KE przeanalizuje projekt PiS dyscyplinujący sędziów. Dubois: W tym przypadku jestem zwolennikiem Kaczyńskiego

Komisja Europejska będzie analizować projekt PiS w sprawie dyscyplinowania sędziów pod kątem zgodności z unijnymi zasadami, dotyczącymi niezależności w wymiarze sprawiedliwości - poinformował jej rzecznik Christian Wigand. - Polskie sprawy powinniśmy załatwiać w Polsce - komentował zapowiedź KE w TOK FM mecenas Jacek Dubois.
Zobacz wideo

- Jesteśmy świadomi tego projektu, który został złożony w czwartek, 12 grudnia, w polskim Sejmie. Komisja przeanalizuje te propozycje, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zgodność z prawem UE, dotyczącym niezależności sędziowskiej - zapowiedział w poniedziałek Christian Wigand, rzecznik Komisji Europejskiej.

Projekt grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości dotyczący nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw zakłada m.in. karanie sędziów za podważanie legalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa i powołanych przez nią sędziów.

Mecenas Jacek Dubois z kancelarii Dubois i Wspólnicy, który był gościem TOK FM, przyznał, że jeśli chodzi o wspomnianą ingerencję Komisji Europejskiej - jest sceptyczny. - W tym akurat wypadku jestem zwolennikiem prezesa [Jarosława-red.] Kaczyńskiego i jego obozu, [który przekonuje- red.] że polskie sprawy powinniśmy załatwiać w Polsce. Uważam, że działania w Unii Europejskiej są ostatecznością - stwierdził w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Dubois: Potrzebne zaangażowanie obywateli

Zdaniem mecenasa, to obywatele powinni bardziej zaangażować się w tę sprawę i na przykład wziąć udział w proteście w obronie sędziów i wymiaru sprawiedliwości, który jest planowany na najbliższą środę w różnych miastach w Polsce. - Jeśli będziemy w stanie poświęcić godzinę na to, aby wyjść - wszyscy - i pokazać, że nie chcemy państwa autorytarnego, które narusza konstytucję, to być może przekonamy [władzę - red.] do tego, że nie warto zmieniać prawa - powiedział Dubois. Bo co do tego, że protestować trzeba mecenas nie ma wątpliwości.

Jego zdaniem, politycy partii rządzącej chcą pozbawić sędziów i prawników prawa do mówienia oraz do obrony obywateli. - To właśnie niezawisłe sądy są gwarancją obywatela, że będzie się mógł z państwem w jakiś sposób konfrontować i wyjdzie z tej konfrontacji zwycięsko (…). Jeśli nie będzie niezawisłych sądów, to kto nas obroni - zastanawiał się.

Odnośnie do protestów społecznych - mecenas wspomniał, że uczestniczył w demonstracji zaraz po zawieszeniu Pawła Juszczyszyna - sędziego, który domagał się ujawnienia list osób popierających kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa. Przyznał, że był nieco rozczarowany frekwencją podczas tego protestu. - Tam powinno być tysiące prawników. W Warszawie adwokatów jest przecież kilka tysięcy (…), a  zobaczyłem paru kolegów z siwymi włosami - stwierdził. - Gdzieś zasnęliśmy snem zimowym, więc my też jesteśmy odpowiedzialni za to, co się dzieje, bo dajemy przyzwolenie - dopowiedział gość TOK FM.

"Jesteśmy zobowiązani ratować nasz kraj przed łamaniem konstytucji"

Przeciwko tzw. "ustawie kagańcowej", jak określa się projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczący zmian w sądownictwie protestuje Naczelna Rada Adwokacka, która sporządziła petycję w sprawie wycofania tego dokumentu. Zdaniem mecenasa Duboisa, taka petycja to za mało. - W tej chwili te działania powinny być dużo silniejsze, dużo bardziej widoczne i - nie bójmy się tego słowa - dużo bardziej dolegliwe dla władzy. Bo my jesteśmy zobowiązani ratować nasze społeczeństwo i kraj przed łamaniem konstytucji - apelował na antenie TOK FM.

Na koniec mecenas Dubois zapewnił, że Komitet Obrony Sprawiedliwości - do którego należy - nie zostawi sędziów samych sobie, jeśli zapowiedziany przez PiS projekt rzeczywiście wszedł w życie. - Przygotowujemy całe spektrum działań, które mają pomóc sędziom w trudnej sytuacji - zapowiedział.

Przypomnijmy, KOS to porozumienie 12 organizacji zrzeszających sędziów i prokuratorów, organizacji pozarządowych oraz inicjatyw zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce, który powstał przed rokiem.

Całej rozmowy z mecenasem Duboisem możesz posłuchać w Aplikacji TOK FM!

DOSTĘP PREMIUM