Nowa Lewica. SLD łączy się z Wiosną. Biedroń: Wysłamy mocny sygnał

Po połączeniu SLD i Wiosna mają przyjąć nazwę Nowa Lewica - poinformował w sobotę na konwencji Wiosny lider ugrupowania Robert Biedroń.

W warszawskim hotelu Sangate obradują ciała statutowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia. Efektem ma być decyzja o konsolidacji obu ugrupowań w jeden projekt polityczny.

Nową nazwę ogłosił podczas konwencji Wiosny Robert Biedroń. - Lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy idzie zjednoczona. Połączyliśmy trzy pokolenia Lewicy i odnieśliśmy sukces. Zjednoczeni jesteśmy w stanie zdziałać wiele, zrobiliśmy doskonały wynik. Pora na kontynuację – powiedział. Mówił, że Wiosna wprowadziła do Sejmu wielu swoich przedstawicieli, a także ma swoją senatorkę. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie to, że "Wiosna jest wielonurtowa, wielowątkowa".

- Pamiętamy o przeszłości, ale myślimy głównie o przyszłości. Dlatego budujemy nowoczesną, progresywną formację lewicową. Dziś wysyłamy mocny sygnał - Lewica się jednoczy. Pora, żeby zjednoczyć Polskę, zjednoczyć Polki i Polaków – powiedział Biedroń.

- Dlaczego chcemy się połączyć? Bo nam dobrze wychodzi budowanie mostów. My lubimy łączyć, budować mosty i burzyć mury. I dlatego podjęliśmy takie kroki kilka miesięcy temu, kiedy budowaliśmy w Polsce wspólny blok lewicowy – mówił. Jak podkreślał, Wiosna "wymienia się z naszymi przyjaciółkami i przyjaciółmi na Lewicy dobrami stronami", a każde z nich "do tego małżeństwa czy raczej związku partnerskiego" wiele wnosi.

- Za kilka tygodni powstanie nowe ugrupowanie, w którym będziemy równoważnym partnerem i po partnersku będziemy podejmować wszystkie decyzje. To będzie nowoczesny związek partnerski w polskiej polityce – zapowiedział. - Chcemy budować silną, lewicową odpowiedzialną, europejską, postępową formację, Która za chwilę przejmie władze – dodał Biedroń.

Przed konwencją sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek w rozmowie z PAP poinformował, że konwencja krajowa SLD zmieni statut i nazwę formacji. - Zmiany w statucie będą polegały głównie na tym, żeby dostosować go do powstania tej formuły, żeby nie było zagrożenia - przy zmianie nowej formuły - utraty subwencji - podkreślił sekretarz generalny SLD.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM