Polska nie zgadza się na neutralność klimatyczną do 2050 roku. "Wielki sukces premiera"

26 krajów na unijnym szczycie w Brukseli poparło, osiągniecie celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jedynie Polska zgłosiła weto. - To ogromny sukces premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz wideo

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli ws. wyznaczenia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Do konkluzji szczytu UE wpisana została zasada, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej. - Rozumiemy, że są kraje, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, technologiczną, społeczną, ale Polska nie jest winna temu, że akurat jesteśmy w takim, a nie innym położeniu, jeśli chodzi o nasz system energetyczny – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zastrzegł jednak, że Polska nie przedstawiła ostatecznej daty dojścia do neutralności klimatycznej. Morawiecki zapowiedział też, że Polska dostanie wsparcie z funduszu sprawiedliwej transformacji, który ma wynieść 100 miliardów euro przez 7 lat. - Bardzo istotna część tego funduszu przypadnie Polsce – podkreślił Morawiecki.

Na pewno to nie koniec rozmów na temat neutralności klimatycznej. Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował jednak, że Polska potrzebuje więcej czasu ws. neutralności klimatycznej i dodał, że do tego tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r. 

"Wielki sukces premiera"

Rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do wyników unijnego szczytu w TVP, stwierdził, że jest to ogromny sukces Morawieckiego. - Po raz pierwszy od blisko 20 lat w konkluzjach Rady Europejskiej mamy wyłączenie dla jednego z krajów - zaznaczył Müller.

Jak dodał, musimy brać pod uwagę - co podczas szczytu podnosił premier Morawiecki - że Polska ma zupełnie inną strukturę energetyczną. - Oczywiście ambitne plany klimatyczne są ważne, ale ważny jest również sposób dojścia do tych planów - podkreślił rzecznik.

- Polska wywalczyła również, że będzie blisko 100 mld euro na najbliższą perspektywę unijną właśnie na fundusz transformacji energetycznej. Dopiero gdy będziemy widzieć jakie środki finansowe trafią do Polski, będziemy mogli rozmawiać o tym, czy Polskę powinny obowiązywać te wyłączenia - oświadczył Müller.

Zaznaczył, że były ogromne naciski, by Polska zgodziła się na neutralność klimatyczną w 2050 r. Przypomniał jednocześnie, że jeszcze kilka lat temu tą granicą był rok 2100. - To przyspieszenie miałoby być ogromne, Polska nie jest w stanie i finansowo i gospodarczo wytrzymać takiego tempa - zauważył rzecznik rządu.

Zadeklarował, że Polska będzie się starać, by jak najszybciej osiągnąć lepszą strukturę energetyczną, ale "na naszych warunkach, na polskich warunkach, w polskim scenariuszu". 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM