"Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę". Wicemarszałek Terlecki sięga po klasyki antysędziowskiej retoryki PiS

O "nadzwyczajnej kaście" z od dawna wspominali już m.in. minister Zbigniew Ziobro i prezydent Andrzej Duda. Teraz wicemarszałek Sejmu Stanisław Terlecki tak samo komentuje proponowane przez PiS zmiany w przepisach.
Zobacz wideo

Grupa posłów PiS złożyła w czwartek projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Chodzi o zaostrzenie przepisów dotyczących karania niepokornych wobec władzy sędziów; o kary finansowe, a nawet usunięcie z urzędu.  

- Musimy zdyscyplinować nadzwyczajną kastę - tak o projekcie, który skrytykowali już eksperci, przedstawiciele środowiska sędziowskiego oraz opozycja, mówił dziś w Sejmie Ryszard Terlecki.

Wicemarszałek Sejmu przypomniał tym samym klasyki antysędziowskiej retoryki rządzących. O "nadzwyczajnej kaście" z upodobaniem od dawna wspominają m.in. minister Zbigniew Ziobro i prezydent Andrzej Duda. O "nadzwyczajnej kaście" z upodobaniem od dawna wspominają m.in. minister Zbigniew Ziobro i prezydent Andrzej Duda

Zdaniem Michała Laskowskiego, rzecznika i sędziego Sądu Najwyższego, ustawa ma służyć przede wszystkim "uciszeniu sędziów", którzy nie zgadzają się na rozwiązania godzące w praworządność. - Ale nie tylko. Te przepisy mają sprawić, żebyśmy w orzecznictwie czy w mediach, a nawet w sieci, realizowali tylko wytyczoną linię – mówił Laskowski w Poranku Radia TOK FM.

Sejmowy ekspres

Ryszard Terlecki przekonywał dziennikarzy, że podobne rozwiązania, jak te zaproponowane w kontrowersyjnym projekcie, są stosowane w innych krajach europejskich, np. we Francji.  Sędziowie - jak stwierdził wicemarszałek z PiS  - nie mogą w żadnych okolicznościach, w żadnym wypadku angażować się w życie polityczne.

Wszystko wskazuje na to, że sejmowa większość będzie chciała bardzo szybko przepchnąć zmianę przepisów. Jak informuje reporter TOK FM, projekt trafi pod obrady komisji już w najbliższy czwartek. I może być uchwalony już dzień później - w piątek. 

Ekspresowe tempo może powstrzymać Senat, w którym Zjednoczona Prawica jest w mniejszości. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM