Budka sugeruje, że Banaś na czele NIK jest na rękę PiS. "Ubezwłasnowolniony" prezes nie będzie interesował się choćby Pegasusem

- Widzimy tu zagrania niczym z włoskim filmów: "jeśli nie podasz się do dymisji, weźmiemy się za twojego syna". Tak działają niestety organizacje mafijne, które - jeśli nie potrafią rozprawić się ze swoim kolegą, to zabierają się za jego rodzinę - tak Borys Budka komentował zwolnienie z pracy syna Mariana Banasia - Jakuba. Polityk powtórzył, że KO nie będzie pomagać rządzącym w odsunięciu Banasia od władzy, poprzez zmianę Konstytucji RP.

Po wyłonieniu kandydata na prezydenta Polski Platformę Obywatelską czekają kolejne wybory - na szefa partii. Jednym z potencjalnych kandydatów na to stanowisko jest Borys Budka. On sam oficjalnie nie potwierdza jeszcze swojego startu, choć "deklaruje gotowość". - Poczekajmy do 14 grudnia. Wtedy rozpocznie się proces wyborów w partii. I wówczas będzie czas na wiążące deklaracje - wskazał w TOK FM. Przyznał też, że cieszy się z wyrazów poparcia, które otrzymuje. 

O wyborach w PO mówił w ostatnim wywiadzie w TVN24 Donald Tusk. Były szef Rady Europejskiej przekonywał, że władzy w partii nie można sobie po prostu przekazywać, ale należy ją zabierać i o nią walczyć. - Zabierze pan tę władzę Grzegorzowi Schetynie - dopytywał prowadzący Poranek Radia TOK FM Piotr Kraśko.

Poseł PO zaznaczył, iż z racji tego, że jest sportowcem - zależy mu przede wszystkim na "rywalizacji w duchu fair". - Kiedy o coś walczę, jestem zdeterminowany, ale staram się też być pozytywnie nastawiony, dlatego akurat słowa o wyrywaniu czy zabieraniu władzy mi się nie podobają. Wychodzę z założenia, że walka w polityce nie oznacza wyrywania czegokolwiek - przekonywał gość TOK FM. 

Borys Budka wskazał też, że jest przeciwnikiem tego, aby w mediach kogokolwiek krytykować i opowiadać, co w partii działa źle. Zapewnił jednak, że umie wygrywać wybory, bo "umie budować zespół". - PO potrzebuje zastrzyku energii i tego, żeby znów uwierzyć, że możemy być partią centrową, która prowadzi do zwycięstwa wszystkich, którzy ciężko pracują - mówił. 

Sprawa Mariana Banasia. "To człowiek, który pogrąża PiS"

W drugiej części rozmowy Piotr Kraśko pytał Borysa Budkę o Mariana Banasia. Szef Najwyższej Izby Kontroli nadal nie podał się do dymisji, choć oczekują tego od niego władze partii i rządu. We wtorek Prokuratura Regionalna w Białymstoku poinformowała zaś, że wszczęła śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych Banasia.

- To wszystko jest żenujące. To jest człowiek, który pogrąża PiS i pokazuje to, co może być najgorszego we władzy. To znaczy, że jeżeli ktoś jest mierny, bierny, ale wierny to może liczyć na swoich kolegów, ale jeśli coś się wysypie, to nagle nie ma pomysłu, co z nim zrobić - mówił o Banasiu poseł KO. 

Budka nadmienił, że politycy Koalicji Obywatelskiej nieustannie pytają PiS o szefa NIK, o jego oświadczenia, raport CBA w tej sprawie, a także o to, w jakim trybie w ostatni czwartek Marian Banaś spotkał się osobiście z Jarosławem Kaczyńskim (po czym ten poinformował ustami swojej rzeczniczki, że liczy na jego rezygnację), skoro jest on tylko zwykłym posłem. - Dla mnie takie wydarzenie jest niedopuszczalne (...) To jest państwo bez żadnego trybu - skomentował polityk.

"PiS nie ma planu B"

Zdaniem szefa klubu KO, Prawo i Sprawiedliwość nie ma żadnego planu B w sprawie Banasia (choć tak powiedział ostatnio premier Morawiecki), ale zwyczajnie gra na czas. - Ja cały czas twierdzę, że na tym stanowisku Banaś jest dla nich niesamowicie wygodny. Banaś, jest ubezwłasnowolniony; to człowiek, wobec którego można w każdej chwili postawić zarzuty i skierować akt oskarżenia - wskazał. Według posła to może być robione celowo - między innymi po to, aby Najwyższa Izba Kontroli nie zajmowała się na przykład "sprawą Pegasusa, Funduszem Sprawiedliwości czy wydatkowaniem środków publicznych".

Poseł zapewnił też, że jego partia nie będzie współpracowała z Prawem i Sprawiedliwością w sprawie ewentualnej zmiany konstytucji, która miałaby umożliwić odwołanie Mariana Banasia przez Sejm. - Nie ma takiej możliwości. Nie można rozmawiać o zmianie Konstytucji RP z ugrupowaniem, które jej na co dzień nie przestrzega - podkreślił. - Są inne, legalne metody, aby pan Banaś przestał być prezesem NIK - dodał. 

Na koniec Budka nawiązał też do syna Mariana Banasia - Jakuba, który - jak podawały media - miał przed dwoma dniami stracić stanowisko doradcy zarządu w Banku Pekao. - Widzimy tu zagrania niczym z włoskim filmów: "jeśli nie podasz się do dymisji, weźmiemy się za twojego syna". Tak działają niestety organizacje mafijne, które - jeśli nie potrafią rozprawić się ze swoim kolegą, to zabierają się za jego rodzinę. To jest niedopuszczalne, aby traktować państwo jak prywatny folwark - powiedział Budka. 

Całej rozmowy z Borysem Budką posłuchaj w Aplikacji TOK FM!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (60)
Borys Budka o Jakubie Banasiu: Widzimy tu zagrania niczym z włoskim filmów
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 19 razy 15

  Zwyczajny poseł już wybudzony z narkozy, przytomny? No to niech się wypowie. Może na początek- kto też tego kryształowego Banasia wynalazł i był jego protektorem przez szczeble kariery?

 • remo29

  Oceniono 14 razy 12

  Mafia z Sycylii może pozwać Budkę za porównywanie jej z PiS. Na Sycylii są zasady.

 • spyderman2

  Oceniono 6 razy 6

  banaś powinien prześwietlić bajeczne majątki morwieckiego, dudy i reszty ferajny

 • honkers

  Oceniono 6 razy 6

  PiS szedł do wszystkich wyborów pod hasłem uczciwości - dzisiaj doskonale widać iż uczciwość ta była i jest uczciwością Banasia. Biedni maluczcy dostaną od PiS lizaczka i będą wniebowzięci a my czyli partia i jej lojalni funkcjonariusze nagrody, pozycje, stanowiska i miliony. Oto cały PiS.

 • syriusz.wila

  Oceniono 6 razy 6

  Na końcu powiedzą że to wina PO że da się odwołać Banasia, biomasa to kupi i po temacie, Banaś zostanie, proste.

 • papolin

  Oceniono 10 razy 6

  Pisowcy znali gangsterska dzialalnosc banasia, to mialy byc haki na niego. Zwykly dla pis tryb wylaniania podleglych urzednikow, prokuratorow, prezesow. Problem w tym, ze te same haki wyplynely i to udezylo w gang pis. Haki dzialaja tak dlugo jak dlugo sie nimi szantazuje delikwenta jak banas.

 • jtby

  Oceniono 7 razy 5

  "To jest państwo bez żadnego trybu". E... ma tam taki swoisty tryb. Z polski zrobiono Pisdonię - państwo *uj, *upa i kacza kupa co krok.
  Tow Mały chyba nie nadaje się na capo di tutti capi. Co najwyżej na TWapusia Balbinę.
  Obym miła rację, że bój to był ich ostatni i jeszcze będzie normalnie.

 • piotraa81

  Oceniono 5 razy 5

  Już jest narracja że to pis i TVPis wykryli aferę Banasia, a zaraz będzie jeszcze że to PO nie chce usuniecia alfonsa..

 • jerz1444

  Oceniono 5 razy 5

  Kiedy prokuratura przesłucha Kaczyńskiego i Kamińskiego w sprawie nielegalnych nacisków i wymuszanie na konstytucyjnym organie państwa jakim jest prezes NIK ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX