Karol Guzikiewicz pomoże osobom, które zgłosiły korupcję w szpitalu Tomasza Grodzkiego. Zapłaci za pomoc prawną

Pomorski radny PiS Karol Guzikiewicz zadeklarował w czwartek, że będzie finansował z diet radnego pomoc prawną osobom, które zgłosiły się do niego z informacjami o korupcji w szpitalu w Szczecinie, mogącej dotyczyć marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
Zobacz wideo

Sprawa dotyczy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka Senatu, które Karol Guzikiewicz złożył 27 listopada w delegaturze CBA w Gdańsku. Samorządowiec dostał maila, w którym mieszkanka Szczecina twierdzi, że Tomasz Grodzki jako lekarz wziął w kwietniu 2009 r. dwa tysiące złotych łapówki za operację jej ojca.

Guzikiewicz opublikował w czwartek na jednym portali społecznościowych kopię zawiadomienia (z datą 5 grudnia) z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wszczęciu śledztwa w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie dwóch tysięcy złotych "w dacie bliżej nieustalonej w kwietniu 2009 r. w Szczecinie w związku z pełnieniem funkcji publicznej - ordynatora szpitala".

W piśmie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie jest informacja, że śledztwo będzie dotyczyło także "podejmowania w okresie od grudnia 2004 do grudnia 2019 r. w Szczecinie czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić ustalenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego - przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej poprzez ich wydatkowanie na rzekome cele statutowe Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie".

"W związku z zawiadomieniem informuję, że osoby, które zgłosiły się do mnie w sprawach korupcyjnych, mogą liczyć na wsparcie prawne sfinansowane przeze mnie z diet radnego otrzymanych od początku kadencji jeżeli będzie potrzeba" - poinformował radny Guzikiewicz na Facebooku.

Guzikiewicz powiedział PAP, że dotychczas z diet radnego pomorskiego sejmiku uzyskał około 20 tys. zł.

Na początku grudnia pełnomocnik marszałka Senatu mec. Jacek Dubois zażądał sprostowania i zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, jakoby m.in. w 2009 r. Grodzki wziął pieniądze za operację. Adwokat zagroził, że w razie ich dalszego rozpowszechniania jego klient złoży pozew o ochronę dóbr osobistych.

Żądanie sprostowania odnosi się do "Gazety Polskiej", natomiast zakaz rozpowszechniania tych informacji dotyczy także radnego Karola Guzikiewicza. Ponadto pełnomocnik marszałka Senatu poinformował, że zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przez samorządowca PiS przestępstwa przez złożenie fałszywego zawiadomienia o przestępstwie.

W ubiegły piątek Guzikiewicz napisał na Twitterze: "Przepraszam Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego za moje nieprawdziwe twierdzenia, jakoby Marszałek Senatu Tomasz Grodzki brał łapówki".

Dodał, że podtrzymuje sprawę zgłoszeń korupcyjnych przekazanych do CBA "dotyczących innych osób".

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM