Kraśko apeluje do Morawieckiego ws. neutralności klimatycznej: Może warto powtórzyć słowa Beaty Szydło "wystarczy nie kraść"?

- Panie premierze, dobra zmiana jest możliwa. Proszę w to wreszcie uwierzyć. Polska może poprawiać jakość powietrza na swoim terytorium. Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Proszę uwierzyć w słowa pana poprzedniczki Beaty Szydło: damy radę. No proszę wreszcie mieć jakiś optymizm co do Polski - apelował w TOK FM Piotr Kraśko.
Zobacz wideo

Na ostatnim szczycie w Brukseli Polska zdecydowała, że nie przyjmie na siebie zobowiązania o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jest jedynym krajem UE, który się na to nie zgodził.

Piotr Kraśko odniósł się do tego w Poranku Radia TOK FM. Dziennikarz stwierdził, że chciałby przekonać premiera Mateusza Morawieckiego do argumentów dotyczących dobrej zmiany. 

- Panie premierze, dobra zmiana jest możliwa. Proszę w to wreszcie uwierzyć. Polska może poprawiać jakość powietrza na swoim terytorium. Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Panie premierze, proszę uwierzyć w słowa pana poprzedniczki Beaty Szydło: damy radę. No proszę wreszcie mieć jakiś optymizm co do Polski - apelował. 

Kraśko zastanawiał się, czy nie warto sięgnąć w tej kwestii po doświadczenia właśnie poprzedniczki Morawieckiego. - Może warto powtórzyć jej słowa: no wystarczy nie kraść. Proszę wreszcie w to uwierzyć, że Polska da radę. Proszę się nie poddawać. Dobra zmiana jest możliwa - podkreślił dziennikarz. 

"Polski rząd tę grę rozgrywa w zły sposób"

Prowadzący Poranek Radia TOK FM zaznaczył, że rozumie, iż intencją premiera było w Brukseli wywalczenie funduszy na przeprowadzenie transformacji polskiej gospodarki, ale w jego ocenie Polska walczy o te pieniądze w zły sposób. - Zawsze negocjacje dotyczące funduszy, które mają trafiać do jakiegoś kraju, są bardzo skomplikowaną, bardzo delikatną grą. Mam wrażenie, że obecnie polski rząd tę grę rozgrywa w zły sposób. A proszę pamiętać, kto wygłaszał exposé, w którym mówił o tym, że co roku ponad 40 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu chorób płuc wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza - przypomniał Piotr Kraśko.

- Proszę spojrzeć panie premierze na dane dotyczące jakości powietrza w Polsce dziś. Nie jakiegoś wyimaginowanego dnia za kilkanaście lat a dzisiaj. Jeżeli już w Warszawie te normy są przekroczone o 200 procent, to dodajemy "tylko", bo na południu Polski one są przekroczone o 2 tysiące procent - podkreślił.  

Dziennikarz wytknął również premierowi Morawieckiemu, że powtarza, iż jest dumny z tego, że Polska jest w dobrym stanie finansowym oraz że budowane jest państwo dobrobytu, podczas gdy jest on szefem rządu kraju, w którym "rodzice zastanawiają się, czy na pewno mogą wypuścić dzieci na dwór". - Tak nie powinno być. Jeżeli kraje, które są w gorszej sytuacji gospodarczej niż my wierzą, że dadzą radę w ciągu 31 lat dostosować gospodarkę do wyzwań klimatycznych, to proszę w to uwierzyć, że Polacy są błyskotliwym, dumnym, przedsiębiorczym, pracowitym narodem, który da radę do tego doprowadzić. Dobra zmiana, panie premierze, jest możliwa w Polsce. Proszę w to wreszcie uwierzyć. Trochę wiary - apelował Kraśko. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM