Sejm się nie wyrobi z pracą przed 1 stycznia? To będzie dużo kosztowało

Przed 1 stycznia trzeba uchwalić likwidację OFE, zmiany w VAT i ZUS. Posłowie mogą nie zdążyć - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Plany budżetowe rządu na przyszły rok zakładają m.in. likwidację OFE i pozyskanie nawet kilkunastu miliardów złotych z tzw. opłaty przekształceniowej - przypomina  "Rzeczpospolita".

Z informacji gazety wynika, że gotowy jest też projekt pełnego oskładkowania około miliona zleceniobiorców, którzy po zmianach mogą zapłacić do ZUS dodatkowe 2–3 mld zł. Z kolei mali przedsiębiorcy mieliby zyskać od 1 stycznia 2020 r. na zmianie reguł płacenia składek.

Jak wskazuje "Rz", z planów może nic nie wyjść, jeśli zmian w prawie nie uda się uchwalić do końca roku. Dziennik przypomina, że na grudzień nie ma zaplanowanego żadnego posiedzenia Sejmu.

Jedynie Senat opanowany przez opozycję wyznaczył posiedzenie na 17–18 grudnia, kiedy to mają zostać przyjęte poprawki do rządowego pomysłu na podwyżkę akcyzy za papierosy i alkohol oraz zmiany w Funduszu Solidarnościowym dla Osób Niepełnosprawnych, na który jeszcze w tym roku mają zostać przerzucone koszty wypłaty zasiłków pogrzebowych czy 13. emerytur.

Dopiero na początku grudnia okazało się, że jednak Sejm zbierze się 12, a potem 19 i 20 grudnia. Później jest już Boże Narodzenie i Nowy Rok. A proponowane przez Senat poprawki przewidują uszczuplenie 1,7 mld zł przewidywanych wpływów z wyższej akcyzy nawet o 700 mln zł - czytamy.

Są też inne zmiany, którymi powinien zająć się Sejm, ponieważ miały wejść od 1 stycznia - likwidacja OFE, obniżka składek ZUS z działalności, ustawa dotycząca rozliczeń VAT w handlu z krajami Unii Europejskiej.

Nowe reguły dotyczące VAT przewidują – ogólnie mówiąc – nowe wymagania w dokumentacji handlu. Bardziej restrykcyjne niż dotychczas będą wymogi co do stron transakcji, by stosowały numery identyfikacyjne VAT-UE. Niestety, choć Ministerstwo Finansów już w czerwcu przygotowało projekt noweli do ustawy o VAT, a potem odbyły się konsultacje publiczne, projekt nie uzyskał jeszcze akceptacji Rady Ministrów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

TOK FM PREMIUM