Kraśko apeluje do Morawieckiego ws. neutralności klimatycznej: Może warto powtórzyć słowa Beaty Szydło "wystarczy nie kraść"?

- Panie premierze, dobra zmiana jest możliwa. Proszę w to wreszcie uwierzyć. Polska może poprawiać jakość powietrza na swoim terytorium. Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Proszę uwierzyć w słowa pana poprzedniczki Beaty Szydło: damy radę. No proszę wreszcie mieć jakiś optymizm co do Polski - apelował w TOK FM Piotr Kraśko.
Zobacz wideo

Na ostatnim szczycie w Brukseli Polska zdecydowała, że nie przyjmie na siebie zobowiązania o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jest jedynym krajem UE, który się na to nie zgodził.

Piotr Kraśko odniósł się do tego w Poranku Radia TOK FM. Dziennikarz stwierdził, że chciałby przekonać premiera Mateusza Morawieckiego do argumentów dotyczących dobrej zmiany. 

- Panie premierze, dobra zmiana jest możliwa. Proszę w to wreszcie uwierzyć. Polska może poprawiać jakość powietrza na swoim terytorium. Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Panie premierze, proszę uwierzyć w słowa pana poprzedniczki Beaty Szydło: damy radę. No proszę wreszcie mieć jakiś optymizm co do Polski - apelował. 

Kraśko zastanawiał się, czy nie warto sięgnąć w tej kwestii po doświadczenia właśnie poprzedniczki Morawieckiego. - Może warto powtórzyć jej słowa: no wystarczy nie kraść. Proszę wreszcie w to uwierzyć, że Polska da radę. Proszę się nie poddawać. Dobra zmiana jest możliwa - podkreślił dziennikarz. 

"Polski rząd tę grę rozgrywa w zły sposób"

Prowadzący Poranek Radia TOK FM zaznaczył, że rozumie, iż intencją premiera było w Brukseli wywalczenie funduszy na przeprowadzenie transformacji polskiej gospodarki, ale w jego ocenie Polska walczy o te pieniądze w zły sposób. - Zawsze negocjacje dotyczące funduszy, które mają trafiać do jakiegoś kraju, są bardzo skomplikowaną, bardzo delikatną grą. Mam wrażenie, że obecnie polski rząd tę grę rozgrywa w zły sposób. A proszę pamiętać, kto wygłaszał exposé, w którym mówił o tym, że co roku ponad 40 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu chorób płuc wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza - przypomniał Piotr Kraśko.

- Proszę spojrzeć panie premierze na dane dotyczące jakości powietrza w Polsce dziś. Nie jakiegoś wyimaginowanego dnia za kilkanaście lat a dzisiaj. Jeżeli już w Warszawie te normy są przekroczone o 200 procent, to dodajemy "tylko", bo na południu Polski one są przekroczone o 2 tysiące procent - podkreślił.  

Dziennikarz wytknął również premierowi Morawieckiemu, że powtarza, iż jest dumny z tego, że Polska jest w dobrym stanie finansowym oraz że budowane jest państwo dobrobytu, podczas gdy jest on szefem rządu kraju, w którym "rodzice zastanawiają się, czy na pewno mogą wypuścić dzieci na dwór". - Tak nie powinno być. Jeżeli kraje, które są w gorszej sytuacji gospodarczej niż my wierzą, że dadzą radę w ciągu 31 lat dostosować gospodarkę do wyzwań klimatycznych, to proszę w to uwierzyć, że Polacy są błyskotliwym, dumnym, przedsiębiorczym, pracowitym narodem, który da radę do tego doprowadzić. Dobra zmiana, panie premierze, jest możliwa w Polsce. Proszę w to wreszcie uwierzyć. Trochę wiary - apelował Kraśko. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
Neutralność klimatyczna. Piotr Kraśko apeluje do Mateusza Morawieckiego
Zaloguj się
 • homo_lupus

  Oceniono 13 razy 9

  wszystko rozbija się o to "wystarczy nie kraść"...

  Jeśli kogoś stać na bezpośrednie okradanie ubogich i bezdomnych - vide wrocławskie PCK - to jak ma się powstrzymać od kradzież?

  PIS jest zresztą sprawcą największej kradzieży w dziejach powojennej Polski - 20 mld złotych "opłaty przekształceniowej" to nic innego niż chamska, zuchwała kradzież naszych osobistych, indywidualnych i prywatnych pieniędzy.

 • wejsunek47

  Oceniono 10 razy 8

  chłopie....pis interesuje wyłącznie "nakraść ile wlezie tu i teraz"...przecież za 30 lat ich groby będą dawno zasypane liśćmi..

 • tempa-dzida2

  Oceniono 10 razy 8

  Daremny apel !!!
  PIS mąci ludziom w głowach, odnosząc się do historii 20-40 lat temu. Co będzie "jutro" ich nie obchodzi ...
  W ICH ROZUMIENIU, TO NICZEGO NIE DAJE !!! ŻADNYCH WYMIERNYCH KORZYŚCI !!!
  ROZWÓJ POLSKI ???????? NABIĆ KABZĘ I NIECH SIĘ DZIEJE CO CHCE ...

 • ziaburek

  Oceniono 11 razy 7

  Panie Kraśko - pan jest doświadczonym dziennikarzem... Do kogo ta mowa, pisz Pan na Berdyczów...

 • justas32

  Oceniono 14 razy 6

  Żadnych zmian klimatycznych nie ma a PiS jest super i wcale tak nie kradną. To piszę ja - suweren ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX