Kolejny wicepremier przyznaje, że nie przeczytał żadnej książki Olgi Tokarczuk. "To nie jest literatura, która mnie pociąga"

Jacek Sasin zapytany, czy zamierza przeczytać jakąś książkę polskiej noblistki Olgi Tokarczuk, odparł, że "raczej chyba nie". - Z tego, co wiem, to nie jest taka literatura, która mnie jakoś szczególnie pociąga. Ja wolę literaturę faktu - stwierdził.
Zobacz wideo

Wicepremier i minister aktywów państwowych  Jacek Sasin był pytany w programie "Rzeczpospolitej" - Rzecz o polityce - kto ma większe zasługi dla polskiej kultury na świecie: Olga Tokarczuk czy Polska Fundacja Narodowa.  - Myślę, że każdy ma tutaj swoje zasługi. Polska Fundacja Narodowa ma swoje projekty, które realizuje. Rozmawiałem kilka dni temu z panem premierem Glińskim, który nadzoruje tę fundację i wiem, że jest duży projekt, produkcja filmu o rotmistrzu Pileckim, w którym ta fundacja również uczestniczy i z tego co wiem, tych działań jest sporo. Natomiast oddaję tutaj oczywiście to, co należne pani Oldze Tokarczuk. Gratuluję jej tej nagrody, myślę, że wszyscy się z tego cieszymy - powiedział polityk.

Zapytany o to, która książka noblistki jest jego ulubioną, odparł, że nie czytał żadnej. Dziennikarz 'Rz" dopytywał więc, czy wicepremier zamierza którąś z książek polskiej noblistki przeczytać. - Raczej chyba nie. Z tego, co wiem, to nie jest taka literatura, która mnie jakoś szczególnie pociąga. Ja wolę literaturę faktu, szczerze mówiąc. Dużo czytam książek z zakresu historii, szczególnie historii najnowszej. To mnie pasjonuje. Niestety dosyć mało czytam literatury (pięknej - red.) rzeczywiście. Może nad tym ubolewam, ale wolę literaturę faktu - stwierdził, dodając, że żałuje, iż ma tak mało czasu na czytanie, bo to uwielbia. 

To nie pierwszy polityk partii rządzącej, który nie przeczytał żadnej jej książki. Jeszcze w październiku w programie "Kropka nad i" w TVN24 wicepremier i minister kultury Piotr Gliński - pytany o to, czy kibicuje polskiej pisarce, odparł, że nie udało mu się przeczytać żadnej z jej książek w całości. Warto przypomnieć, że gdy Olga Tokarczuk otrzymała Man Booker International Prize, Resort kultury potrzebował kilkunastu godzin, by pogratulować pisarce. Jednak po otrzymaniu przez Tokarczuk Nagrody Nobla wicepremier Gliński pogratulował jej oraz zobowiązał się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki. 

We wtorek (10 grudnia) minister kultury zaprosił natomiast noblistkę do ministerstwa. Przekonywał także, że ceni Tokarczuk przede wszystkim za "warsztat i język". - Jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla. Pięknie pisze i faktycznie operuje językiem szalenie trafnym, syntetycznym. Potrafi nazywać zjawiska, nawet w tej krótkiej mowie noblowskiej to było widać - powiedział.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM