"Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę". Wicemarszałek Terlecki sięga po klasyki antysędziowskiej retoryki PiS

O "nadzwyczajnej kaście" z od dawna wspominali już m.in. minister Zbigniew Ziobro i prezydent Andrzej Duda. Teraz wicemarszałek Sejmu Stanisław Terlecki tak samo komentuje proponowane przez PiS zmiany w przepisach.
Zobacz wideo

Grupa posłów PiS złożyła w czwartek projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Chodzi o zaostrzenie przepisów dotyczących karania niepokornych wobec władzy sędziów; o kary finansowe, a nawet usunięcie z urzędu.  

- Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę - tak o projekcie, który skrytykowali już eksperci, przedstawiciele środowiska sędziowskiego oraz opozycja, mówił dziś w Sejmie Ryszard Terlecki.

Wicemarszałek Sejmu przypomniał tym samym klasyki antysędziowskiej retoryki rządzących. O "nadzwyczajnej kaście" z upodobaniem od dawna wspominają m.in. minister Zbigniew Ziobro i prezydent Andrzej Duda. O "nadzwyczajnej kaście" z upodobaniem od dawna wspominają m.in. minister Zbigniew Ziobro i prezydent Andrzej Duda

Zdaniem Michała Laskowskiego, rzecznika i sędziego Sądu Najwyższego, ustawa ma służyć przede wszystkim "uciszeniu sędziów", którzy nie zgadzają się na rozwiązania godzące w praworządność. - Ale nie tylko. Te przepisy mają sprawić, żebyśmy w orzecznictwie czy w mediach, a nawet w sieci, realizowali tylko wytyczoną linię – mówił Laskowski w Poranku Radia TOK FM.

Sejmowy ekspres

Ryszard Terlecki przekonywał dziennikarzy, że podobne rozwiązania, jak te zaproponowane w kontrowersyjnym projekcie, są stosowane w innych krajach europejskich, np. we Francji.  Sędziowie - jak stwierdził wicemarszałek z PiS  - nie mogą w żadnych okolicznościach, w żadnym wypadku angażować się w życie polityczne.

Wszystko wskazuje na to, że sejmowa większość będzie chciała bardzo szybko przepchnąć zmianę przepisów. Jak informuje reporter TOK FM, projekt trafi pod obrady komisji już w najbliższy czwartek. I może być uchwalony już dzień później - w piątek. 

Ekspresowe tempo może powstrzymać Senat, w którym Zjednoczona Prawica jest w mniejszości. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Kary dla sędziów. Ryszard Terlecki: Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 3

  "Sędziowie - jak stwierdził wicemarszałek z PiS - nie mogą w żadnych okolicznościach, w żadnym wypadku angażować się w życie polityczne."- no, ale jak już się angażują, to wszystko zależy, z której strony. Np. taki Piebiak- dobry sędzia, hejtował zgodnie z linią partii.

 • przyganiacz

  Oceniono 2 razy 2

  Terlecki - Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę
  Musicie zaczac od zdyscyplinowania siebie samych i wykonywania wyroków TSUE i innych sądów.
  To PiS z przydatkami są nadzwyczajną kastą "świętych krów", które dorwały się do żłobów państwa,
  już o korytach nie wspominając, i wpadły w popłoch, że zostaną odciągnięte. Ale będzie ryk...

 • safelogica

  Oceniono 2 razy 2

  Kto w Polsce decyduje o tym, iż jakaś grupa jest KASTĄ? Dlaczego członek innej KASTY deprecjonuje i krytykuje inną niż swoją KASTĘ?
  Polska KASTAMI stoi.
  Ale najlepsze, że głupki z dwóch kast zajadle walczą z kastą trzecią. Trójpodział władzy z natury kreuje TRZY KASTY, zwane WŁADZĄ:
  władza ustawodawcza - kasta poselska i senatorska
  władza wykonawcza - kasta władzy wykonawczej
  władza sądownicza - kasta sędziowska
  Jeżeli, ktoś z władzy=kasty zwalcza członków drugiej władzy=kasty to oznacza, iz daje przyzwolenie, aby władza ludu, wymiotła członków kast, co w historii zdarza się. Terlecki powinien pochwalać lud za powieszenie Terleckiego na pierwszej latarni, taki jest przekaz Terleckiego

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Art. 180. konstytucji :

  - sędziowie są nieusuwalni ! ! ! ! !

 • liwia01

  Oceniono 1 raz 1

  Musicie,a jakże ,żeby nie miał kto ścigać was za wszystkie szwindle,o których wiemy a także za te,o których się
  dopiero dowiemy.Przestępcy u koryta próbują zapewnić sobie bezkarność,ciekawe czy sie uda zastraszyć wszystkich w tym państwie.

 • eski57

  Oceniono 3 razy 1

  - Postawa „posła” Terleckiego godna oddźwiernego knajpy ! …

 • gblo

  Oceniono 3 razy 1

  Terlecki nie zauważył, że pisobolszewia sama stała się kastą.

 • zbag19

  Oceniono 1 raz -1

  Ryszard T. i Jarosław K. wychowani, wykształceni w PRL, również w PRL zdobywali tytuły służąc wiernie systemowi, nie potrafili obmyć się i pozostali - przesiąknięci mentalnością bolszewicką i marzy im się rola biura politycznego z wszechwładnym I sekretarzem PIS-u (zamiast PZPR).

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -5

  W tej kwestii macie nasze poparcie zero kompromisu, dosc kpin z elementarnej sprawiedliwosci i praworzadnoci. Kasta nawet nie probuje udawac, poprzez kolejne kuriozalne uzasadnienia do uniewinniania przestepstw. To suweren jest pracodawca kasty i trzeba bedzie im to wreszcie wbic do lbow, iz maja sie zajac swoimi obowiazkami, a polityke zostawc politykom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX