PiS przekracza kolejną barierę. Jest nowy projekt karania sędziów, łącznie z usunięciem z zawodu

Przeniesienie do innego miejsca pracy, kara finansowa oraz usunięcie z zawodu - w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość chce karać tych sędziów, którzy ośmielą się podważyć status innych sędziów, w tym tych powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa.
Zobacz wideo

O projekcie autorstwa PiS napisał portal RMF24, wieczorem projekt został złożony. Ma on zakładać - kolejną już - nowelizację ustaw o sądach powszechnym, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw. Z założeń projektu wynika, że "podważanie statusu innych sędziów - w tym wskazanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa - będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym". PiS w projekcie ustawy rozszerza przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej opisane w art. 107 ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Propozycja PiS ma przewidywać, że za kwestionowanie statusu innych sędziów będzie groziła najsurowsza kara, traktowana jako wykroczenie przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. A zatem sędziom sądów powszechnych będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy albo usunięcie z zawodu, zaś w przypadku sędziów Sądu Najwyższego w grę wchodzi wyłącznie złożenie z urzędu sędziego. Możliwe będzie również nakładanie kar pieniężnych. Te rozwiązania, jak mówili posłowie PiS, ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia. 

- Jest to odpowiedź na działanie, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą - mówił Jan Kanthak. Dodał, że chodzi na przykład o "roszczenie sobie prawa do oceniania, czy sędziowie wybrani przez demokratyczną KRS i powołani przez prezydenta mogą pełnić ten urząd".

- W ustawie, którą skierowaliśmy do laski marszałkowskiej przewidziane są przepisy, dotyczące kwalifikowanego deliktu dyscyplinarnego, właśnie związanego z troską o porządek prawny, o praworządność w państwie Polskim i działalność zgodnie z konstytucją - mówił Kanthak.

Projekt PiS reakcją na wyrok Sądu Najwyższego?

Projekt nakładający kaganiec sędziom kwestionującym tryb powoływania sędziów przez neoKRS pojawia się wkrótce po ubiegłotygodniowym wyroku Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, która powołując się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada, uznała m.in., że polska KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego. Tym samym Izba Pracy SN uchyliła uchwałę KRS w sprawie z odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby.

Mając na uwadze ten sam wyrok TSUE, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn, rozpatrując sprawę cywilną, zażądał od Kancelarii Sejmu udostępnienia list poparcia kandydatów do KRS. Po tej decyzji został przez ministra sprawiedliwości odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Prezes olsztyńskiego sądu zawiesił go w wykonywaniu obowiązków, a rzecznik dyscyplinarny sędziów wszczął postępowanie dyscyplinarne.

Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur oceniał w zeszłym tygodniu, że wyrok Izby Pracy nie będzie miał wpływu na funkcjonowanie KRS i Izby Dyscyplinarnej SN. "To orzeczenie nie będzie miało żadnych realnych konsekwencji. W żaden sposób nie podważa ono statusu sędziów Izby Dyscyplinarnej. Wprowadza tylko do systemu pewną dozę niepewności i jest wątpliwe z uwagi na zasadę nieusuwalności sędziów" - zaznaczył.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
PiS ma nowy pomysł na karanie sędziów. Zmiany w ustawie o sądach
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 1 raz 1

  "Nadzwyczajna kasta" przekroczyla juz wszystkie bariery i sa nadzwyczaj bezczelni.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Pisowskie matoły nie znają konstytucji !

  Sędziowie są nieusuwalni ! ! ! ! ! ! !

 • getz54

  Oceniono 3 razy 1

  Potworny strach ogarnął Kaczyńskiego. I nie jest on jedynie wynikiem naduzywania róznych środkówv medycznych.
  Jemu zagląda w oczy widmo oddania władzy, tak samo jak w 2007 roku. Ten obłąkany człowiek juz zachowuje się jak jego koledzy z Ameryki Południowej i Azji, Duterte z Filipin Kim Dzong Un z Korei i Maduro z Wenezueli. Tylko tamte rezimy nie mają nad sobą kontroli, a Kaczyński ma, Parlament Europejski. Zaostrzanie kar, nowelizacje kodeksu karnego, bezprawne działania słuzb specjalnych, to przykłady strachu przed tym co nieuniknione. Polacy znają to ze schyłkowego PRL-u, nie dadzą się juz nabrac.

 • stef0909

  Oceniono 3 razy 1

  Przecież mogli rozstrzeliwać! głosowała ciemnota na Jarkowego kota to teraz morda!

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 1

  Czy nie wystarczyłby jeden wyraźny zaPiS, że wyroki mają być zgodne z oczekiwaniami Ziobry, a krytykanów od razu na Sybir, albo przynajmniej do kamieniołomów?

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz -1

  PiS przekracza kolejną barierę. Jest nowy projekt karania sędziów, łącznie z usunięciem z zawodu

  Potem nastapi ukaranie PiS, łącznie z usunięciem ze sceny politycznej...

 • tomaselli

  Oceniono 4 razy -2

  Popieram !!! Wyrzucac na zbity py*k i wsadzac tam , gdzie wsadzaja niewinnych ludzi (Komenda) !!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX