Sejm chce uchylenia postanowienie Juszczyszyna ws. list do KRS. Znów zasłania się ochroną danych osobowych

Kancelaria Sejmu skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek o uchylenie postanowienia nakazującego jej przedstawienie zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował we wtorek olsztyński Sąd Okręgowy.
Zobacz wideo

Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska, we wtorek wpłynęło pismo Kancelarii Sejmu z wnioskiem o dokonanie przez sąd w trybie art. 359 Kodeksu postępowania cywilnego reasumpcji postanowienia nakazującego przedstawienie zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków nowej KRS, poprzez jego uchylenie.

Chodzi o postanowienie wydane 20 listopada w rozpoznawanej przez sędziego Pawła Juszczyszyna sprawie zarejestrowanej w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym SO w Olsztynie.

- Kancelaria Sejmu uzasadniła swój wniosek, argumentując, że udostępnienie sądowi żądanych wykazów prawdopodobnie mogłoby narazić Kancelarię Sejmu na odpowiedzialność administracyjną oraz cywilnoprawną z tytułu naruszenia ochrony danych osobowych obywateli - poinformowała Żegarska.

Kancelaria Sejmu podniosła również we wniosku, że przed przystąpieniem do przetwarzania danych osobowych obywateli w sposób wskazany przez Sąd Okręgowy w Olsztynie zachodzi konieczność konsultacji z organem nadzorczym. - W związku z tym Kancelaria Sejmu w trybie art. 36 RODO zwróciła się do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o zajęcie stanowiska w przedmiocie zgodności przetwarzania danych osobowych obywateli popierających kandydatów na członków KRS, jak również tych, którzy wycofali swoje poparcie z zasadami ochrony danych osobowych przewidzianymi w RODO - wyjaśniła Żegarska.

Rzeczniczka olsztyńskiego sądu poinformowała również, że akta sprawy cywilnej, w której sędzia Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia do nowej KRS, zostały 26 listopada przesłane do zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. - W związku z tym Sąd Okręgowy w Olsztynie aktualnie nie może podejmować żadnych decyzji procesowych w tej sprawie - wyjaśniła.

Podobne tłumaczenie Kancelaria Sejmu zastosowała w lipcu tego roku, gdy NSA nakazał jej udostępnienie list.

Postępowanie dyscyplinarne sędziego Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn do niedawna pracował w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Wydał postanowienie nakazujące szefowi Kancelarii Sejmu przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sejm od miesięcy nie chce tych informacji ujawnić i zasłania się danymi osobowymi. Najpierw Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu delegację, co oznacza, że wróci on do orzekania w sądzie niższej instancji, potem zaś okazało się też, że sędziego czeka postępowanie dyscyplinarne.

W niedzielę (1 grudnia) w wielu miastach w Polsce przed sądami oraz pod Ministerstwem Spraweidliwości odbyły się protesty w obronie sędziów. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM