Waldemar Żurek: Będziemy dalej walczyć o praworządność i kwestionować nieprawidłowo powołanych sędziów

- Będziemy kwestionować nieprawidłowo powołanych sędziów, nawet z poważnymi konsekwencjami usunięcia z zawodu. Sędziowie są na to zdecydowani - mówił w TOK FM sędzia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis", były członek Krajowej Rady Sądownictwa jest gościem Dominiki Wielowieyskiej w Poranku TOK FM.
Zobacz wideo

W Poranku TOK FM Waldemar Żurek stwierdził zdecydowanie, że wedle jego opinii sędziowie, którzy zostali powołani przez tzw. nową Krajową Radę Sądownictwa nie są wybrani w sposób prawidłowy. Podkreślił jednocześnie, że inni sędziowie muszą badać ich status. - Mają taki obowiązek z urzędu. Bez względu na to, czy jest to procedura karna, cywilna czy administracyjna - zaznaczył. 

- Dziś widzę jakieś ogromne nieporozumienie, bo część polityków czy tzw. dziennikarzy, których ja nazywam funkcjonariuszami konkretnej partii, próbuje obywatelom wmówić, że kiedy sędzia bada właściwość [innego] sędziego to popełnia przestępstwo, a my mamy obowiązek prawny to robić - przekonywał dalej gość TOK FM.

Prowadząca Poranek Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę, że status tzw. "neo-sędziów" powinno się jasno określić tak, aby obywatele nie mieli poczucia, że żyją w chaosie prawnym.

- Według mnie tacy sędziowie nie mają prawa orzekać - powtórzył Żurek. I dopowiedział, że za cały chaos w systemie sprawiedliwości odpowiada rząd. Przekonywał także, iż sędziowie wcześniej przed taką sytuacją ostrzegali. 

Gość TOK FM przypomniał niedawny wyrok Sądu Najwyższego, który stwierdzał, że Krajowa Rada Sądownictwa nie spełnia wymogów niezależności i niezawisłości. W związku z tym - jak twierdził - nie powinna wskazywać sędziów. Dominika Wielowieyska - w odpowiedzi - powołała się na jedno z orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego (z 26 listopada), w którym strony domagały się wznowienia postępowania właśnie dlatego, że sędzia był wytypowany przez neoKRS. Sąd administracyjny oddalił tę skargę, w uzasadnieniu podając, że skoro sędzia został nominowany przez Prezydenta RP na stanowisko sędziego - to nie może być osobą nieuprawnioną.  

- To jest pogląd, który wyraził sędzia NSA. Ja się głęboko z nim nie zgadzam - odparł Waldemar Żurek.

PiS szykuje nowe kary dla sędziów

Prawdopodobnie już w tym tygodniu Sejm rozpocznie i zapewne zakończy prace nad projektem nowelizacji ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Przepisy zakładają karanie sędziów za podważanie legalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa i powołanych przez nią sędziów.Dominika Wielowieyska przypomniała w TOK FM, że Prawo i Sprawiedliwość - tłumacząc, dlaczego wprowadza to prawo, zaznacza, że chce zapobiec chaosowi w sądownictwie i sytuacji takiej, że jedni sędziowie kwestionują status innych. - To mydlenie oczu obywatelom - odpowiedział Żurek. - Sędzia ma prawo do tego, żeby pytać [o status sędziego - red.], a PiS nie ma prawa stawiać im za to zarzutów dyscyplinarnych - dodał.

Dopytywany, jaka będzie reakcja sędziów na tzw. "ustawę represyjną" Prawa i Sprawiedliwości, Żurek wskazał: "Będziemy dalej walczyć o praworządność". Przede wszystkim orzeczeniami, to znaczy, będziemy kwestionować tych nieprawidłowo powołanych sędziów, nawet z poważnymi konsekwencjami usunięcia z zawodu. Sędziowie są na to zdecydowani - zadeklarował Żurek w TOK FM. 

- Nie odstąpimy od zasady przestrzegania trójpodziału władzy, bo w przeciwnym razie, wypychamy się za Unię Europejską - ocenił. 

Pytany przez redaktor Wielowieyską, czy protestować  będzie liczna część sędziów (czy zrobi to jedynie niewielka grupa), Żurek odparł, że w Krakowie - w którym mieszka - osób zaangażowanych bardzo, bardzo dużo.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM