Borys Budka o stanowisku rządu: Kolejna próba zastraszenia polskich sędziów

- To kolejna próbna zastraszenia polskich sędziów - tak przewodniczący klubu PO, Borys Budka komentuje przyjętą dziś uchwałę Rady Ministrów.
Zobacz wideo

Ta - w swoim stanowisku "wyraża zaniepokojenie postępowaniem sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE". Zdaniem Budki - to kuriozalne stanowisko. - Wyrażam głębokie ubolewanie, że zamiast naprawy wymiaru sprawiedliwości zamiast propozycji realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości, ten rząd po raz kolejny idzie na konfrontację sprzeczną z polską Konstytucją, sprzeczną z prawem unijnym, ale przede wszystkim sprzeczną z polską racją stanu - powiedział Borys Budka. 

Rząd - zdaniem Budki - przyjmując we własnym gronie taką uchwałę - zapomina o najważniejszym. - Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości polscy sędziowie mają nie tylko prawo, ale przede wszystkim obowiązek badać, czy wyroki w Polsce wydawane są przez osoby, które są niezawisłe i zostały wybrane w konstytucyjnej procedurze - dodał Budka. 

W stanowisku rządu napisano również, że intencją rządu jest kontynuowanie reform, które mają usprawnić funkcjonowanie sądów i służyć odbudowie zaufania do nich. 

Rzecznik SN: rząd zamiast straszenia powinien ustabilizować sytuację konkretnymi ustawami

Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski, odnosząc się w rozmowie z PAP do stanowiska rządu, wyraził przekonanie, że polskie sądy będą się odwoływały do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

Podkreślił, że czeka na reformy, które usprawnią pracę sądów.  - Zamiast straszenia sędziów ustawami o odpowiedzialności karnej i stosowaniem orzeczeń dyscyplinarnych rząd powinien przygotować konkretne ustawy, które spowodują, że sytuacja się ustabilizuje - dodał.

- W imię tego, żeby sądy były niezawisłe, uczciwe i bezstronne, rząd powinien zastanowić się, co on może zrobić w tej sprawie; ale nie w sensie ustaw dyscyplinujących lub grożeniem odpowiedzialnością karną - zaznaczył rzecznik SN.

Laskowski odniósł się też do protestów, które odbyły się w niedzielę w wielu miastach w Polsce. Jego zdaniem demonstracje te miały na celu sprzeciwienie się działaniom rzecznika dyscyplinarnego sędziów i ministra sprawiedliwości wobec olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Jak dodał, protesty odbyły się, żeby wyrazić sprzeciw przeciwko tym działaniom, "a nie po to, żeby manipulować orzeczeniem TUSE"

Zdaniem Laskowskiego decyzja sędziego Juszczyszyna nie jest manipulacją wyrokiem TSUE. - Każdy sobie nawzajem może zarzucać manipulowanie. Materiał, który jest w wyroku TSUE, stawia bardzo wiele znaków zapytania, co do praworządności w Polsce, prawidłowości powołania KRS i Izby Dyscyplinarnej SN - zaznaczył rzecznik SN.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM