, w której sędzia Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia do nowej KRS, zostały 26 listopada przesłane do zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. - W związku z tym Sąd Okręgowy w Olsztynie aktualnie nie może podejmować żadnych decyzji procesowych w tej sprawie - wyjaśniła.

Podobne tłumaczenie Kancelaria Sejmu zastosowała w lipcu tego roku, gdy NSA nakazał jej udostępnienie list.

Postępowanie dyscyplinarne sędziego Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn do niedawna pracował w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Wydał postanowienie nakazujące szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sejm od miesięcy nie chce tych informacji ujawnić i zasłania się danymi osobowymi. Najpierw Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu delegację, co oznacza, że wróci on do orzekania w sądzie niższej instancji, potem zaś okazało się też, że sędziego czeka postępowanie dyscyplinarne.

W niedzielę (1 grudnia) w wielu miastach w Polsce przed sądami oraz pod Ministerstwem Spraweidliwości odbyły się protesty w obronie sędziów. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Sejm pisze do sądu w Olszytnie ws. list do KRS. Znowu zasłania się ochroną danych osobowych
Zaloguj się
 • przyganiacz

  0

  Sejm chce uchylenia postanowienie Juszczyszyna ws. list do KRS. Znów zasłania się ochroną danych osobowych

  Gdy sędzia wypowiada się na temat innego sędziego w sprawach sędziowskich to nie wychodzi poza sferę sędziowską i nie łamie trójpodziału władzy. Sejm nie ma żadnego prawa chcieć uchylenia sędziowskiego postanowienia. Rząd nie może nakazywać sędziom aby spełniali jego zachcianki ani też obelżywie się o nich wypowiadać. Dotyczy to także polskiego prezydenta niepotrzebnie i bez sensu gardłującego, podczas gdy jest
  orędownikiem niekonstytucyjnej izby dyscyplinarnej SN i podpisał sporo niekonstytucyjnych aktów prawnych...

 • getz54

  0

  Widac, ze PiS w popłochu sprząta juz szuflady w Brukseli, pakuje manele do kartonów, i Polska wkrótce opuści Unię Europejską. To niebezpieczny precedens. Sejm, z tą zapchajdziurą i popychadłem Witek, uniewazni decyzję sądu. To wkrótce Sejm uniewazni tez konstytucyjny zapis o nieusuwalnosci prezesa NIK, o sposobie wprowadzenia stanu wojennego, o likwidacji partii opozycyjnych, wolnych mediów, dziennikarstwa śledczego. Szczęśliwy posiadacz chorego kolana pogubił się w tym wszystkim jak w 2007 roku. Ziobro odkiepował mu peta na czole, Gowin wytarł sobie buty jego krawatem, a Donald Tusk z Brukseli przesłał mu pozdrowienia, zycząc powodzenia w autokompromitacji. Nie mamy juz Sejmu, Trybunału Konstytucyjnego, prokuratury, nie wszystkie sądy są wolne, kasa pusta, szeleszczą w niej tylko weksle bez pokrycia, no sorry, pozostały jeszcze 104 tony złota. Ciekawe czy Kaczyński zamierza z tym ambergoldem i swoimi kolegami wyjechac z kraju jak Janukowycz, Maduro, czy poprosi Putina o pomoc jak Jaruzelski Brezniewa ??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX